Falcon Heavy pri pristátí stratil stredný stupeň: Pri 480 km/h rýchlosti vrazil do vody

Dnešný deň sa hravo zapíše do našej histórie. Spoločnosti SpaceX sa úspešne podarilo vyslať do vesmíru najvýkonnejšiu raketu dneška – Falcon Heavy. Pristátie bohužiaľ ukážkové nebolo.

Článok sme aktualizovali o vyhlásenie SpaceX, ktoré nájdeš na konci článku.

Dnešný deň sa hravo zapíše do našej histórie. Spoločnosti SpaceX sa úspešne podarilo vyslať do vesmíru najvýkonnejšiu raketu dneška. Falcon Heavy na obežnú dráhu medzi Zemou a Marsom vyslal auto Elona Muska – červenú Tesla Roadster, v ktorej sedí Starman, akýsi maskot dnešného dňa.

Veľkolepá šou sa však neskončila úplne na 100 %. Zatiaľ čo dva bočné stupne Falcon Heavy pristáli v poriadku na súši, ten stredný, ktorý sa oddelil neskôr a ktorý mal pristáť na bárke menom “Of course I still love you” v oceáne, kontrolovaný pád pravdepodobne neprežil.

„We lost the center core“

SpaceX túto informáciu síce oficiálne nepotvrdil, pri analýze audio výstupov z riadiaceho centra je sa jasne hovorí o tom, že stredný stupeň (center core) stratili. Momentálne je príliš skoro tvrdiť to s absolútnou istotou, no predpoklad je taký, že to prežili len dva z troch stupňov. O strate stredného stupňa sa hovorí v čase 38:25.

TIP REDAKCIE
YouTube Premium prichádza s ročným predplatným. Je výhodnejšie

Každopádne, to by nemalo mať dopad na silu dnešného zážitku, ktorý nám Elon Musk a jeho tím 6 000 inžinierov pripravil. Ak si chceš pozrieť záznam letu Falcon Heavy, môžeš tak spraviť v samostatnom článku.

Aktualizované 09:15 – Spoločnosť SpaceX potvrdila, že skutočne stratila stredný stupeň, ktorý mal pristáť na bárke “Of course I still love you”. Podľa ich informácií došlo k zážihu len jedného z troch motorov, čo spôsobilo, že do sa raketový stupeň nepodarilo spomaliť a nasmerovať priamo na bárku. Svoju cestu skončil približne 100 metrov od bárky. Do oceánu vrazil v rýchlosti 480 km/h, explodoval a rozletel sa na kúsky.

Total
7
Zdieľaní
Total
7
Zdieľať