Kladný záporák? Vedci objavili čiernu dieru, ktorá vytvára nové hviezdy

NASA tvrdí, že tieto zistenia umožnili nahliadnuť do dekády starej otázky, či menšie galaxie majú vo svojom strede čierne diery rovnakých veľkostí ako väčšie galaxie.

Keď sa v akejkoľvek konverzácii použije slovné spojenie “čierna diera”, väčšina si predstaví jedno a to isté – obrovské vesmírne teleso, ktoré pohltí a rozdrtí všetko, čo mu stojí v ceste, a to vrátane svetla. A hoci to je pravda, vedci svojím novým objavom dokázali, že nie všetky čierne diery musia byť deštruktívne.

Vedci z Montana State University v časopise Nature publikovali článok, v ktorom hovoriia o formácií hviezd v trpasličej galaxii prezývanej Henize 2-10, píše Futurism. Čo je na nej netradičné? Ich pôvodom je čierna diera nachádzajúca sa v samom strede tejto galaxie.

NASA tvrdí, že tieto zistenia umožnili nahliadnuť do dekády starej otázky, či menšie galaxie majú vo svojom strede čierne diery rovnakých veľkostí ako väčšie galaxie. “Pred desiatimi rokmi, keď som si ako postgraduálna študentka myslela, že svoju kariéru strávim na tvorbe hviezd, som sa pozrela na údaje z Henize 2-10 a všetko sa zmenilo,” povedala pre Amy Reinesová, výskumníčka z University of Virginia, pre NASA. “Od začiatku som vedela, že sa deje niečo nezvyčajné a výnimočné.”

Presný proces nie je jasný

Ako je to vôbec možné? Podľa abstraktu štúdie sú odpoveďou takzvané výtoky čiernych dier, ktoré sú pozorované v niekoľkých trpasličích galaxiách. Tieto výtoky vraj môžu zohrávať úlohu pri ohrievaní a vypudzovaní plynu, podobne ako vo väčších galaxiách, čo môže ovplyvniť tvorbu hviezd. Presný proces však zatiaľ nie je úplne jasný.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Xiaomi mieri na úplný vrchol, oznámilo kľúčovú spoluprácu s Leica!

Reinesová ďalej pre NASA uviedla, že do budúcnosti očakáva väčší výskyt štúdií zameraných na čierne diery v trpasliších galaxiách. Môžu totiž poskytnúť kľúčové vodítka k lepšiemu pochopeniu toho, ako vznikli supermasívne čierne diery. Existuje niekoľko teórií, no žiadna z nich nie je viac ani menej pravdedpodobná ako ostatné.

“Skutočne sa z toho stala veľká otázka: odkiaľ sa vzali? Trpasličie galaxie si môžu uchovať určitú spomienku na scenár vzniku čiernych dier, ktorá sa inak stratila v čase a priestore,” doplnila.