RECENZIA Huawei P20: Zlatá stredná cesta

Názov Huawei P20 reprezentuje poctivo spracovaný Android smartfón s kontroverzným výrezom, ktorý má vo svojej hardvérovej výbave asi všetko, čo by mal mať každý jeden poctivý high-end kúsok.

Huawei tento rok priniesol na pulty obchodov až tri rôzne verzie svojej vlajkovej lode. Model P20 Pro je určený pre tých najnáročnejších, zatiaľ čo P20 lite zase pre tých menej náročných používateľov. Model P20 je teda logicky niekde v strede.

Čo teoreticky znamená, že aj keď vám nevymetie peňaženku, tak sa nebudete mať (takmer) na čo sťažovať. A ja teraz musím po pár dňoch používania potvrdiť, že je to naozaj tak.

Názov Huawei P20 reprezentuje poctivo spracovaný Android smartfón s kontroverzným výrezom, ktorý má vo svojej hardvérovej výbave asi všetko, čo by mal mať každý jeden poctivý high-end kúsok. Samozrejme, aj tu existuje zopár nedostatkov, no tie spomeniem trošku nižšie. Začneme, už tradične, konštrukciou a dizajnom, kde sa tak trošku vrátime v čase.

Výrez a kapacitné tlačidlo

Podobne, ako mnoho iných vlajkových lodí na trhu, aj P20 pozostáva z dvoch kusov obyčajného ochranného skla (odtlačky sú pri čiernom prevedení celkom výrazné) a hliníkového rámika, pričom disponuje i vyrezaným zobrazovacím panelom, ktorý je však možné v tomto prípade skryť.

V hlavných nastaveniach pribudla nová funkcionalita na vypnutie pixelov, aby nebolo výrez vidieť, keď si to neželáme. Treba ale počítať s tým, že porastie vrchný rámik.

Huawei P20 (FOTO Marek Urban)

Pod displejom je umiestnený biometrický snímač, ktorý zároveň slúži aj ako kapacitné tlačidlo. Táto kombinácia je možno praktická, no čo sa týka umiestnenia, príde mi to, ako keby inžinieri z Huawei vynašli stroj času a vrátili sa späť do roku 2016.

Neviem, ale niečo také by malo byť v roku 2018, kedy sa snáď všetci snažia o presný opak, už dávnou minulosťou a nie súčasťou čerstvého smartfónu z high-end segmentu.

Ako teda možno vidieť na vlastné oči, spodný rámik je kvôli tomuto vizuálnemu prešľapu podľa môjho vkusu až príliš hrubý. Možno nemali kvôli lepšej výdrži na výber, ale tá zadná strana ponúka okrem iného i podstatne lepšiu ergonómiu, pretože na ňu prirodzene pokladáme konček nášho ukazováka.

Huawei P20 (FOTO Marek Urban)
Huawei P20 (FOTO Marek Urban)
Huawei P20 (FOTO Marek Urban)
Huawei P20 (FOTO Marek Urban)

Treba však spomenúť, že model P20 dostal až o 400 mAh väčší akumulátor ako lacnejší P20 lite s biometrickým senzorom na zadnej strane konštrukcie. Ako som teda už povedal, je to praktické a aj užitočné, no škaredé. Keď si výrez vypnete, tak vám ten smartfón bude pripomínať 2 až 3 roky starú vlajkovú loď, ktorá sa ale aspoň na druhú stranu dobre drží.

Relatívne kompaktné rozmery, príjemné oblé krivky a perfektný pomer strán displeja vytvárajú skvelé podmienky na to, aby ho bolo možné používať i v jednej stredne veľkej dlani so stredne veľkými prstami.

Zabudnite na AMOLED

Snáď jediný vážny nedostatok tohto smartfónu. Ak vám teda prekáža podsvietená čierna farba, s P20 si v tom prípade nebudete príliš rozumieť, pretože nemá OLED, ale iba klasiku, čiže zaužívaný LCD panel. Ten je však našťastie naozaj dobrý, čo si všimnete najmä na pekných farbách, k realite blízkej čiernej či skvelej čitateľnosti na priamom slnku.

Presnejšie povedané, ide o takzvaný LTPS LCD kúsok s lepšou energetickou efektivitou a kapacitami, ktoré nám umožňujú manuálne meniť teplotu zobrazovaných farieb. Ten nájdeme napríklad aj v Huawei P20 lite alebo v Honor View 10.

Huawei P20 (FOTO Marek Urban)

Displej dostal 5,8-palcovú uhlopriečku, bohato postačujúce Full HD+ rozlíšenie (hustota pixelov dosahuje 429 ppi, čiže ideál), pomer strán 18,7:9 a 80,4 % prednej plochy konštrukcie, čo nie je žiadna špička, no zároveň ani žiadna hanba. Bez toho nešťastne umiestneného snímača odtlačkov to ale mohlo byť oveľa, oveľa lepšie.

Prítomný panel by som teda zaradil do strednej triedy. Niekde sa však muselo šetriť, aby bola cena odlišná od tej, s akou prišiel prémiovejší Huawei P20 Pro, ktorý má AMOLED.

Foťák s umelou inteligenciou

Huawei vytvoril fotoaparát P20 na základoch toho, s čím prišiel minuloročný phablet Mate 10 Pro. Preto ponúka asistenciu neurónovej siete, ktorá v tom prípade funguje vďaka dedikovanému AI procesoru aj offline.

S jej pomocou budete oslobodení od manuálneho výber režimov pred stlačením spúšte, pretože tie za vás vyberá prítomná umelá inteligencia. Ak namierite na zviera alebo zeleň (dokopy ich je k dispozícii až 19), upraví jednotlivé parametre tak, aby vznikol pre naše oči čo najlahodnejší záber. Tým je myslený kontrast alebo osvetlenie.

Huawei P20 (FOTO Marek Urban)

Celé to funguje až prekvapivo presne a ten vizuálny rozdiel po vypnutí asistencie AI je naozaj badateľný (viď trošku nižšie). Niečo také možno spraviť v nastaveniach základnej aplikácie fotoaparátu prostredníctvom vyhradeného tlačidla. Táto možnosť pribudla v nadstavbe EMUI 8.1, čiže ju budete vo verzii 8.0 hľadať márne.

Zadná strana Huawei P20 skrýva duálne prevedenie, ktoré pozostáva z jedného RGB, jedného monochromatického senzora (jeden zbiera info o svetle či tieňoch a druhý o farbách, čo následne spoja do jedného diela) a perfektnej optiky od špičkovej spoločnosti Leica. Pridajte si k tomu ešte optickú stabilizáciu obrazu, clonu f/1.8 alebo až 1,55 µm pixely a vznikne vám z toho celkom ambiciózna hardvérová zostava. Tá však nie je dobrá iba na papieroch.

Keď stlačíte spúšť, úroveň fotografií môže niekoho až prekvapiť. A je pritom úplne jedno, či fotíte počas dňa alebo až po západe slnka. V oboch prípadoch ide o špičku mobilného priemyslu, čo dokazuje aj vysoké hodnotenie od špecialistov z DxOMark.

Huawei P20 sa v ňom umiestnil na druhej priečke, čiže predbehol ako citeľne drahší iPhone X, tak aj obávaný Samsung Galaxy S9 Plus s variabilnou clonou. Pred ním sa nachádza iba lepšie vybavený P20 Pro, ktorý dostal až o sedem bodov viac. Čísla teda hovoria za všetko.

TIP REDAKCIE
Huawei Watch D: Nové hodinky s podporou merania krvného tlaku!
Huawei P20 (FOTO Marek Urban)

Mňa osobne zaujalo doslova bleskovo rýchle ostrenie (v noci i cez deň), až dychberúco nízky šum, bohatá porcia detailov a pri používaní asistencie umelej inteligencie aj chrumkavo výrazné farby. Tie však nemusia sedieť úplne každému. Nemusel som už ale aspoň strácať čas s filtrom, keď som chcel záber zverejniť na Instagrame. Po stlačení spúšte to totiž vyzerá, akoby podobnou dodatočnou úpravou už dávno prešiel.

[before-after label_one=”asistencia AI” label_two=”bez asistencie AI”]
Fotografia z Huawei P20
Fotografia z Huawei P20
[/before-after]

Najviac zo všetkého ma však zaujali selfie zábery s rozlíšením až 24 megapixelov, ktoré sú doslova brutálne pekné. Predovšetkým, keď sa ešte pohráte s čerstvo pridanými svetelnými filtrami.

Pomocou tých viete manuálne regulovať množstvo svetla v zábere či množstvo detailov, takže ak si dáte záležať, s touto mašinkou vyhotovíte naozaj kvalitnú fotografiu s reálne podanými farbami, nízkym šumom, špičkovou ostrosťou, nákladom svetla, prirodzene vyzerajúcim bokeh efektom a so slušným dynamickým rozsahom. Huawei, palec hore.

Selfie z Huawei P20

Kirin 970 a Oreo

V útrobách nájdete 10-nanometrový čipset Kirin 970 od dcérskej spoločnosti HiSilicon, ktorý síce ponúka high-end výkon, no určite nejde o špičku mobilného priemyslu. Keby som mal porovnávať jeho grafický procesor s konkurenciou z dielne americkej spoločnosti Qualcomm, tak by bol trošku pozadu, čo som pocítil i pri hraní hitu PUBG Mobile.

Áno, tie najvyššie detaily zvládal, nie však príliš dlho. Smartfón sa po niekoľkých minútach citeľne zahrial (to isté robí pri používaní Mate 10 Pro) a od toho momentu mi z času na čas kleslo fps až tak, že to normálne prekážalo. Keď som ale prepol na stredné detaily, tento zapeklitý problém našťastie nadobro odišiel.

PUBG Mobile na Huawei P20

Keďže je reč o vlajkovej lodi renomovaného výrobcu spotrebnej elektroniky, používanie bežných aplikácií alebo navigácia v používateľskom prostredí operačného systému prebiehala bez akejkoľvek oneskorenej reakcie, pričom to isté môžem povedať o perfektne fungujúcom multitaskingu. 4 GB operačná pamäť robí svoju prácu naozaj dobre.

Model P20 ponúka najnovší Android 8 Oreo, ktorý rozšírili o grafickú nadstavbu spoločnosti Huawei. Tá nesie názov EMUI a ide o jej najčerstvejšiu verziu pod označením 8.1, kde pribudlo niekoľko drobných vylepšení prostredia vrátane niekoľkých nových možností v hlavných nastaveniach.

Používateľ si môže aktivovať funkcionalitu “Prirodzený tón”, čo zabezpečí automatickú úpravu teploty zobrazovaných farieb podľa okolitého svetla. Keď tak spraví, zlepší tým aj samotnú čitateľnosť. Za zmienku ale stojí i odomykanie smartfónu prostredníctvom rozpoznávania tváre, čo funguje na jednotku s hviezdičkou. Rýchlosť a presnosť si podobne ako v prípade Huawei P20 lite zaslúži obrovský potlesk.

EMUI 8.1

Opäť ale musím vyhrešiť zastaralé vizuálne prevedenie vrátane animácií nadstavby, pretože ak ju postavím vedľa najnovšieho iOS alebo Samsung Experience, tak si ten markantný rozdiel v dizajne nepochybne všimne i človek so zhoršeným zrakom. EMUI je z tohto uhla pohľadu podľa môjho skromného názoru tak rok pozadu.

Áno viem, Čína má iný vkus ako zvyšok sveta, no tieto smartfóny nekupujú iba zákazníci z Číny, ale aj z Európy, kde nám na peknom vizuálnom prevedení softvéru záleží trošku viac.

Jeden náročný deň

Ako som už spomínal, Huawei P20 disponuje 3 400 mAh batériou, čo je o 400 mAh viac, ako ponúka P20 lite, a o 600 mAh menej, ako ponúka P20 Pro. V praxi to znamená, že vám po plnom nabití vydrží jeden náročný deň, čiže ide o súčasný štandard cenovo dostupnejšej high-end triedy.

Ak si odpustíte pozeranie videí alebo hranie graficky náročných titulov, za tie peniaze budete určite spokojní. Vlastnoručne vyvíjané a vlastnoručne vyrábané mobilné čipsety Kirin vynikajú výbornou energetickou efektivitou a výnimkou nie je ani prítomný model 970 z konca uplynulého roka, ktorý mal debut v phablete Huawei Mate 10 Pro.

Výbava neobsahuje podporu pre bezdrôtové nabíjačky, čo znamená, že musíme ešte stále používať zastaralé káble. Rýchle nabíjanie je ale samozrejmosťou, vďaka čomu doplníte za 20 minút asi 40 percent a za pol hodinu niečo cez slušných 60 percent z celkovej kapacity.

Proces dopĺňania elektrickej energie tu teda prebieha skutočne rýchlo, v čom má prsty obrovský adaptér (4,5 V / 5 A alebo 5 V / 4,5 A) z balenia s poriadne hrubým káblom a USB C konektorom. Ten istý sa pritom nachádza aj v krabičke od Mate 10 Pro, Honor View 10 alebo P20 Pro.

Zlatá stredná cesta

Huawei P20 nie je ani drahý, ani lacný. Je to stredná cesta, čiže ideálna voľba pre každého, kto chce kvalitu fotografie, prevedenie alebo taký výkon na úrovni tohtoročných vlajkových lodí, no nechce dať za smartfón niekedy až neľudsky vysokú sumu.

Musí sa však zároveň i trošku uskromniť, pretože zobrazovanie nezabezpečuje pokročilý OLED, ale obyčajný, no za to kvalitný LCD panel a batéria nezvládne dva, ale iba jeden deň. Ak si odmyslím spomínaný konštrukčný prestrelok, ktorý k tomu ešte aj kazí moderný dizajn alebo nevkusné používateľské prostredie nadstavby EMUI, tak ani nemám na čo hrešiť.

Huawei P20 (FOTO Marek Urban)

S týmto výberom teda rozhodne nič nepokazíte. Bavíme sa tu o poctivo spracovanom a skvele, nie najlepšie, vybavenom high-end kúsku za rozumné peniaze. Pre tých menej náročných tu je model P20 lite a pre tých viac náročnejších pre zmenu P20 Pro.

Total
27
Zdieľaní
Total
27
Zdieľať