Andoer AN5000

Keby sa niekto technicky menej zdatný pozrie na akčnú kameru Andoer AN5000, napadne ho jediné slovíčko – GoPro. Tento cenovo dostupný model z Číny má totiž veľa spoločného s kúskami z portfólia spomínanej americkej značky, takže nie je prekvapením, že nesie aj takmer identické konštrukčné prevedenie.

A to isté by som mohol bez obáv povedať i o ochrannom puzdre, bez ktorého samotná kamera veľa neznesie. Keby si odmyslím monochromatický displej na prednej strane GoPro HERO4 Silver, táto podarená čínska kópia nie je po vizuálne stránke príliš ďaleko. Na zadnej strane má navyše aj farebný displej, kde vám kedykoľvek zobrazí vyhotovené zábery alebo náhľad ešte pred ich vyhotovením. Chýba tu však dotykové ovládanie, ktoré ale na druhú stranu hravo nahrádzajú hardvérové tlačidlá na boku konštrukcie.

Na opačnom boku sú zase umiestnené tri porty – jeden slúži pre microSD kartu, ďalší na nabíjanie alebo prenášanie dát, čiže tu hovoríme o microUSB, a tretí je pre zmenu určený na realizáciu HDMI konektivity. Jednoducho všetko, čo potrebujete.

V ponuke je viac ako slušná výbava

Andoer AN5000 možno na prvý pohľad vyzerá ako tuctová čínska kópia, ktorá v teréne nič poriadne nedokáže, no opak je pravdou. Áno, je to kópia známej značky, avšak veľmi poctivá. Solídne konštrukčné prevedenie zo solídneho plastu či solídnu výdrž na jedno nabitie 950 mAh akumulátora tu dopĺňa ešte aj celkom schopný hardvér, takže si môžete byť istí, že bude po pohľade na fotografie alebo videá cítiť vyšší štandard kvality. Osobne som zostal milo prekvapený.

Technická špecifikácia

  • foto senzor Sony IMX078
  • obrazový procesor Novatek NTK96660
  • 20 Mpx fotografie
  • 4K video pri 24 fps
  • gyroskop
  • 5x digitálny zoom
  • 950 mAh batéria

Myslím si, že so zábermi budú spokojní aj mierne náročnejší používatelia. V tomto prípade sa dá kvalitatívna úroveň porovnávať s prvou GoPro Session z roku 2015, ktorá ešte stále patrí medzi pomerne schopné akčné kamery.

TIP REDAKCIE
Opäť nesklamali: Táto akčná kamera nestojí ani 23 €, dovoz je zdarma!

Čínska kópia má ale navrch v perfektnej stabilizácii obrazu, pretože dostala do výbavy veľmi užitočný gyroskop. Pri pozeraní videí z tohto kúsku postupom času aj zabudnete, čo slovíčko „trasenie“ vôbec znamená. A to bez akéhokoľvek preháňania. Stačí si pozrieť to vyššie (Full HD rozlíšenie pri 60 fps) a veľmi rýchlo zistíte, o čom sa tu bavíme.

Rovnako si bez akýchkoľvek pochýb všimnete až prekvapivo bohaté detaily, vysokú úroveň ostrosti, naozaj slušný dynamický rozsah, k realite blízke farby či takmer neviditeľný šum, a to aj pri zhoršených svetelných podmienkach.

Prsty v tak dobrej kvalite nielen fotografií má prítomný obrazový procesor NTK96660 od spoločnosti Novatek, ktorému asistuje foto senzor z dielne japonskej špičky Sony. Ide o model IMX078, čo znamená, že máme čo dočinenia s naozaj schopným kusom hardvéru. A zábery nižšie môžu poslúžiť ako jeden z dôkazov, že tomu tak naozaj je.

Galéria

Zábery v plnom rozlíšení nájdeš TU

Uhol záberu dosahuje maximálnu úroveň 170-stupňov, takže sa doňho vojde celkom slušné množstvo objektov, a to bez akéhokoľvek vizuálneho skreslenia. Proste paráda. Nastavenia v tomto prípade ponúkajú možnosť meniť množstvo stupňov, čo znamená, že ak vám príliš širokouhlý pohľad prekáža, viete si ho v takom prípade celkom jednoducho prispôsobiť vašim špecifickým predstavám.

V nastaveniach ale tiež nájdete ovládacie prvky pre manuálne parametre záberov, na čom si zgustnú predovšetkým ostrieľanejší používatelia. Vedia tak meniť hodnotu ISO, farby, vyváženie bielej alebo hodnotu expozície. Je tu toho skutočne dosť.

A čo pomer medzi cenou / výbavou?

Keď zoberieme do úvahy, že ide o akčnú kameru za pár desiatok eur, v rámci čoho dostanete ešte aj celkom bohaté príslušenstvo, tak skvelý pomer medzi cenou a výbavou len tak hocikde nenájdete. Nejde iba o obyčajnú akčnú kameru z Číny od nejakého random výrobcu, ale značku, z ktorej sa pomaličky, ale isto stáva ázijské GoPro.

Ako už bolo spomínané, súčasťou základného balenia je pevná prenosná krabička, kam sa zmestí všetko taktiež dodávané príslušenstvo. Medzi to patria náhradné dvierka od ochranného puzdra, dve úchytky s lepiacou páskou, niekoľko ďalších náhradných dielov alebo taký držiak na riadidlá bicykla. Jednoducho plnka s naozaj chrumkavou cenovkou.

TIP REDAKCIE
RECENZIA HONOR Magic Earbuds: Fantastické slúchadlá za rozumnú cenu

Andoer AN5000 nájdeš v ponuke e-shopu TomTop, kde si navyše môžeš uplatiť ešte aj dodatočnú zľavu z už aj tak zľavnenej ceny. Použi akciový kupón AJAN8 a kamera je tvoja iba za necelých 50 eur. Vzhľadom ku kvalite alebo množstvu dodávaného príslušenstva si myslím, že tu vôbec nie je o čom premýšľať.