Zabudni na dron: Prichádza pavúk HEXA, ktorý ti ukáže svet robotiky

Úspešný projekt z Kickstarteru, HEXA, je jednoduchá a špičkovo prevedená hračka z 21. storočia.

Rozmach gadgetov prilákal množstvo výrobcov z celého sveta, ktorí sa snažia priniesť produkt, akým chcú čo najviac zabaviť každého potenciálneho používateľa. Dronom sa to podarilo, teraz sú na rade pavúky s batériou.

Úspešný projekt z Kickstarteru, HEXA, je jednoduchá a špičkovo prevedená hračka z 21. storočia, ktorá spolupracuje s naším smartfónom. Lepšie povedané, komunikuje – my ju bezdrôtovo ovládame cez špeciálnu aplikáciu. A aby to celé mohlo fungovať aj za rohom, na displeji vidíme to, čo vidí kamera, čiže jeho elektronické oči.

Robotika pre masy

Dalo by sa teda povedať, že ide o nelietajúci dron. Miesto vrtuliek dostal šesť nôh, množstvo užitočných senzorov a až do 360-stupňov otočnú hlavu, takže nemá absolútne žiadny problém ani s náročnejším terénom. Fyzickú prekážku v ceste vie automaticky obísť, pretože ju vidí, a problém nemá ani s jej prekonaním. Pri manévrovaní je totiž až strašidelne schopný, čo si okamžite všimnete na videu vyššie.

HEXA

A áno, pavúka pripomína ako vzhľadom či prevedením, tak aj pohybom. Vďaka veľkosti a prevedeniu tela sa vie dostať všade tam, kam človek nevojde. Môže byť preto nápomocný v zapeklitých situáciách, kedy by ste chceli niekam dovidieť, avšak nedisponujeme žiadnou možnosťou, ako sa tam fyzicky dostať.

Batéria zvládne 45 až 180 minút neustáleho používania a nabíjanie trvá okolo dva a pol hodiny. Ak siahnete po bezdrôtovej alternatíve za dodatočných 50 dolárov, počkáte si o dve hodinky viac. Šťavu žerie troj-osí akcelerometer, infračervené svetlo a aj senzor na meranie vzdialenosti objektov.

Sám si ho naprogramuješ

Presne tak. Robota za zhruba päť stoviek tak môžeme priamo cez nás osobný počítač naučiť špeciálne pohyby (korektnejšie povedané – špecifickú funkcionalitu, napríklad zamávanie) a nadstaviť ich v spomínanej aplikácii na špecifické softvérové tlačidlo, aby ich mohol na náš povel kedykoľvek predviesť. Je to, akoby ste niekoho učili tancovať a on vám potom predvedie, čo všetko s vašou pomocou dokáže.

Gadget po softvérovej stránke poháňa originálny operačný systém MIND, ktorý je vraj založený na Linuxe. Samotné učenie prebieha cez originálny počítačový softvér, kde vieme malého robota obohatiť o nové triky. A to aj bez toho, aby ste boli promovaní inžinieri. Výrobca chcel týmto spôsobom sprístupniť svet robotiky širokej verejnosti.

HEXA bude vďaka crowdfunding webu Kickstarter realitou niekedy začiatkom budúceho roku. Projekt si získal priazeň mnohých populárnych tech webov po celom svete a nielen vďaka tomu dokázal vyzbierať 100-tisíc dolárov iba chvíľu po spustení. Do konca ale zostáva niečo cez 25 dní, takže sa nejaký ten dolár určite ešte vyzbiera.