Krajiny vynakladajú čoraz viac výdavkov na zbrojenie. Ako uvádza portál Futurism, veľkú časť výdavkov poháňa vzostup vojenského technologického priemyslu. V uplynulých rokoch (2021 až 2023) spoločnosti investovali do rizikového kapitálu 100 miliárd dolárov. Tieto peniaze putovali do startupov, ktoré vyvíjajú vojenské technológie v USA.
Krajiny si chcú takto vydobyť lepšie postavenie oproti iným a dúfajú napríklad, že ich obranyschopnosť posilnia najmodernejšie technológie. Napríklad smrtiace drony, ktoré sa už pri vojnových konfliktoch využívajú. Napredovanie technológií sa nedá zastaviť, a preto je ťažké predikovať, ako budú vojny v budúcnosti vyzerať, respektíve prebiehať. Jedna európska krajina má v tom jasno.
Francúzsko buduje armádu robotov
Podľa portálu Futurism, Francúzsko na čele s generálom Brunom Baratzom oznámilo zaujímavý zámer. Krajina chce nasadiť do prípadného boja robotov, ktorí by na frontových líniách mohli stáť už v roku 2028. Nejde teda o ďalekú budúcnosť. Baratz sa má stať veliteľom budúcich bojových programov francúzskej armády, v ktorej budú mať namiesto ľudí zastúpenie stroje. Baratz na cvičení vojenskej robotiky neďaleko Paríža vyhlásil, že dúfa, že do troch rokov bude mať Francúzsko vyvinuté roboty, ktoré posilnia armádu. Presnejšie hovorí o špeciálne vyvinutých pozemných robotických technológiách, ktoré by sa dali využívať v praxi. Do roku 2040 očakáva, že robotické systémy významne posilnia schopnosti francúzskej armády.
Testy prebehli úspešne
Podľa portálu Barrons testy, ktoré nedávno prebehli, boli úspešné. Zúčastnila sa ich armáda, inžinieri, výskumníci aj dodávatelia obranných zložiek. Cieľom francúzskej armády je nasadiť roboty vybavené nohami, kolesami a nášľapnými pásmi, ktoré dokážu prechádzať prekážkami a vyhýbať sa pasciam. Francúzsko si stanovilo už v roku 2021, že svoju armádu vybaví takouto technológiou a zdá sa, že k cieľu napreduje úspešne, hoci pomalými krokmi.
Na nedávnom cvičení ozbrojených síl roboty preukázali, čo zatiaľ dokážu. Generál Tony Maffeis povedal, že už teraz sú veľmi užitočnou ochranou ich jednotiek. Vo vývoji chcú Francúzi pokračovať a roboty majú byť ešte efektívnejšie. Testovať sa bude, ako si budú počínať, keď prídu do kontaktu s protivníkom. Maffeis, ktorý je vedúcim technického oddelenia armády, doplnil, že roboty musia boj uľahčovať a nie ho brzdiť. Spomenul tiež výzvy, ktoré zatiaľ bránia tomu, aby sa roboty nasadili v teréne a boli v ostrej prevádzke. Nie sú schopné navigácie v náročnom teréne, ale po odstránení tejto prekážky by už nič nemuselo brániť ich nasadeniu v reálnych podmienkach. Ďalším problémom je fakt, že roboty zatiaľ nedokážu efektívne fungovať bez leteckých dronov, ktoré ich navádzajú. Francúzsko tak naďalej stojí pred obrovskou výzvou.