watchOS 5 (FOTO Apple)

iOS 12, macOS 10.14 Mojave a aj watchOS 5 s nákladom softvérových vylepšení pre majiteľov hodiniek od Apple. Jabĺčko nám na konferencii WWDC 2018 predstavilo tri veľké aktualizácie pre svoje tri operačné systémy. Prvé dve už poznáme, preto hodíme očko aj na poslednú tretiu.

Nová verzia systému watchOS prinesie počas jesene hneď niekoľko parádnych noviniek, medzi ktorými nechýba ani užitočná funkcionalita v štýle walkie-talkie. Prostredníctvom smartwatch tak budeme môcť komunikovať, ako keby sme používali klasické vysielačky. Jednoducho a rýchlo.

Stačí iba stlačiť hardvérové tlačidlo na boku konštrukcie a vysloviť pár slov, aby sme ich následne odoslali kamošovi. Ten môže spraviť presne to isté, po čom nám príde odpoveď v podobe krátkej hlasovej správy.

Rovnako sa môžeme tešiť na pridanie automatickej detekcie workoutu. Keď senzory zaregistrujú netradičný pohyb a nazbierajú dáta, s pomocou hodiniek vyhodnotia, o aký typ cvičenia asi tak môže ísť a navrhnú používateľovi jeho meranie. The Verge ale spomína aj pridanie podpory pre ďalšie typy populárnych workoutov, ako je napríklad joga alebo turistika.

Notifikácie po novom ponúknu možnosť reagovať na správu alebo si budeme dokonca môcť na Apple Watch prezerať niektoré optimalizované web stránky. Rovnako sa môžeme tešiť aj na podporu pre prehrávanie hudby na pozadí, porovnávanie výsledkov pohybových aktivít s inými používateľmi či modifikovateľné Control Center.

Prvá generácia má smolu

Čo sa týka aktualizácie a jednotlivých generácií smartwatch z Kalifornie, budú si ju môcť nainštalovať tí, ktorí nemajú prvú generáciu z roku 2015 vrátane špeciálnej edície za zhruba 17 000 amerických dolárov.

Ako už bolo spomínané, balíček watchOS 5 s novinkami dorazí medzi širokú verejnosť v druhej polovici tohto roka.