Na Sahare nasnežilo: Z týchto surreálnych záberov ostaneš bez slov

Ľudia sú odjakživa fascinovaní počasím. Pri debate o počasí často začínajú alebo končia mnohé diskusie. Tak tu máš jednu dobrú tému. Na Sahare nasnežilo.

Ľudia sú odjakživa fascinovaní počasím. Pri debate o počasí často začínajú alebo končia mnohé diskusie. Tak tu máš jednu dobrú tému. Na Sahare nasnežilo. Fakt, pozri si zábery nižšie.

Saharu zasypala malá vrstva snehu ešte v nedeľu a výsledky sú viac než surreálne. Stalo sa tak v meste Aïn Séfra ležiacom na saharskej púšti, kde z ničoho nič napadlo pár centimetrov bieleho prášku. Na dunách sa sneh udržal približne hodinu a pol a potom bol nenávratne preč.

V meste Aïn Séfra ročne spadne menej ako 17 cm zrážok

Poloha mesta z neho nerobí silným magnetom na sneh. Koniec koncov, priemerná teplota v januári tam dosahuje 12,4 stupňov Celzia. Nejde dokonca ani o lokalitu, ktoré by nejak výrazne disponovalo množstvom zrážok. Za rok tam spadne len 16,9 cm dažďa. No a teraz aj snehu. Len pre predstavu, vedci klasifikujú akékoľvek miesto, kde ročne spadne menej ako 25 cm zrážok ako púšť.

Pre miestnych obyvateľov to bol teda celkom šok, keď sa v správach dočítali, že sa majú pripraviť na 10 – 15 centimetrov snehu. V nedeľu večer sa predpoveď naplnila a púštne duny zahalila biela prikrývka.

Malý odkaz tým, ktorí sa živia na správach o tom, že globálne otepľovanie je mýtus. Snežilo, sneží a snežiť aj bude aj na miestach, ku ktorým nám to nesedí, napríklad na púšti. To však nič nemení na tom, že naša planéta má za sebou tretí najteplejší rok v histórii. Dosť však bolo mudrovania, pozri si tie krásne zábery, za ktorými stojí Zinnedine Hashas.