Huawei MateBook X Pro

Čínsky gigant nám na MWC 2018 neukázal vlajkovú loď P20, ale dve tak trošku odlišné elektronické zariadenia. O tablete MediaPad M5 si povieme až neskôr, teraz zameriame pozornosť na MateBook X Pro, prémiový laptop pre tých najnáročnejších.

Čerstvá novinka totiž pozostáva iba zo samých maškŕt. Okrem jemného 3K LTPS displeja so 100 % pokrytím farebného rozsahu sRGB, 13,9-palcovou uhlopriečkou, dotykovými kapacitami (áno, multitouch) či kontrastným pomerom 1 500:1 je v ponuke aj dychberúci pomer, pretože zobrazovací panel zaberá až 91 % tej časti precízne vyrobenej konštrukcie, na ktorej je umiestnený.

Výrobca mu preto hovorí FullVision displej – má naozaj tenučké rámiky, merajú iba 4,4 milimetra.

Laptop je hrubý 14,6 milimetra a váži niečo cez 1,3 kilogramu. Dizajn nesie minimalistické prvky a celé telo pozostáva z kvalitného kovu so špičkovou povrchovou úpravou, aby tak čo-to vydržalo.

Výkon Huawei MateBook X Pro má na starosti buď procesor Intel i5 alebo i7 ôsmej generácie. Všetko záleží už iba od konkrétnej konfigurácie, čiže od nárokov zákazníka. O grafickú stránku sa pre zmenu stará NVIDIA GeForce MX150 s 2 GB GDDR5 pamäťou. Čo sa týka samotnej výdrže, laptop vraj zvládne až 12 hodín prehrávania videa alebo 14 hodín kancelárskej práce.

Na ukladanie dát tu slúži vysoko-rýchlostný SSD disk, ktorý podľa informácií z GSMareny dosahuje rýchlosť čítania až 3 000 MB za sekundu. Za pochvalu ale vraj stojí i integrovaný zvukový systém, pretože vie používateľa novinky doslova pohltiť. Ten tvoria rovno 4 kvalitné reproduktory s Dolby Atmos.

Sofistikovaná webkamera

MateBook X Pro je vybavený aj veľmi netradične umiestnenou a netradične fungujúcou webkamerou, ktorú tentokrát nenájdete nad displejom, ale priamo pod ním, konkrétne pod tlačidlom F5. Keď ju zrovna nepoužívate, tak ju nevidíte a ona zase nevidí vás. Z konštrukcie sa teda vysúva iba vtedy, keď ju potrebujeme, a to výrazne zdvíha úroveň súkromia.

Dostupnosť zatiaľ nepoznáme. Cena by sa mala pohybovať okolo sumy 1 500 eur.