Po mesiacoch utajovania bola zverejnená dlho avizovaná analýza mRNA vakcín, ktorú spolu s kontroverznými osobami, ako sú česká molekulárna biologička Soňa Peková a slovenský vládny splnomocnenec Peter Kotlár, vypracoval americký právnik a doktor Richard M. Fleming. Ten sa pritom v minulosti zviditeľnil pochybnými tvrdeniami a podľa viacerých zdrojov nie je dôveryhodným vedeckým autorom. Práve Fleming je uvedený ako hlavný autor štúdie, ktorú zverejnilo vydavateľstvo Herald Scholarly Open Access, píše denník SME.
Zverejnenie štúdie znamená, že výsledky testovania vakcín od popredných firiem – Pfizer a Moderna – sú teraz dostupné pre široké spektrum odborníkov a výskumníkov na posudzovanie. Ich úlohou bude publikované výsledky nezávisle overiť a analyzovať. Na finálny verdikt o bezpečnosti vakcín teda stále čakáme, no v medzičase vznikajú ďalšie otázky.

Vydavateľstvo čelí vážnemu podozreniu
Analýza sa totiž objavila na portáli vydavateľstva, ktoré síce má sídlo v USA, no podľa dostupných informácií reálne pôsobí v Indii. Vedecká komunita ho navyše nepovažuje za dôveryhodné, pretože jeho žurnály nie sú indexované vo významných databázach. Okrem toho čelí podozreniam z tzv. predátorského publikovania, čo znamená, že prijíma články výmenou za poplatok, bez náležitého odborného recenzného procesu.
Dôveryhodnosť štúdie je preto závažným spôsobom spochybnená. Aby toho nebolo málo, Fleming k nej pripojil populistické videá s tekutinami a farbivami, ktoré majú podľa neho laickému publiku vizuálne demonštrovať prítomnosť tzv. zvyškovej DNA vo vakcínach. Odborníci však tvrdia, že ide o manipuláciu s cieľom vyvolať paniku.
Znovu ten istý konflikt
Kotlár a Peková tvrdia, že ich výsledky poukazujú na nebezpečne vysoký podiel zvyškovej DNA, ktorý by mohol ovplyvniť ľudský genóm. Výrobcovia aj viaceré regulačné úrady to rázne odmietajú. Rovnako aj vedci upozorňujú, že takáto možnosť je štatisticky zanedbateľná a nie je dôvod na obavy zo zmien v genetickom materiáli ľudí po podaní vakcíny.
Slovensko kvôli obavám dočasne pozastavilo nové nákupy mRNA vakcín, a to až do vypracovania oficiálnej analýzy Slovenskou akadémiou vied (SAV). Práve tá bude musieť priniesť objektívne závery, ktoré môžu rozhodnúť o ďalšom postupe.
Taktiež stojí za zmienku, že Fleming vo svojom verejnom vyhlásení vyzýva na úplný zákaz očkovania mRNA vakcínami a hovorí o trestno-právnej zodpovednosti. Svoj apel adresuje nielen slovenským politikom, ale aj prezidentovi Donaldovi Trumpovi, americkej prokuratúre a ďalším prominentným postavám americkej konšpiračnej scény.
Peter Kotlár si renomé nezlepšil
Peter Kotlár bez akýchkoľvek pochýb patrí medzi najkontroverznejšie slovenské osobnosti, a to predovšetkým kvôli prinajmenšom zaujímavým výrokom ohľadne vakcinácie a očkovacích látok ako takých.
Bol to práve on, kto ešte začiatkom apríla vystúpil na tlačovej konferencii s výzvou adresovanou priamo premiérovi Robertovi Ficovi, aby Slovensko okamžite zastavilo očkovanie proti COVID-19 vakcínami založenými na technológií mRNA. Uviedol, že fungujú na princípe distribúcie pomocou nanotechnológií, čo môže predstavovať vážne riziká.
Kotlár v rámci konferencie zopakoval svoje tvrdenia, že všetky doposiaľ testované šarže mRNA vakcín vykazujú schopnosť ovplyvňovať ľudskú DNA. Dodal, že takéto zásahy do genetickej informácie človeka môžu viesť k vzniku vážnych ochorení. V tom čase však neposkytol však žiadne konkrétne vedecké dôkazy, ktoré by jeho tvrdenia dokazovali.
Ďalej zdôraznil, že jeho výzva na zastavenie očkovania sa týka najmä detí, ktorých zdravie je podľa neho v dôsledku pokračujúceho očkovania ohrozené. Okrem toho kritizoval prácu Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) – vyčíta mu, že si neplní svoje kontrolné a dozorné povinnosti. Tento ústav podľa Kotlára „nekontroluje vôbec nič“, a teda si neplní svoju základnú úlohu, čiže dohliadanie na kvalitu a bezpečnosť liekov a vakcín.

Napokon siahol aj po symbolickom vyjadrení svojho rozhorčenia – vyhlásil, že je ochotný roztrhať svoj originálny diplom, ak Slovensko podpíše pandemickú zmluvu alebo ak Fico nepristúpi na zákaz očkovania mRNA vakcínami. Urobiť tak potom chce aj v prípade, že nedostane odpovede na otázky, ktoré sú podľa neho kľúčové pre transaprentné vyšetrenie pandémie a fungovania inštitúcií počas krízového obdobia.