Prepravná kapsula pre chodcov

Elon Musk nadobudol povolenie, ktoré mu umožňuje vybudovať jednu z prvých liniek futuristického prepravného systému. Projekt bude mať na starosti spoločnosť The Boring Company a jeho úloha spočíva v skrátení doby cestovania z mestského centra na hlavné letisko.

Jedno aj druhé predstavuje súčasť amerického mesta Chicago, kde sa už dlhšie obzerali po najvhodnejšom riešení miestnych problémov s konvenčnou cestnou dopravou.

Elon Musk je však podľa súčasného vedenia doslova ideálny kandidát, preto mu dali zelenú, aby im s nimi pomohol. Ak sa teda osvedčí, o jeho nápady začnú bezpochyby prejavovať záujem aj iné kúty Ameriky vrátane Európy.

Spomínané problémy Chicaga spočívajú v príliš dlhom cestovaní z centra na letisko. Cesty sú jednoducho neustále preplnené a to núti tých, ktorí majú letenky, aby si vyhradili obrovské časové rezervy. V opačnom prípade by nemuseli stihnúť svoj let, kvôli čomu im potom porastú náklady.

Až 200 kilometrov za hodinu

Futuristický prepravný systém Elona Muska je situovaný priamo pod zemou, kde ho riadia inteligentné počítače, aby tak bola doprava časovo najefektívnejšia. Maximálna rýchlosť sa vraj pohybuje okolo tých 200 kilometrov za hodinu.

V prípade Chicaga spomínajú 160 kilometrov za hodinu, čo však na druhú stranu skráti cestovanie až o 12 minút. Pri zápche, samozrejme, ešte viac. A o to tu predsa ide.

Systém mal byť spočiatku určený výhradne pre automobily, no nedávno vyplávalo na povrch, že vizionár zmenil prioritu na chodcov aj cyklistov. Tí vyhľadajú najbližšiu zástavku, kde si už iba počkajú na prepravný pod s názvom Loop, ktorý sa po výstupe a nástupe pasažierov opäť presunie pod zem, aby mohol pokračovať ďalej.