Galaxy S8

PREHĽAD: Chceš ušetriť? Kúp si TOP smartfón z minulého roka

V kalendári čoskoro zasvieti mesiac jún, ktorý nás postupne prenesie do druhého polroka 2018. Väčšina významných výrobcov elektroniky stihla predstaviť svoje vlajkové lode a pomaly sa môžu pripravovať na ďalšie tohtoročné premiéry.

V kalendári čoskoro zasvieti mesiac jún, ktorý nás postupne prenesie do druhého polroka 2018. Väčšina významných výrobcov elektroniky stihla predstaviť svoje vlajkové lode a pomaly sa môžu pripravovať na ďalšie tohtoročné premiéry.

Nové vlajkové lode sú výnimočne výkonné, majú viac ako len dobré fotoaparáty, prémiovú konštrukciu, najnovšiu verziu operačného systému a v neposlednom rade…vysokú cenu. Kúpa najnovšieho vlajkového modelu je skôr o tom, čo užívateľ chce, nie o tom, čo potrebuje.

TIP REDAKCIE
Najlepší smartfón na trhu! (jar - leto 2018)

Možno sa to nezdá, ale aj vlajková loď sa dá kúpiť s (ekonomickým) rozumom. Áno, je tu OnePlus 6 alebo napr. Xiaomi Mi Mix 2s, ktoré sú lacnejšie ako etablovaná konkurencia. Tým pravým riešením však môžu byť minuloročné generácie nedávno predstavených výkladných skríň high-end portfólia výrobcov.

Vlajková loď, aj keď z minulého roka, stále užívateľovi poskytne vysokú dávku výkonu, výborné spracovanie, kvalitné fotoaparáty a ďalšie, bežný priemer presahujúce vlastnosti. Výrobcovia pri vlajkových lodiach navyše dbajú na aktualizácie. Čiže aj top model z vlaňajšia skôr či neskôr dostane OS Android P a pravidelné bezpečnostné aktualizácie. Cena? Vďaka novým generáciám často podstatne nižšia. A tá môže byť spolu s vrcholovými vlastnosťami tým pravým lákadlom.

Samsung Galaxy S8 a Galaxy S8 Plus

Vlajkové lode z Južnej Kórey s logom Samsung sú dlhodobo považované za to najlepšie z kategórie inteligentných mobilných telefónov. Minuloročné generácie Samsung Galaxy S8 a Galaxy S8 Plus boli predstavené koncom marca 2017.

Online predajcovia so statusom overené zákazníkmi serveru Heureka predávajú 64 GB Samsung Galaxy S8 od 476,30 EUR po necelých 534 EUR. Cena Galaxy S8+ začína na sume 520 EUR.

vlajkove lode
Samsung Galaxy S8

Súčasné generácie

Huawei P10 a P10 Plus

Huawei tento rok od minuloročných generácií odskočil o niečo viac. Aktuálna vlajka spoločnosti, P20 Pro, zbiera pozitívne recenzie a rozhodne najviac zaujal jej trojitý fotoaparát s nevídanou obrazovou kvalitou ohodnotenou aj štandardom DxOMark.

Huawei P10 a P10 Plus sú stále veľmi použiteľné smartfóny, ktoré sú podstatne lacnejšie ako súčasný TOP model, resp. dvojica TOP modelov. Huawei P10 uzrel svetlo sveta vo februári 2017 a aktuálne sa jeho 64 GB verzia predáva od 389,10 EUR.

Model P10 Plus v 128 GB verzii so 6 GB RAM veľa predajcov u nás neponúka. TPD ako autorizovaný predajca stanovil cenu na 399 EUR, čo je veľmi atraktívne.

vlajkove lode
Huawei P10

Súčasné generácie

Sony Xperia XZ1 a Xperia XZ1 Compact

Japonský technologický vrchol v podobe smartfónov Sony určite stojí za pozornosť. Ako jeden z mála výrobcov stále produkuje aj vlajkovú loď kompaktných rozmerov. Sony Xperia XZ1 a Xperia XZ1 Compact boli predstavené počas minuloročného leta – v auguste.

Sony už predstavilo aj absolútny vrchol v podobe Xperie XZ2 Premium, no tá sa na trhu ešte nenachádza, do úvahy ju teda neberieme. Model Sony Xperia XZ1 ponúkajú zákazníkmi overení predajcovia od 351,30 EUR.  Kompaktná iterácia má o niečo vyššiu cenu, začína na sume cca 389 EUR.

vlajkove lode
Sony Xperia XZ1

Súčasné generácie

LG G6

Na LG G6 sme ako na cenovú bombu poukázali niekoľkokrát. V súčasnosti sa o priazeň zákazníkov začína biť LG G7 ThinQ, ktorý láka napr. na super jasný displej a výnimočnú audio výbavu.

LG G6 bol predstavený vo februári 2017. Verzia s 32 GB internou pamäťou sa dá kúpiť už od 319,90 EUR, čo je výborné. Aktuálny model LG G7 ThinQ sa ešte len začal predávať na hlavných trhoch a u nás ho zatiaľ takmer nikto neponúka.

vlajkove lode
LG G6

Súčasná generácia

Xiaomi Mi Mix 2

Nová vlajková loď Xiaomi Mi 8 bude ešte len predstavená, a to 31. mája. Výrobca ale stihol predstaviť rovnako vlajkový, no extravagantnejší model Mi Mix 2s, ktorý nemá žiadny zárez v displeji a chváli sa výnimočne tenkými rámikmi okolo obrazovky.

Vysoké hodnotenie dostal fotoaparát, porovnateľný s iPhone X či výkon. Dizajn je stále impozantný, aj keď je takmer totožný s vlaňajšou generáciou. Xiaomi Mi Mix 2 bol predstavený v septembri 2017.

U nás sa dá kúpiť (6/128 GB) za 374,77 EUR, čo sa dá považovať za zaujímavé.

vlajkove lode
Xiaomi Mi Mix 2

Súčasná generácia

HTC U11+

Aj keď sa výrobcovi HTC v predajoch príliš nedarí, nebráni mu to produkovať ultimátne vlajkové lode. Len nedávno bol predstavený HTC U12+, ktorý má podľa hodnotenia DxOMark najlepší duálny fotoaparát z pomedzi všetkých smartfónov.

Jeho predchodcu, HTC U11+, výrobca predstavil v novembri, čiže nie až tak dávno. Stále si drží svoju cenu, ktorá presahuje 800 EUR. Skôr predstavený (máj 2017) a stále vlajkový HTC U11 štartuje na cene od 515,50 EUR.

vlajkove lode
HTC U11+

Súčasná generácia

  • HTC U12+ – 799 EUR (maloobch. odp. výrobcom)

OnePlus 5T

Novší model s takmer rovnakou cenou ako starší? Nevídaná situácia v stánku OnePlus. Ak si kúpiť smartfón od OnePlus, tak jedine najnovšiu a v podstate jedinú vlajkovú loď výrobcu, OnePlus 6. Predošlá generácia OnePlus 5T sa totižto v rámci oficiálnych kapacít (oneplus.com) vypredala po celej Európe.

U nás má tento model skladom pár predajcov. Rozdiel v cene je však podľa overených predajcov v porovnávači cien minimálny. OnePlus 5T so 6 GB RAM a 64 GB pamäťou ponúkajú od 502 EUR.

OnePlus 6 v rovnakej pamäťovej konfigurácii stojí 519 EUR, a to v oficiálnom online obchode oneplus.com, ktorý doručuje aj k nám. Podľa obchodných podmienok platí záruka 24 mesiacov a 15-dňové obdobie pre vrátenie tovaru.

OnePlus 5T
OnePlus 5T

Súčasná generácia

Apple iPhone

Apple nám nové vlajkové lode naservíruje až v septembri. Medzičasom by sme mali spoznať menší a cenovo dostupnejší model iPhone SE 2. Z vlaňajších modelov tu máme iPhone 8 (64 GB) ako univerzálne riešenie s cenou od 634 EUR.

Pre náročnejších tu je iPhone 8 Plus, ktorý sa dá kúpiť za asi 784 EUR. Výsostnú prémiovku alá iPhone X v 64 GB verzii ponúkajú niektorí predajcovia už od 919 EUR. Zväčša ale natrafíte na cenu presahujúcu 1000 EUR.

Máte z vybraných smartfónov svojho favorita? Kúpili by ste si vlajkovú loď aj z minulého roka, alebo musíte mať každý rok iba to najlepšie?

Ceny vlaňajších vlajkových smartfónov pochádzajú z výsledkov najväčšieho porovnávača cien u nás, heureka.sk. Vychádzali sme z cien, ktoré ponúkali predajcovia s dostatočným počtom spokojných zákazníkov a zároveň mali na konte 97 %, resp. 90 % odporúčaní za posledné tri mesiace.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať