TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Chystáte sa na dovolenku cez Booking? Obľúbená platforma má problém. ŽALUJE ju 25 členských štátov EÚ
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Chystáte sa na dovolenku cez Booking? Obľúbená platforma má problém. ŽALUJE ju 25 členských štátov EÚ

Platforma Booking čelí hromadnej žalobe zo strany až 25 členských štátov EÚ. K odboju sa pridali aj slovenskí hotelieri.

Posledná aktualizácia: 2. júna 2025 10:21
Roman Drexler - Redaktor
Publikované 2. júna 2025
Zdieľať
3 min
Booking
Ilustr. obr. | Zdroj: Depositphotos
Zdieľať
V skratke
  • Slovenskí hotelieri sa zapojili do hromadnej žaloby proti Bookingu, spolu s 25 krajinami EÚ
  • Žaloba reaguje na dlhoročné problémy s vysokými províziami a obmedzeniami cien pre hotely
  • Očakáva sa, že výsledkom by mohli byť nižšie ceny ubytovania a vyššia konkurencia na trhu

Letná sezóna konečne prišla, čo znamená, že mnohí v týchto okamihoch hľadajú svoje vysnívané dovolenkové ubytovanie. Veľká časť slovenských dovolenkárov sa pritom opiera o asi všetkým známu platformu Booking, ktorá prehľadne sumarizuje širokú paletu možností ubytovania. To sa ale zrejme zmení. Práve Booking sa totiž stal terčom ostrej kritiky zo strany hotelov naprieč Európou. Po novom sa do „odboja“ zapojili aj slovenskí hotelieri, informujú TVNOVINY.sk.

Prostredníctvom rôznych internetových portálov si dnes zákazníci vedia rýchlo porovnať ceny hotelov, apartmánov či penziónov. Podľa cestovateľa Milana Bardúna je efektívne hľadať konkrétne ubytovanie na stránkach hotelov aj práve prostredníctvom platforiem ako Airbnb alebo Booking.

Priamo cez hotel je totiž často cena nižšia, hoci často býva problémom nestornovateľnosť rezervácie. Booking však ponúka garanciu vrátenia peňazí, ako aj riešenie reklamácií v prípade nespokonosti. Takže v čom je problém?

Booking blokoval konkurenciu

Booking si podľa hotelierov účtuje od prevádzkovateľov príliš vysoké provízie, približne v rozmedzí 7 až 11 percent, pričom reálny výnos pre hotel môže byť len okolo 60 eur z každých 100 eur zaplatených zákazníkom. Problém je to najmä v súvislosti s tým, že od roku 2004 až do minulého roka platilo, že hotely nesmeli na vlastných stránkach ponúkať izby za nižšie ceny ako cez Booking.

Prezident Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska Marek Harbuľák uviedol, že toto obmedzenie bránilo konkurenčnému prostrediu a viedlo k ekonomickej nevýhodnosti pre samotných hotelierov.

Booking
Ilustr. obr. | Zdroj: Depositphotos

Majitelia ubytovacích zariadení, ako napríklad Katarína Danišková z penziónu Villa Siesta v Smokovci, pritom poukazujú na to, že priame rezervácie umožňujú zákazníkom získať pridané benefity, napríklad wellness služby alebo polpenziu v cene.

Žaloba môže priniesť nižšie ceny

Práve bránenie v raste konkurencie a obmedzovanie prevádzkovateľov ubytovacích zariadení sú dôvody, prečo sa hotelieri rozhodli zahájiť hromadnú žalobu. Vo veľmi krátkom čase nabrala obrovské rozmery, pričom aktuálne je do nej zapojených až 25 členských štátov Európskej únie (EÚ), vrátane Slovenska.

Hotelieri od Bookingu okrem iného požadujú náhradu škody za neprimerané podmienky a vysoké provízie, ktoré podľa ich slov deformovali trh.

Dokonca aj minister cestovného ruchu a športu Rudolf Huliak prisľúbil podporu zo strany rezortu, vrátane právnych služieb na pomoc hotelierom v žalobnom procese. Očakáva sa, že úspech tejto žaloby by mohol viesť k zvýšeniu konkurencie na trhu ubytovania a tým aj k nižším cenám pre koncových zákazníkov.

Harbuľák verí, že uvoľnenie pravidiel a zníženie provízií prispeje k väčšej transparentnosti a priaznivejším cenám.

Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť

Najčítanejšie

plošné dotovanie, ruský plyn, energopomoc 2026, ceny plynu, ETS 2, ceny energií
AKTUÁLNE: Štát od mája zvyšuje cenu plynu pre všetkých
22. apríla 2026
peniaze, bankovky, mince, euro, príspevok
Je to tu: Štát budúci týždeň zavedie krutú povinnosť. Kto ju nesplní, čakať má devastačnú pokutu
22. apríla 2026
Peniaze, štát, dôchodok, ceny
Bez školy nebudú dávky: Rodičia záškolákov od 1. januára 2027 začnú prichádzať o peniaze
21. apríla 2026
Polícia, pokuta
Na ceste vás nemusí zastaviť len polícia: Právomoc po novom získal ďalší úrad, mnohým hrozí pokuta 700 eur
21. apríla 2026

Najnovšie články

  • Družba funguje, na Slovensko už tečie ruská ropa. Do konca mesiaca dostaneme 119-tisíc ton
  • Finančná správa získala novú právomoc. Môže sa pozrieť, koľko máte v peňaženke
  • Na Slovensku pri výberoch z bankomatu hrozí kontrola. Nahlási vás samotná banka
  • Budeme mať nižšie účty za elektrinu? Štát chce odkúpiť väčšinový podiel v Slovenských elektrárňach
  • WhatsApp chystá zaujímavú novinku. AI vám nazrie do správ, báť sa ale vraj netreba

Bude sa vám páčiť

EÚ, mimoriadne

EÚ predstavila opatrenia, ktoré nás zachránia pred energetickou krízou. Stáť budú takmer 700 miliárd € ročne

22. apríla 2026
plynomer, plyn, odpočet plynu, energopomoc

EÚ sa chystá zakázať časť plynových kotlov: Problém môžu mať tisíce slovenských domácností

21. apríla 2026
batéria, kremíkovo-uhlíková batéria

EÚ od roku 2027 začne regulovať batérie v smartfónoch. Vrátia sa odnímateľné plastové kryty?

21. apríla 2026
EÚ STK

Každoročná STK pre staršie autá zatiaľ nebude. Ak také auto máte, EÚ má pre vás aj tak zlé správy

20. apríla 2026

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Redakcia
  • Zásady používania cookies
  • Podmienky používania
  • Používanie AI

Spoj sa s nami

© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?