Európska centrálna banka iniciovala rozsiahly projekt redizajnu eurobankoviek, ktorý predstavuje prvú zásadnú vizuálnu transformáciu spoločnej európskej meny od jej fyzického uvedenia. Súčasná podoba bankoviek založená na architektonických motívoch ostala nezmenená viac ako dve dekády, čo podľa monetárnych autorít vytvára priestor pre komplexnú modernizáciu.
Rada guvernérov ECB schválila dvojkoľajový prístup k novému dizajnu. Prvá koncepčná línia sa zameriava na európske kultúrne dedičstvo prostredníctvom zobrazenia významných osobností a kultúrnych aktivít. Druhá tematická os predstavuje prírodné motívy kombinujúce vodné toky s európskymi druhmi vtáctva a inštitúciami Európskej únie.
Rozhodnutie o revízii dizajnu vychádza zo štyroch strategických priorít. Implementácia najnovších technológií ochrany proti falšovaniu predstavuje primárny technický cieľ projektu. Paralelne s bezpečnostnými aspektmi kladie ECB dôraz na univerzálnu prístupnosť platidiel pre všetky skupiny obyvateľstva vrátane osôb so zrakovým hendikepom. Environmentálna udržateľnosť výrobných procesov a materiálov tvorí tretí pilier modernizácie. Posilnenie emocionálnej väzby občanov k spoločnej mene prostredníctvom vizuálnej identity uzatvára kvarteto kľúčových cieľov.
Detailná špecifikácia plánovaných vizuálnych motívov
Kultúrna tematická línia priraďuje každej nominálnej hodnote konkrétnu osobnosť európskeho významu spolu s relevantnou spoločenskou aktivitou. Päťeurová bankovka bude zobrazovať operná speváčku Mariu Callasovú v kombinácii s pouličným umením. Desaťeurová denominácia predstaví hudobného skladateľa Ludwiga van Beethovena spolu s detským festivalom.
Dvadsaťeurová bankovka uctí vedeckú priekopníčku Mariu Curie-Skłodowskú v akademickom prostredí univerzity. Päťdesiateurová nominálna hodnota zobrazí spisovateľa Miguela de Cervantesa s knižničnou scénou. Stoeurová bankovka predstaví renesančného polyhistora Leonarda da Vinciho obklopeného umeleckými dielami. Najvyššia dvestoeurová bankovka bude patriť nositeľke Nobelovej ceny za mier Berthe von Suttnerovej s motívom mierového námestia.
Prírodná tematická línia kombinuje vodné biotopy s európskymi druhmi vtáctva a sídlami kľúčových inštitúcií EÚ. Päťeurová bankovka zobrazí horský prameň s murárikom červenokrídlym a Európskym parlamentom. Desaťeurová denominacia predstaví vodopád s rybárikom riečnym a Európskou komisiou. Dvadsaťeurová bankovka bude obsahovať riečne údolie s vtáčími druhmi a sídlo Európskej centrálnej banky.
Päťdesiateurová nominálna hodnota zobrazí bociana bieleho nad meandrujúcou riekou spolu so Súdnym dvorom EÚ. Stoeurová bankovka predstaví šabliarku modronohú na riečnej plytčine s Európskou radou. Dvesto eurová denominacia uzavrie sériu morskou scenériou so sulou bielou a Európskym dvorom audítorov.
Implementačný harmonogram
Časový rámec projektu predpokladá finálnu selekciu dizajnu Radou guvernérov ECB v roku 2026. Následná fáza zahŕňa technické testovanie, prípravu výrobných procesov a logistickú koordináciu naprieč všetkými členskými štátmi eurozóny. Postupné zavádzanie nových bankoviek do obehu sa očakáva v období rokov 2028 až 2030.
Národná banka Slovenska potvrdila pripravenosť na implementáciu nového dizajnu v domácom finančnom systéme. Slovenské finančné inštitúcie budú musieť aktualizovať technológie spracovania hotovosti vrátane bankomatov, počítačiek bankoviek a overovacích zariadení. Investičné náklady pre bankový sektor sa odhadujú na desiatky miliónov eur.
Transformácia dizajnu eurobankoviek predstavuje významný komunikačný projekt smerom k občanom. Monetárne autority plánujú rozsiahlu informačnú kampaň zameranú na oboznámenie verejnosti s novými vizuálnymi prvkami a bezpečnostnými charakteristikami. Osobitná pozornosť bude venovaná zraniteľným skupinám obyvateľstva vrátane seniorov a osôb so zdravotným postihnutím.
Projekt redizajnu eurobankoviek reflektuje širšie trendy v oblasti platobných systémov. Paralelne s modernizáciou fyzickej hotovosti pokračuje ECB v príprave digitálneho eura, ktoré by mohlo doplniť existujúce formy platobných prostriedkov. Synergia medzi tradičnými a digitálnymi formami meny vytvára predpoklady pre robustnú menovú architektúru reagujúcu na meniace sa potreby ekonomiky a spoločnosti.