Podvodníci skúšajú rôzne kanály, cez ktoré môžu potenciálne obete obrať o peniaze. Bežne sa používajú podvodné e-maily, SMS správy, ale čoraz častejšie aj správy cez komunikačné platformy, napríklad WhatsApp. Tam sa aktuálne rozmáha nový typ podvodu, na ktorý upozornil portál TN.cz. Podvod na WhatsAppe je mimoriadne zákerný, pretože vzbudzuje dojem, že komunikujete so svojim známy a nie s podvodníkom.
Ľuďom sa ozývajú známe kontakty, a preto je podvod ešte ťažšie identifikovateľný. Polícia vyzýva na opatrnosť a pripomína staré dobré pravidlá – neklikať na neznáme odkazy a nevypĺňať svoje údaje na neznámych alebo pochybných webových stránkach. V prípade, ak vás niekto žiada o peniaze, napríklad o pôžičku, pred zaslaním peňazí je nutné overiť si identitu prijímateľa.
Nový podvod na WhatsAppe
V posledných dňoch česká polícia zaznamenala zvýšený výskyt nového podvodu, ktorý prebieha cez WhatsApp. Páchateľ pošle cez túto aplikáciu odkaz s prosbou o hlasovanie v súťaži. Po rozkliknutí tohto odkazu je potenciálna obeť vyzvaná k tomu, aby vyplnila svoje telefónne číslo, prípadne overovací kód. Následne je používateľ vyzvaný k prepojeniu zariadenia. Akonáhle tieto kroky používateľ urobí, dostal sa do problémov. Páchateľ totižto získal plnú kontrolu nad jeho WhatsApp účtom.
Potom páchateľ – podvodník – z tohto napadnutého účtu rozpošle správy všetkým kontaktom. V správe žiada o pôžičku peňazí a tvrdí, že tieto peniaze zajtra vráti. Správa môže vyzerať napríklad takto: „Ahoj, nemáš, prosím, možnosť požičať mi 100 eur? Je to akútne, zajtra ti ich bez problémov vrátim.“ Následne podvodník zašle obeti číslo účtu, na ktorý chce previesť peniaze. Česká polícia spresnila, že zaznamenala desiatku poškodených, ktorí peniaze odoslali v domnení, že ich požičiavajú svojmu známemu. Prípady sa vyskytujú po celej republike a nie je vylúčené, že sa rozšíria aj k nám na Slovensko.
Podvodník má prístup k vašim údajom
Polícia odporúča, ak vám cez WhatsApp alebo inú platformu príde správa, v ktorej vás známy žiada o zaslanie peňazí, vždy si to najprv overte. Ideálne je, ak svojmu kontaktu zatelefonujete a opýtate sa ho, či je naozaj vo finančnej tiesni. Ako sme už naznačili, neklikajte na neznáme odkazy a nevypĺňajte svoje údaje na neznámych weboch. Ak podvodník ovládne váš WhatsApp účet, dostane sa ku všetkým vašim kontaktom. To ale nie je všetko. Prístup získa aj ku všetkým správam, fotografiám, videám a ďalším súborom, ktoré ste cez túto platformu poslali alebo prijali. Tieto materiály môže následne zneužiť a páchať ďalšiu trestnú činnosť.
Šanca, že oklamaní používatelia sa dostanú späť k svojim peniazom je minimálna. Väčšinou ide o zahraničné účty, no polícia hovorí, že ak podvod odhalíte hneď v úvode, prevod peňazí môžete zrušiť. Platí to len vtedy, ak peniaze z vášho účtu ešte neodišli. V súčasnej dobe, kedy banky zavádzajú okamžité platby, je ale zrušenie prevodu komplikovanejšie. Peniaze sa vám z účtu odrátajú prakticky do niekoľkých sekúnd. Ak ste sa stali obeťou tohto alebo iného online podvodu, neváhajte a čo najskôr kontaktujte políciu.