Počas horúcich letných dní je zapnutá klimatizácia v aute pre mnohých vodičov takmer samozrejmosť. Vedeli ste však, že v niektorých krajinách hrozí za klimatizáciu pokuta?
Nemusíme chodiť ani ďaleko, príkladom je aj jedna naša susediaca krajina. Ak sa teda chystáte za hranice, pripravte sa na obmedzenia. Tie však platia iba pri špecifických situáciách. Téme sa venoval motoristický portál Autoviny.sk.
Zákaz klimatizácie v aute
O tom, že v niektorých krajinách platí zákaz klimatizácie v aute, mnoho vodičov ani netuší. Lepšie je byť oznámený s pravidlami, ako potom vyťahovať z peňaženky nemalú sumu peňazí. Počas jazdy klimatizáciu môžete bez problémov používať, problémovým je len jeden spôsob použitia.
A síce, že v niektorých krajinách je použitie klimatizácie zakázané, ak auto stojí na mieste. Napríklad na parkovisku. Polícia si posvieti na tých, ktorí nechávajú motor bežať na voľnobeh len kvôli tomu, aby sa v aute mohli schladiť.

V týchto krajinách je to nezákonné
Mnohé krajiny majú vlastné pravidlá, ktoré môžu Slovákov prekvapiť. Čo je u nás dovolené, je inde zakázané a hrozí za to vysoká pokuta. Ako sme naznačili, v niektorých krajinách je problémom stojace auto s bežiacim motorom.
Príkladom je Nemecko, kde to upravuje paragraf 30 cestného zákona. Ten zakazuje zbytočné emisie a hluk napríklad pri státí na parkovisku. Ak teda parkujete a chcete sa chladiť pomocou zabudovanej klimatizácie, máte smolu. Bežiaci motor sa považuje za porušenie predpisov.
V Nemecku hrozí sankcia za porušenie do výšky 80 eur. V susednom Rakúsku je postih ešte tvrdší, tam sa môže pokuta vyšplhať až na 150 eur. S podobnými pokutami sa stretnete napríklad aj vo Švajčiarsku, Veľkej Británii alebo v Dánsku.
Ako je to na Slovensku?
Podľa slovenského zákona o cestnej premávke vodiči nesmú „obťažovať ostatných účastníkov cestnej premávky ani iné osoby najmä nadmerným hlukom, prachom, znečisťovaním ovzdušia, rozstrekovaním kaluží, blata alebo zbytočným ponechaním motora stojaceho vozidla v chode…“
Hoci by sa zapnutá klimatizácia pri státí vozidla mohla považovať za porušenie zákona, na Slovensku vyslovene zákaz klimatizácie nie je. Ako sme naznačili vyššie v článku, samozrejme, počas jazdy zákaz klimatizácie neplatí nikde. Problémom je len státie a fakt, že motor beží iba kvôli schladeniu interiéru vozidla.
Ako schladiť auto v lete?
Vysoké teploty nie sú ničím príjemným a obzvlášť to platí pre vodičov, ktorí musia jazdiť aj počas dňa. Práve cez deň teploty dosahujú maximum a auto sa môže premeniť na „horúcu pec“. Existuje však niekoľko jednoduchých a lacných trikov, vďaka ktorým dokážete ochladiť auto aj bez použitia klimatizácie. Základom je správne vetranie. Schladeniu auta počas leta sme sa podrobnejšie venovali v samostatnom článku a ďalšie tipy a triky nájdete na tomto odkaze.