Pavúk v nohách nemá svaly. Hýbe sa vďaka hydraulike

Vedci už dlhšiu dobu študujú, ako sa pohybujú pavúky. Poznatky im pomáhajú aplikovať rovnaký systém do robotiky.

1
Pavúk
Pavúk

Svaly reprezentujú podstatnú súčasť tela mnohých živočíchov, pretože im umožňujú realizovať fyzický pohyb. Nie sú však nevyhnutnosťou. Napríklad taký pavúk sa dokáže pohybovať aj napriek tomu, že mu v jeho nohách chýbajú.

Čo teda zabezpečuje ich pohyb? Odpoveď je jednoduchá – o všetko sa tu stará prírodný hydraulický systém, ktorý funguje prostredníctvom špeciálnej tekutiny. Ide o akýsi ekvivalent krvi s odborným názvom hemolymfa, píše web The Infinity Spider.

Táto špeciálna tekutina pavúky využívajú podobne, ako ľudia využívajú hydraulickú kvapalinu. Práve s jej pomocou dokáže pavúk pohnúť s nohou. Ak si tak zaumieni, jedna z dvoch hlavných častí (hlavohruď) jeho tela vyšle signál a ten rozhýbe končatiny.

Signál dá do pohybu tekutinu, čo následne začne vytvárať hydraulický tlak, ktorý v podstate nahrádza silu svalov. V niektorých prípadoch je tento systém tak efektívny, že určité druhy vyskočia až štyridsaťkrát vyššie ako merajú ich nohy.

No a ak sa niekto z vás zamýšľal nad tým, prečo má mŕtvy pavúk nohy skrútené, tak je to preto, lebo v nich kvôli chýbajúcej hemolymfe nie je hydrostatický odpor.