Čínska elektráreň

Cez 709 000 panelov: Táto čínska solárna elektráreň bude mať výkon 1 GW

Čína buduje ozrutnú solárnu elektráreň, ktorá je zapísaná v Guinnessovej knihe rekordov. Nie však vďaka počtu prítomných panelov alebo výkonu.

Čína má v prevádzke jednu z najväčších solárnych elektrární na svete, ktorá je okrem iného zapísaná v Guinnessovej knihe rekordov. Nie však vďaka počtu prítomných panelov alebo výkonu, ale vďaka ozrutnému obrazu koňa.

Zviera možno vidieť iba z vtáčej perspektívy, čo zachytáva aj fotografia vyššie. Samotný obraz vznikol vynechaním priestoru medzi jednotlivými fotovoltaickými panelmi. Tých je dokopy viac ako 709 000, píše štátny web.

“Solárna energia by mala ročne zredukovať 200 000 ton emisií oxidu uhličitého,” prezradil Li Rui, jeden zo zodpovedných ľudí za inovácie.

Projekt vyrástol na území čínskej púšte Kubuqi. Infraštruktúra sa rozprestiera na ploche s rozlohou 5,5 kilometra štvorcového (kôň zaberá 1,4 km²) a ak niekoho zaujíma jej maximálny výkon, tak ten jedného dňa dosiahne slušný 1 GW. Zatiaľ je k dispozícii iba 200 MW.

Nová solárna elektráreň bola pripojená k verejnej sieti ešte koncom uplynulého roka. Celková investícia projektu vystrelila takmer na 2 miliardy eur.