Ukrajinská armáda potvrdila historický úspech v oblasti použitia bezposádkových systémov novej generácie. Po prvýkrát bolo zaznamenané úspešné odpálenie ťažkého bojového UAV z mobilnej platformy na mori, čím Ukrajina výrazne rozšírila svoju schopnosť vykonávať strategické útoky na ruskom okupovanom Kryme. Táto inovatívna bojová operácia sa odohrala v nočných hodinách z 1. na 2. júla, pričom cieľom bol mimoriadne hodnotný radarový komplex Nebo-M.
Nové drony z Ukrajiny sú smrteľnejšie než doteraz
Podľa vyjadrení ukrajinského ministerstva obrany sa nový typ robotického plavidla Magura V5 v noci dostal takmer neodhalený k pobrežiu Krymu. Z tejto námornej bezposádkovej platformy bol následne vypustený výkonný kvadrokoptérový UAV, ktorého cieľom boli kľúčové komponenty radarového systému Nebo-M, konkrétne anténa RLM-M pracujúca vo VHF pásme, moderný AESA radar typu RLM-D L-pásma a prislúchajúce veliteľské vozidlo.
Robotická námorná platforma Magura, vybavená pokročilou navigáciou a satelitným komunikačným systémom zahraničnej výroby, pôsobila v operácii ako vysielač signálu. Vďaka nej mohol pilot bezpilotného lietadla ovládať a navádzať UAV aj na cieľ hlboko za nepriateľskými líniami. Takáto konfigurácia sa vo vojenskom prostredí ešte nikdy nepoužila, čím Ukrajina nastavila nový štandard kombinovaných dronových operácií.
V minulosti si rovnaký typ Magura pripísal už viacero úspechov. V decembri 2023 tento námorný dron zostrelil ruský vojenský vrtuľník, pričom išlo o vôbec prvý zaznamenaný prípad nasadenia námorného UAV proti vzdušnému cieľu v reálnom boji. O pár mesiacov neskôr, v máji 2024, ďalší Magura úspešne zničil ruské bojové lietadlo Su-30. Najnovší útok na radarový komplex Nebo-M však prekonáva svojím strategickým významom všetky predchádzajúce úspechy.
Nebo-M bol pre krym mimoriadne dôležitý systém
Radarový komplex Nebo-M predstavuje jeden z pilierov ruskej protivzdušnej obrany strategického Krymu. Tento ultrasofistikovaný systém umožňuje Rusku včasnú detekciu mnohých typov vojenských lietadiel, od štandardných nízkoletiacich strojov po najmodernejšie hypersonické technológie vrátane lietadiel používajúcich stealth technológie. Je priamo previazaný so známymi obrannými systémami S-300 a S-400, ktoré Rusku zabezpečujú úspešnú kontrolu nad vzdušným priestorom.
Strata kompletného radarového systému Nebo-M na západnom pobreží Krymu má preto významné dôsledky. S Ukrajinou vykonanou likvidáciou systému bude ruská strana čeliť vážnym medzerám v radarovom pokrytí, čo povedie k potenciálnej zraniteľnosti mnohých vojenských aj infraštruktúrnych objektov na tomto strategicky dôležitom území.
Táto udalosť ešte viac prehlbuje priepasť medzi ukrajinským vývojom a ruskou schopnosťou efektívne reagovať na nové technológie. Napriek tomu, že Rusko sa pokúša nasadiť vlastné bezpilotné systémy Orion na lokalizáciu a ničenie ukrajinských robotických člnov ešte pred ich nasadením, doposiaľ tieto ruské aktivity nedokázali spôsobiť žiadne hlboké strategické následky. Ukrajinské námorné bezposádkové platformy tak naďalej zostávajú schopné preniknúť hlboko do protivníkovho územia a úspešne zamerať vysoko hodnotné strategické ciele.
Technológie ovládnu priebeh vojny
Analytici už teraz označujú najnovší ukrajinský úspech za prelomovú udalosť. Použitie bezposádkového námorného systému ako mobilnej platformy pre vzlet ťažkých útočných dronov otvára novú kapitolu hybridných bojových operácií. Koncepčná zmena, ktorú táto nová technológia ukázala, umožňuje flexibilnejšie, efektívnejšie a strategicky významnejšie údery na vysoko prioritné ciele umiestnené hlbšie v nepriateľskom území, kde klasické prostriedky nemôžu operovať.
Do budúcnosti tak môžeme očakávať ďalšie dynamické a bleskové zmeny, nakoľko rýchlo napredujúci vývoj bezposádkovej bojovej techniky bude pravdepodobne určovať ďalší priebeh ozbrojeného konfliktu v oblasti Čierneho mora.
Ukrajinské vojenské velenie jednoznačne ukazuje zámer ešte viac rozširovať podobné typy kombinovaných operácií, ktoré sa v poslednom období ukázali ako výnimočne efektívne pri narúšaní strategicky dôležitej ruskej infraštruktúry. Rusko je momentálne neraz nútené do úlohy reagujúcej strany namiesto proaktívnych protiopatrení, čo Ukrajine poskytuje kriticky dôležitú výhodu na bojisku a zvyšuje jej celkovú kontrolu nad priebehom bojov v regióne.