Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) má zásadné pripomienky k návrhu, ktorý sa týka zákazu dovozu ruského plynu do Európskej únie (EÚ).
Zákaz by sa prirodzene dotkol aj Slovenska, čo však vyvoláva veľké obavy. Ako uvádza spravodajský portál Teraz.sk, prvá zásadná pripomienka regulačného úradu smeruje k potrebe rozšírenia analýzy. Táto analýza má obsahovať vplyvy a ekonomické dosahy na prepravné poplatky v rámci celej EÚ.
Zákaz dovozu ruského plynu
ÚRSO hovorí, že návrh zákazu dovozu ruského plynu na územie EÚ môže byť pre Slovensko likvidačný. Aj preto regulačný úrad predložil v rámci pripomienkového konania k návrhu nariadenia Európskeho parlamentu a Rady viaceré pripomienky. Z toho dve pripomienky sú zásadné.
Predseda ÚRSO Jozef Holjenčík pre TASR povedal, že pozícia úradu je čisto odborná a transparentná. Úrad nápad EÚ nepovažuje za dobrý a odmieta toto prípadné nariadenie akceptovať. ÚRSO chce zvoliť taký postup, ktorý bude pre Slovenskú republiku prospešný. A týmto postupom nie je zastavenie dovozu zemného plynu z Ruskej federácie. „Úplné zastavenie dovozu ruského plynu znamená likvidačný dopad pre slovenské hospodárstvo, domácnosti i priemysel,“ objasnil Holjenčík.
Zásadné pripomienky k návrhu
Ako sme naznačili, ÚRSO predložilo viaceré pripomienky a z toho dve zásadné. Prvou z nich je potreba rozšírenia analýzy vplyvov o ekonomické dosahy na prepravné poplatky v rámci celej Európskej únie. Úrad navrhuje doplniť do tohto opatrenia komplexné porovnanie nákladov pred ukončením a po ukončení dovozu zemného plynu z Ruska.
Druhá zásadná pripomienka sa týka možnosti uplatnenia výnimky pre členský štát. Táto výnimka by mohla platiť, ak by sa preukázalo, že zákaz dovozu plynu spôsobí výrazné hospodárske škody. Do tejto kategórie podľa ÚRSO spadá aj Slovensko, pretože zákaz dovozu by najviac pocítili samotní obyvatelia.
Stabilné dodávky plynu pre Slovákov
Regulačný úrad navrhuje, aby sa zaviedol mechanizmus, ktorý umožní uložiť výnimku členskému štátu EÚ. Táto výnimka by platila počas prechodného obdobia a to aj po zavedení opatrenia do praxe. „Našimi zásadnými pripomienkami voči Bruselu si plníme primárnu úlohu národného regulátora – zabezpečiť stabilné dodávky plynu pre slovenských odberateľov bez výrazného nárastu cien,“ povedal Holjenčík pre TASR.
Nateraz nie je jasné, či EÚ tieto pripomienky vezme na vedomie a ako sa celá situácia ohľadom dovozu ruského plynu na naše územie napokon uzavrie. Regulačný úrad ale tvrdí, že úplný zákaz bude mať na našu krajinu výrazne negatívny dopad.