Telekom spúšťa mimoriadne atraktívnu letnú EKO kampaň zameranú na ekologický zber, výmenu a výkup starých zariadení. Zákazníci môžu za funkčné smartfóny získať výkupný kupón v hodnote až 420 eur, prípadne priniesť akýkoľvek starý mobil a vybrať si jeden zo siedmich smartfónov úplne bez doplatku. Samotné odovzdávanie starej elektroniky pritom bude ešte pohodlnejšie. Operátor k sieti Packeta totiž pridáva bezštítkový podaj cez pobočky a BalíkoBOXy Slovenskej pošty.
Slovak Telekom výrazne rozširuje svoju úspešnú letnú iniciatívu. Od 1. júla 2026 oficiálne štartuje nová letná kampaň, ktorá posúva známy program EKO kupón (z roku 2024) na úplne novú úroveň. Hlavným cieľom je motivovať zákazníkov k tomu, aby doma neskladovali starú, nepoužívanú či nefunkčnú elektroniku. Tento rok však operátor prináša hneď niekoľko dodatočných výhodných benefitov, vrátane priameho finančného výkupu vybraných telefónov, ponuky hardvéru bez akéhokoľvek doplatku a žiadaného zjednodušenia logistiky pri odovzdávaní zariadení.
Martina Kandera, riaditeľka divízie rezidenčných zákazníkov Slovak Telekom, vysvetľuje, že každý starý telefón, ktorý neskončí zabudnutý v zásuvke, má obrovskú hodnotu nielen pre životné prostredie, ale aj samotného majiteľa. Ambíciou operátora je preto ponúknuť ľuďom čo najjednoduchší, najpohodlnejší a finančne najvýhodnejší spôsob, ako naložiť s nepotrebnou elektronikou.
EKO kupón a nový prémiový výkup
Základným pilierom celej kampane zostáva klasický EKO kupón. Zákazníci môžu do predajní priniesť akékoľvek staré, poškodené alebo kompletne nefunkčné telefóny, za čo okamžite získajú zľavový kupón v hodnote minimálne 40 eur. Pokiaľ sa rozhodnú odovzdať vybrané staršie modely od značiek Samsung alebo Xiaomi, hodnota tohto benefitu sa môže vyšplhať až na 90 eur. Tento kupón následne možno ihneď použiť na nákup akéhokoľvek nového zariadenia z ponuky operátora k vybranému paušálu.
Avšak azda tou najväčšou novinkou tohtoročnej kampane je spustenie priameho výkupu smartfónov pre rezidenčných zákazníkov. Ak prinesiete do Telekomu funkčné zariadenie, ktoré je aktuálne zaradené v zozname 22 podporovaných modelov, môžete zaň získať špeciálny nákupný kupón v hodnote od 120 až do 420 eur. Podmienkou úspešného výkupu je, aby sa telefón dal zapnúť, nabiť, nemal fatálne mechanické poškodenie a bol kompletne odhlásený z účtov Google alebo Apple ID.
Celý proces, vrátane kontroly stavu a podpisu zmluvy, prebieha priamo na mieste, teda v predajniach. Kupón s platnosťou do 24. decembra 2026 sa dá využiť aj pri kúpe nového zariadenia na splátky, no nie je možné ho kombinovať so štandardným EKO kupónom.
Smartfóny bez doplatku a sladká odmena
Telekom si pre svojich verných zákazníkov pripravil aj atraktívnu hardvérovú ponuku. Súčasťou letnej akcie je presne sedem vybraných smartfónov od značiek Samsung, Xiaomi a Apple, ktoré môžete získať bez akéhokoľvek doplatku. Na uplatnenie tejto výhody stačí operátorovi odovzdať akékoľvek staré mobilné zariadenie a upísať sa na klasický 24-mesačný kontrakt s vybranou kombináciou služieb.

Operátor potom myslí aj na drobný elektroodpad, ktorý sa bežne povaľuje v našich domácnostiach. Ak do Telekomu prinesiete staré smart náramky, nefunkčné slúchadlá, staré powerbanky alebo nepotrebné nabíjačky, bez ohľadu na ich stav dostanete príjemný darček. Za ich odovzdanie konkrétne získate kupón na bezplatnú zmrzlinu prostredníctvom obľúbeného vernostného programu Magenta Moments. Tento osviežujúci benefit získajú automaticky aj všetci tí zákazníci, ktorí v rámci kampane využijú štandardný EKO kupón alebo drahší výkup smartfónov. Podmienkou je iba aktívne využívanie služieb operátora a prihlásenie sa v mobilnej aplikácii.
Zber cez AlzaBoxy a Slovenskú poštu
Vítanou zmenou je aj rozšírenie možností, ako staré zariadenia k operátorovi bezpečne dostať, ak sa vám nedá ísť osobne na pobočku. Kým v minulosti sa dalo využiť len osobné odovzdanie na pobočkách či cez sieť Packeta, toto leto budete môcť pre tento účel využiť viac ako 2 000 nových odberných miest po celom Slovensku. Vďačiť za to môžeme spolupráci so Slovenskou poštou.
Vladislav Kupka, generálny riaditeľ Slovenskej pošty, upresnil, že podaj bude fungovať maximálne pohodlne, respektíve na báze takzvaného bezštítkového systému. Stačí vám zabaliť starý telefón do krabice a napísať na ňu jedinečné vygenerované číslo, ktoré vám Telekom pošle na mobil. Takto označený balík môžete bez akéhokoľvek čakania vložiť do ktoréhokoľvek BalíkoBOXu Slovenskej pošty, partnerského AlzaBOXu, alebo ho jednoducho nechať na pobočke pošty na mieste určenom pre online zásielky.
Všetky tieto zariadenia obsahujú vzácne materiály, ktoré sa vďaka tomuto zbernému systému vrátia späť do obehu, čím uľavia životnému prostrediu a vám môžu ušetriť nemalé peniaze.

