RECENZIA Huawei MediaPad M5 10: Multimediálna mašina

Huawei nám v prvej polovici roka 2018 nepredstavil iba trio smartfónov P20 lite, P20 a P20 Pro. Jeho portfólio so spotrebnou elektronikou ešte vo februári rozšírilo aj trio tabletov MediaPad M5.

Huawei nám v prvej polovici roka 2018 nepredstavil iba trio smartfónov P20 lite, P20 a P20 Pro. Jeho portfólio so spotrebnou elektronikou ešte vo februári rozšírilo aj trio tabletov MediaPad M5. Jeden ponúka 8,4″ uhlopriečku, druhý 10,8″ a tretí tiež, no ten zároveň dostal i podporu pre stylus.

Nám do redakcie dorazila verzia bez nej, čo ale na druhú stranu hneď neznamená, že za nič nestojí. Práve naopak, aj napriek tomuto maličkému nedostatku ide o skvele vybavený a zároveň kvalitne prevedený tablet s operačným systémom Android pre náročnejších používateľov.

Trošku nižšie som preto zhrnul hneď niekoľko dôvodov, prečo tomu tak vôbec je. Poďme sa teda mrknúť na detaily. Tento čerstvý kúsok za tu trošku pozornosti rozhodne stojí.

Hliník aj harman

Huawei MediaPad M5 pozostáva z poctivo vyrobenej a štíhlej (iba 7,3 mm) hliníkovej konštrukcie s perfektne zaoblenými krivkami, kapacitným Home tlačidlom so zabudovaným biometrickým snímačom a špičkovými reproduktormi Je to poznať aj na dotyk, zariadenie totiž váži okolo 500 gramov. Keď sa ho rozhodnete držať v rukách počas toho ako budete ležať na posteli, tak musíte počítať s tým, že príliš dlho v tejto polohe nevydržíte.

Huawei MediaPad M5 (FOTO Marek Urban)

To však až tak nevadí. Výrobca totiž k nemu na pultoch obchodov ponúka aj šikovné ochranné puzdro, vďaka ktorému ho viete dať do čiastočnej vertikálnej polohy, aby ste si prostredníctvom neho vychutnali film alebo seriál i bez neustáleho držania zariadenia v rukách.

Značnú časť prednej strany pokrýva tvrdené sklo. To však nepochádza od spoločnosti Corning. Nejde teda o zaužívané Gorilla Glass, ale o obyčajnú alternatívu bez špecifického názvu, na ktorej bolo po opatrnom fotení tabletu vidieť celkom slušnú ryhu.

Čo sa týka samotného držania, tak musím pochváliť výbornú ergonómiu. Ak sa teda rozhodnete tento tablet používať bez puzdra, vaše dlane pocítia precízne opracovaný matný povrch kvalitného hliníka s dokonale vytvarovanými krivkami. Aj preto som ho chcel neustále držať, i keď som s ním zrovna nič nerobil. Je to poctivá strojárska práca, ktorá poteší snáď každého, kto si potrpí na naozaj poctivej konštrukcii.

Huawei MediaPad M5
Huawei MediaPad M5 (FOTO Marek Urban)
Huawei MediaPad M5
Huawei MediaPad M5 (FOTO Marek Urban)
Huawei MediaPad M5
Huawei MediaPad M5 (FOTO Marek Urban)

Z vizuálneho uhla pohľadu mi ale prekážali príliš hrubé rámiky. Nemyslím ten vpravo a vľavo (pri držaní v horizontálnej polohe), ale hore a dole, pretože tie tam v podstatne ani nie sú potrebné. Stačí naozaj iba malý kúsok. Keď tablet uchopíte do vertikálnej polohy, tak idete buď surfovať po webe alebo na sociálne siete a pri týchto činnostiach ich takmer vôbec nepotrebujete.

Nad podobným vizuálnym prevedením navyše rozmýšľa i Apple, teda aspoň tak tvrdia nedávne úniky. Je teda iba otázkou času, kedy nám predstaví podobne vyzerajúci iPad s moderným vizuálnym prevedením.

Za zmienku tu ale stoja i samotné reproduktory, pretože nejde o žiadne béčka. Dokopy sú k dispozícii až štyri, prešli cez ruky ostrieľaných zvukových inžinierov zo spoločnosti Harman Kardon, vďaka čomu majú neuveriteľnú kvalitu, čo zahŕňa aj kryštálovo čistú reprodukciu zvuku. To z tohto tabletu robí multimediálnu mašinu. Bez veľkého, jemného a pekného displeja by to ale stále nebolo ono.

Veľký, jemný a pekný displej

Trošku ma sklamalo, že nemám pred sebou OLED, ale len IPS LCD panel. K výbave akú tablet ponúka, by sa bez akýchkoľvek pochýb hodil. To však nemení nič na veci, že vie zobraziť pekný obraz vrátane pestrých farieb. Ak by som si odmyslel podsvietenú, čiže nereálne podanú čiernu, tak by aj stál za menší potlesk.

Okrem obstojnej zobrazovacej kvality tu ale stojí za pochvalu aj jemnosť displeja. Rozlíšenie dosahuje úroveň až 2 560 x 1 600 pixelov, čo spolu s až 10,8-palcovou uhlopriečkou vytvára hustotu 280 pixelov na jeden palec. Z pohľadu smartfónov nič extra, no čo sa týka tabletov, tak ide o celkom slušné číslo.

Huawei MediaPad M5 (FOTO Marek Urban)

Obraz má vďaka nemu bohaté detaily, aby tak kvalitný zvukový výstup dopĺňal aj kvalitný obrazový výstup. Keďže je reč o multimediálnom zariadení na konzumáciu vizuálneho alebo audio obsahu, ide o dva veľmi podstatné aspekty výbavy. Preto si Huawei dal pri vývoji MediaPad M5 tak záležať práve na týchto dvoch oblastiach. Nie však len na tých.

Z tohto kúsku totiž viete spraviť i akúsi imitáciu laptopu, avšak tentokrát bez Windowsu, pretože ten nahradilo podobne vyzerajúce desktopové používateľské prostredie operačného systému Android. Základné pozadie na pracovnej ploche vám navyše bude pripomínať i jeho jedna veľmi známa tapeta.

Poďme sa ale pozrieť na funkcionalitu a možnosti tohto netradičného počítačového režimu, ktorý aktivujete priamo z lišty s rýchlymi nastaveniami. Najlepšie na tom celom je, že to funguje tak jednoducho ako to aj znie.

Tablet alebo laptop?

Oboje. Keď som uvidel v lište s rýchlymi nastaveniami nezvyčajnú ikonku s textom “Počítačový režim”, okamžite mi bolo jasné, čo tým chcel výrobca dosiahnuť. A myslím si, že sa mu to aj podarilo.

Keď ho stlačíte, Huawei MediaPad M5 sa premení na akýsi čiastočný, no pomerne schopný laptop bez klávesnice či touchpadu, čo sa dá napraviť zaobstaraním dodatočného príslušenstva priamo od výrobcu.

Originálny ochranný kryt totiž slúži ako šikovná fyzická klávesnica s priestorom, ktorým môžete ovládať kurzor aj bez pripájania myšky. Na zadnej strane tabletu sú umiestnené tri magnetické piny využívané práve pre pripojenie príslušenstva. Keď tak spravíte, bude vyzerať ako Surface od Microsoftu.

Tento režim premení tradičné prostredie systému Android na niečo, čo pripomína používateľské prostredie desktopu s Windowsom. V takzvanom EMUI Desktop vám pribudne lišta s ikonkami, cez ktoré sa dostanete k nainštalovaným alebo práve spusteným aplikáciám, k notifikačnej lište s rýchlymi nastaveniami alebo k trom ikonickým systémovým tlačidlám.

TIP REDAKCIE
Spotify je najpopulárnejšou hudobnou službou, Apple Music je na druhom mieste
Desktopový režim

Čo sa týka aplikácií a ich optimalizácie, tak budete zaručene spokojní, pretože je k dispozícii ako optimalizovaný Office, tak aj množstvo ďalšieho užitočného mobilného softvéru na zvýšenie produktivity vrátane perfektného e-mail klienta.

Väčšina dostupného optimalizovaného softvéru pochádza priamo od výrobcu, takže je reč o základných aplikáciách, ktoré tam nájdete ihneď po aktivácii režimu.

Každé jedno otvorené okno navyše ponúka tri známe možnosti – minimalizácia, maximalizácia alebo jeho zatvorenie. To znamená, že sa môžu vzájomne prekrývať, aby sme vďaka tomu mali príležitosť používať viac aplikácií v tú istú chvíľu. To eliminuje otravné prepínanie medzi otvorenými oknami, čo robievame pri používaní smartfónov.

Tento tablet vie preto poslúžiť aj ako jednoduchšia, no stále schopná pracovná stanica do terénu. Kompaktné rozmery šetria drahocenné miesto v batožine a aby mohla byť rozložená, nepotrebuje až tak veľký priestor ako bežný laptop.

MediaPad M5 môžem teda označiť aj za akýsi doplnok k stolným alebo prenosným počítačom, ktoré majú rozmernú konštrukciu. Vybavíte si s ním e-maily, vytvoríte schopne vyzerajúci Office dokument a to najlepšie – môžete písať text bez jedinej interakcie prsta so zobrazovacím panelom.

Užijete si na ňom multimédia a zároveň vám pomôže i so zvýšením produktivity. Jednoducho paráda.

EMUI

MediaPad M5 po softvérovej stránke poháňa operačný systém Android vo verzii 8.0 Oreo, ktorý je obohatený o nadstavbu EMUI 8.0. Tá je momentálne súčasťou smartfónu Mate 10 Pro. Modelový rad P20 beží na novšej verzii EMUI pod označením 8.1, kde nastalo niekoľko drobných vizuálnych zmien a pribudli krajšie animácie vrátane nových funkcií.

Ako som spomínal už niekoľko krát, EMUI patrí medzi najlepšie fungujúce grafické nadstavby na trhu. Má však jeden vážny nedostatok – zastaralo vyzerajúce používateľské prostredie. Ak ho porovnáte s iOS alebo Samsung Experience, ten vizuálny rozdiel si všimnete takmer okamžite. Mne osobne príde, ako keby som sa pozeral na tak rok až dva starý operačný systém.

Nadstavba Huawei je však na druhú stranu aspoň dokonale vyladená. Nemusíte sa obávať, že vás vytočia neplynulé reakcie a zároveň máte k dispozícii množstvo praktických možností alebo užitočných softvérových funkcií, aké len tak hocikde nenájdete.

Dobrým príkladom tu môže byť vyššie spomínaný Počítačový režim, vďaka ktorému spravíte z tohto tabletu šikovný laptop s vlastnou hardvérovou klávesnicou a touchpadom. Stlačením jedného tlačidla nadobudnete multitasking, aký ponúka počítač, vrátane rozšírených mobilných aplikácií s obohatenou funkcionalitou.

 

Foťák, výkon a výdrž

Huawei vybavil tento elegantný tablet 13 megapixelovým hlavným fotoaparátom, ktorý dostal clonu f/2.2 a technológiu PDAF. Predný má 8 megapixelov, fixovaný focus a to isté clonové číslo.

Podstatné tu ale je, že sú oba dobré, no tam to zároveň aj končí. A ja sa výrobcovi ani nečudujem. Niečo lepšie by bolo v tomto type elektroniky asi úplne zbytočné. Komu pri fotení s tabletom záleží na špičkovej kvalite fotografií alebo videí? Asi nikomu.

Práve preto bolo rozumné zamerať pozornosť na iné oblasti výbavy, čo sa aj stalo. Tablet poháňa schopný čipset, má perfektnú výdrž a nechýba mu ani naozaj rýchle nabíjanie. Začneme ale tým prvým.

V útrobách  tiká lepší mid-range čipset Kirin 960s, ktorý predstavuje akúsi vylepšenú verziu Kirin 960. Písmenko na konci značí, že mu vo výbave pribudol dedikovaný procesor pre umelú inteligenciu, aby mohla fungovať i offline. Tieto AI kapacity zároveň vykrývajú chýbajúci výkon hlavného procesoru, pretože jeho takt po novom mierne klesol. Dôvod je teda viac ako jasný – lepšia energetická efektivita.

PUBG Mobile na Huawei MediaPad M5

Čo sa týka grafického výkonu, Kirin 960s v sebe skrýva výkonný grafický procesor Mali-G71 MP8, vďaka čomu si zahráte hit PUBG Mobile aj na vyšších detailoch. Ja som si nastavil stredné a musím uznať, že sa mi hralo naozaj skvele. Používateľ bude mať v takom prípade k dispozícii ideálne fps a zároveň aj celkom obstojnú grafiku.

7 500 mAh

Plné nabitie prítomného akumulátora trvá iba dve hodiny. A to i napriek tomu, že dostal obrovskú, až 7 500 mAh kapacitu. Huawei nezabudol na integráciu podpory pre nadštandardne rýchle nabíjanie, preto doplníte za prvých 20 minút slušných 16 percent. Hodina od pripojenia konektora nabíjačky sa postarala o rovných 50 percent, čo si zaslúži palec hore. Nezaostáva ale ani výdrž.

Ak tablet nabijete doplna, mal by vám vydržať dva až tri dni nenáročného používania. Samozrejme, keď si zahráte niečo graficky náročnejšie alebo milujete tráviť váš voľný čas s aplikáciou YouTube, tak treba počítať s tým, že táto výdrž nebude až tak dobrá ako pri ohľaduplnom používaní. V takom prípade sa vám vybije už po niekoľkých hodinách. Pri tak rýchlom nabíjacom procese to ale vôbec nevadí.

Multimediálna MAŠINA

Huawei MediaPad M5 je tu pre dva typy používateľov. Ocenia ho tí, pre ktorých sú veľké aj tie najmenšie laptopy na trhu alebo tí, ktorí síce žiadny laptop nepotrebujú, no sú nespokojní s malou uhlopriečkou displeja vo svojom smartfóne, pretože sa na nej zle pozerajú filmy či seriály. Tento kvalitne prevedený a slušne vybavený kúsok môžem bez obáv označiť za prvotriednu multimediálnu mašinu, ktorá sa vie v priebehu niekoľkých sekúnd pretransformovať na prekvapivo schopnú pracovnú stanicu.

Total
5
Zdieľaní
Total
5
Zdieľať