Zabudni na dron: Prichádza pavúk HEXA, ktorý ti ukáže svet robotiky

Ďalší hype je na obzore.

0

Rozmach gadgetov prilákal množstvo výrobcov z celého sveta, ktorí sa snažia priniesť produkt, akým chcú čo najviac zabaviť každého potenciálneho používateľa. Dronom sa to podarilo, teraz sú na rade pavúky s batériou.

Úspešný projekt z Kickstarteru, HEXA, je jednoduchá a špičkovo prevedená hračka z 21. storočia, ktorá spolupracuje s naším smartfónom. Lepšie povedané, komunikuje – my ju bezdrôtovo ovládame cez špeciálnu aplikáciu. A aby to celé mohlo fungovať aj za rohom, na displeji vidíme to, čo vidí kamera, čiže jeho elektronické oči.

Robotika pre masy

Dalo by sa teda povedať, že ide o nelietajúci dron. Miesto vrtuliek dostal šesť nôh, množstvo užitočných senzorov a až do 360-stupňov otočnú hlavu, takže nemá absolútne žiadny problém ani s náročnejším terénom. Fyzickú prekážku v ceste vie automaticky obísť, pretože ju vidí, a problém nemá ani s jej prekonaním. Pri manévrovaní je totiž až strašidelne schopný, čo si okamžite všimnete na videu vyššie.

HEXA

A áno, pavúka pripomína ako vzhľadom či prevedením, tak aj pohybom. Vďaka veľkosti a prevedeniu tela sa vie dostať všade tam, kam človek nevojde. Môže byť preto nápomocný v zapeklitých situáciách, kedy by ste chceli niekam dovidieť, avšak nedisponujeme žiadnou možnosťou, ako sa tam fyzicky dostať.

Batéria zvládne 45 až 180 minút neustáleho používania a nabíjanie trvá okolo dva a pol hodiny. Ak siahnete po bezdrôtovej alternatíve za dodatočných 50 dolárov, počkáte si o dve hodinky viac. Šťavu žerie troj-osí akcelerometer, infračervené svetlo a aj senzor na meranie vzdialenosti objektov.

Sám si ho naprogramuješ

Presne tak. Robota za zhruba päť stoviek tak môžeme priamo cez nás osobný počítač naučiť špeciálne pohyby (korektnejšie povedané – špecifickú funkcionalitu, napríklad zamávanie) a nadstaviť ich v spomínanej aplikácii na špecifické softvérové tlačidlo, aby ich mohol na náš povel kedykoľvek predviesť. Je to, akoby ste niekoho učili tancovať a on vám potom predvedie, čo všetko s vašou pomocou dokáže.

Gadget po softvérovej stránke poháňa originálny operačný systém MIND, ktorý je vraj založený na Linuxe. Samotné učenie prebieha cez originálny počítačový softvér, kde vieme malého robota obohatiť o nové triky. A to aj bez toho, aby ste boli promovaní inžinieri. Výrobca chcel týmto spôsobom sprístupniť svet robotiky širokej verejnosti.

TIP REDAKCIE
Chronotechna: Na Kickstarteri uspeli najčiernejšie hodinky sveta, vyrobia ich Česi

HEXA bude vďaka crowdfunding webu Kickstarter realitou niekedy začiatkom budúceho roku. Projekt si získal priazeň mnohých populárnych tech webov po celom svete a nielen vďaka tomu dokázal vyzbierať 100-tisíc dolárov iba chvíľu po spustení. Do konca ale zostáva niečo cez 25 dní, takže sa nejaký ten dolár určite ešte vyzbiera.