spacex

Starlink prišiel kvôli geomagnetickej búrke o 40 satelitov

Družice zhoria v atmosfére.

Aktualizácia: 10. 9. 2022 – Spoločnosť SpaceX Elona Muska potvrdila, že prišla o 40 zo 49 družíc siete Starlink, ktoré k obežnej dráhe Zeme dopravila raketa Falcon 9 ešte 3. februára 2022.

Desiatky družíc zlikvidovala geomagnetická búrka, ktorú spôsobili erupcie na Slnku. Kvôli veľkému atmosférickému odporu sa satelity nedokázali presunúť na svoje miesto určenia na nízkej obežnej dráhe Zeme.

Nepomohla ani zmena letových parametrov družíc, čo malo pomôcť vplyv vysoko energetického slnečného vetra čiastočne eliminovať. 40 satelitov sa tak vráti späť do atmosféry, kde zhoria na popol. Niektoré z nich už týmto neplánovaným procesom prešli.

Pôvodný článok: 9. 2. 2022

Satelitný internet Starlink z dielne spoločnosti SpaceX, ktorej šéfuje Elon Musk, sa momentálne spolieha na približne 2000 družíc, ktoré krúžia okolo Zeme na nízkej obežnej dráhe.

Satelitný internet Starlink je už v tejto chvíli dostupný v mnohých končinách sveta vrátane Slovenska. Základný hardvér, prijímač s routerom, stojí necelých 500 eur. Ďalšie desiatky eur zhltne poštové a manipulačné poplatky. Pravidelný mesačný paušál je potom spojený s cenou 99 eur.

Celá konštelácia satelitného internetu má byť dokončená niekedy v roku 2027. Tvoriť ju má až 12 000 družíc, ak nie viac, ktoré na obežnú dráhu Zeme postupne dopravujú rakety Falcon 9.

TIP REDAKCIE
Rusko úplne skazilo vesmírnu misiu: Vojenský satelit sa ani nezapol, spadne na Zem
Starlink
Ilustr. foto: Starlink

„Kozmické podnikanie“ je, prirodzene, spojené s istými rizikami. A tie teraz dobehli aj pokrokový satelitný internet Elona Muska. Hrozí, že 40 zo 49 satelitov, ktoré SpaceX vyniesla na oblohu 3. februára 2022, bude zničených kvôli geomagnetickej búrke. Firma o tom informuje vo svojom blogu.

Družice ale takáto búrka priamo nezničí. Spôsobí otepľovanie atmosféry, kvôli čomu stúpne jej hustota v nižších nadmorských výškach. Atmosférický odpor sa tak zvýši až o 50 percent, čo zabráni satelitom dosiahnuť správnu nadmorskú výšku, respektíve pozíciu, na ktorej majú pôsobiť.

SpaceX sa snaží odpor minimalizovať zmenou letových parametrov družíc. Napriek tomu hrozí, že 40 z nich zhorí v atmosfére. Vzhľadom na kolosálne plány firmy nemusí byť takáto strata nejak významná.

Technológov zo SpaceX v každom prípade asi nepoteší, že väčšinu z posledného a určite nie lacného nákladu spáli atmosféra. Spoločnosť vo svojom texte okrem iného uviedla, že existuje nulové riziko zrážky s inými satelitmi.

Družice podľa nej zhoria v atmosfére úplne. Nevznikne z nich žiadny vesmírny odpad ani úlomky, ktoré by mohli zasiahnuť Zem.