POZOR: Neverte všetkým mapám s koronavírusom. Hackeri cez nich inštalujú malvér

O koronavíruse sa prirodzene snaží nájsť najčerstvejšie informácie veľmi veľa ľudí. Na internete je niekoľko máp, ktoré zobrazujú počet nakazených v jednotlivých regiónoch. Účelom niektorých však nie je len informovať ľudí. Práve naopak, ich účelom je im ublížiť, upozorňuje TechRadar.

Na internete je niekoľko dôveryhodných máp s aktuálnym prehľadom. Odporúčame napríklad mapu z digitálnych pier John Hopkins University alebo The New York Times. Hackeri sa chcú, ako inak, na pandémii priživiť. Keď si infikovanú mapu otvoríte, do počítača sa vám bude snažiť vtrieť malvér. Nezrovnalosti objavila spoločnosť Reason Labs.

TIP REDAKCIE
Pornhub dáva Talianom prémiové predplatné zdarma: Chce pomôcť s bojom proti koronavírusu

Hackeri odkazy na svoje infikované mapy šíria hlavne prostredníctvom sociálnych médií alebo emailov. Keď v presvedčení, že si idete pozrieť priebeh pandémie, jednu takúto mapu otvoríte, zobrazí sa vám applet schopný infikovať vaše zariadenie malvérom AZORult navrhnutým tak, aby dokázal ukradnúť prihlasovacie údaje.

TIP REDAKCIE
Koronavírus NIE JE chrípka: Rozdielov je viac než sa môže zdať

„Táto technika je veľmi častá,“ hovorí bezpečnostný výskumník z Reason Labs. „Podobné pokusy sa v blízkej dobe s najväčšou pravdepodobnosťou budú množiť,“ dodáva.

Ako sa chrániť? Kontrolujte URL

Chrániť sa je v tomto prípade veľmi jednoduché. Uložte si overené mapy medzi záložky a na podozrivé odkazy vôbec neklikajte.

Toto je len jeden zo spôsobov, ako sa útočníci snažia a budú snažiť dostať k vašim citlivým údajom. Na podobné útoky bezpečnostní výskumníci upozorňujú posledných pár týždňov. Nenechajte sa preto nachytať.

Total
14
Zdieľaní
Total
14
Zdieľať