Štatistický úrad Slovenskej republiky (ŠÚ SR) v pondelok informoval o poklese maloobchodných tržieb na Slovensku za máj tohto roka. Medziročne tržby klesli o 1,8 percenta a slovenskí spotrebitelia boli pri nákupoch opatrnejší.
Zatiaľ čo výdavky za služby si udržiavali silnejšiu pozíciu, tovarov sme kupovali menej. Pokles tržieb zasiahol takmer každý segment a dôvodom sú rastúce ceny. Analytici upozorňujú, že vplyv na rast cien malo zavedenie vyššej DPH a taktiež zavedenie transakčnej dane.
Tržby klesali, Slováci kupovali menej
Maloobchod zažíva medziročný pokles už štvrtý mesiac po sebe. Podľa údajov Štatistického úradu SR bol najvýznamnejší pokles tržieb v hobymarketoch či predajniach nábytku. Tržby v segmente elektrotovaru klesli o 10,6 percenta a e-shopy a zásielkové predaje si pohoršili o 4,6 percenta.
Ak by sme boli konkrétni, pokles tržieb v medziročnom porovnaní zaznamenalo až šesť z deviatich zložiek maloobchodného predaja. Dvojciferný prepad tržieb pocítili predajne so športovými potrebami, knihami alebo hračkami. Tu tržby klesli až o 23,2 percenta.
Komu sa darilo?
Lepšie sa darilo hypermarketom a supermarketom, ktorým tržby stúpli o 3,1 percenta. Sťažovať sa nemôžu ani špecializované predajne, ktorým tržby medziročne stúpli o 1,6 percenta. Ide napríklad o predajne obuvi, textilu, drogérie alebo aj lekárne.
Predaj motorových vozidiel evidoval vyššie tržby ako pred rokom a stúpli o 2,6 percenta, pričom rovnako sa darilo aj prevádzkam, ktoré autá opravujú. Veľkoobchod si medziročne polepšil o 11,4 percenta, ubytovacie zariadenia o 2,1 percenta a reštaurácie a pohostinstvá o 3,4 percenta.
Spomalenie rastu zamestnanosti
Ako uvádza portál Teraz.sk, v máji sa začalo do údajov premietať aj spomalenie rastu zamestnanosti. Myslí si to analytik 365.bank Tomáš Boháček. Dodal, že toto spomalenie rastu zamestnanosti bude zvyšovať obozretnosť výdavkov domácností. Analytici zároveň očakávajú, že maloobchod ostane utlmený počas celého leta s výnimkou sektora služieb.
Podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka bude korekcia spotreby pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch. „Ochotu domácností zvyšovať svoje spotrebné výdavky bude tento rok nahlodávať fiškálna konsolidácia a spomalenie rastu ich reálnych prímov,“ doplnil analytik. Podľa neho sa začala spotrebiteľská dôvera zhoršovať už v poslednom kvartáli minulého roka a pokračuje to aj v tomto roku.