Tesla Model Y: Kedy príde, čo ponúkne a koľko bude stáť?

Moderná americká automobilka plánuje v roku 2020 spustiť produkciu úplne nového modelu. Pôjde o malé elektrické SUV s názvom Model Y.

Moderná americká automobilka plánuje v roku 2020 spustiť produkciu úplne nového modelu. Pôjde o malé elektrické SUV s názvom Model Y, ktoré rozšíri portfólio spoločnosti Tesla o jej úplne prvý elektrický crossover. Čo všetko o ňom momentálne vieme?

Spočiatku sa v technologických kuloároch pošepkávalo, že konštrukcia Tesla Model Y bude stáť na tých istých základoch, na akých stojí aj ľudový elektromobil Model 3. Ako však podotýka web TechRadar, išlo by o naozaj pozoruhodný krok, pretože mnohí odborníci očakávajú, že na zhotovenie štvorkolesovej novinky použijú skôr konštrukciu Modelu X.

Zmena plánov

Nakoniec ale vyplávalo na povrch, že z týchto ambicióznych plánov nič nebude, pretože by mohli s avizovaným Model Y zopakovať chybu, akú spravili pri derivácii konštrukcie vyššie spomínaného SUVčka z luxusného sedanu Model S.

“Bola tu nejaká kritika, aby sme využili platformu Modelu 3. Myslím si však, že sme už jednu takú chybu raz spravili, keď sme sa pokúsili vytvoriť Model X na základoch platformy Modelu S. Bolo by lepšie, ak by sme navrhli SUV tým spôsobom, akým SUV aj má byť navrhnuté,” prezradil Elon Musk.

Ešte v priebehu uplynulého roka tak odôvodnil, prečo sa nakoniec rozhodli vyvinúť úplne novú architektúru, na ktorej budú stáť všetky malé SUVčka so značkou Tesla. Kvôli nej zrejme začali aj s výstavbou ďalšej fabriky, kde bude podľa všetkého prebiehať výroba spomínanej novinky.

O akú lokalitu ale pôjde, momentálne ani len netušíme. Viac oficiálnych informácií budeme vedieť až koncom tohto roka.

Efektívnejšia výroba

Výstavba úplne novej fabriky poskytne americkej automobilke priestor na prispôsobenie celého výrobného a montážneho procesu požiadavkám novej platformy malého SUVčka. Vďaka tomu porastie efektivita produkcie vrátane úrovne automatizácie, čo prispeje k lepšej kvalite, vyššej rýchlosti či k nižším nákladom a tým pádom i k lepšej ziskovosti výrobcu.

“Musk ešte dávnejšie prezradil, že sa Tesla zbaví 12-voltovej architektúry batérie. To znamená elimináciu olovnatého akumulátora a aj odlišný spôsob napájania elektroniky v aute,” píše Electrek, pričom zároveň spomína i jednu z hlavných výhod tohto kroku – zjednodušenie kabeláže, čo tiež prispeje k efektívnejšej produkcii.

TIP REDAKCIE
Sony Xperia PRO-I prekvapuje 1" snímačom obrazu a premenlivou clonou

Elon Musk to celé nazval “výrobnou revolúciou”.

Technická špecifikácia

Aj keď oficiálne čísla zatiaľ nepoznáme, v kuloároch spomínajú 400-kilometrový dojazd na jedno nabitie akumulátora. Všetko by malo záležať iba od toho, po akej verzii elektromobilu Tesla Model Y zákazník siahne. Na výber totiž viac ako určite dostaneme hneď z viacerých možností.

Interiér elektromobilu Tesla

Čo sa týka samotnej akcelerácie, tak z rovnej nuly na necelú stovku vraj zrýchli za celkom slušný čas. Tesla Model X to zvláda za 2,9 sekundy, čiže aj tu pripadá do úvahy veľmi podobné číslo. Elektromotor síce ponúkne slabší výkon, no na druhú stranu aspoň schudne karoséria.

  • odhadovaný dojazd: okolo 400 kilometrov
  • akcelerácia z 0 na 100 km/h: okolo 3 sekúnd

Koľko bude stáť?

Vyzerá to tak, že si Tesla za Model Y vypýta niečo okolo 45 000 eur, čo je o pár tisícok viac, ako si pýta za Model 3 a až o niekoľko desiatok tisícok menej ako si pýta za Model X. Zrejme ale hovoríme o tej najlacnejšej verzii, čo znamená, že spomínaná suma môže pri vyšších nárokoch ešte trošku porásť.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať