Najlepší priateľ vojaka? Robotický pes od Boston Dynamics asistoval pri výcviku francúzskej armády

Pomohol zachrániť ľudský zivot.

Spot je jedným z najvhodnejších ukazovateľov pokroku modernej robotiky. Robotický pes sa svojimi kapacitami zdá byť až natoľko efektívny, že ho francúzska armáda začlenila do svojho výcviku, píše server Engadget.

Francúzska armáda robota využila počas dvojdňového tréningu, aby zistila, ako veľmi dokáže pomôcť pri budúcich nasadeniach a prípadne aj boji, ku ktorým môžu tieto nasadenia viesť. Študenti vo výcviku navrhli presne tri ofenzívne a defenzívne misie, pričom primárna úloha robotického psa mal byť prieskum.

Všetky navrhnuté scenáre boli následne otestované ako bez, tak aj s pomocou robotiky. Do pokusov bol dokonca zahrnutý aj dron s označením OPTIO-X20, ktorý svojou konštrukciou a kanónom pripomína tank. Jeho primárnou úlohou bolo poskytovanie ochrany postupujúcim vojakom.

robot od boston dynamics
Foto: bostondynamics.com

Robot od Boston Dynamics pomohol zachrániť ľudský život

Výsledky boli viac než zaujímavé. Robotika síce spomalila priebeh operácií, no jednotky boli počas nich viac chránené. Jeden z vojakov dokonca poznamenal, že počas výcviku (resp. simulácie) vďaka jeho kapacitám prežil. Väčším problémom vraj bola výdrž – robotovi došla batéria približne v polovici výcviku.

TIP REDAKCIE
Za plynulosť sa platí: Apple 120 Hz displeje neosadí do základných iPhonov ani budúci rok

Roboti boli francúzskej armáde poskytnutí európskymi distribútormi Shark Robotics a Nexter Group. Výrobca robotického psa, Boston Robotics, údajne vedel, že sú roboti používaní francúzskou vládou a armádou, no nevedel o konkrétnom účele.

Boston Robotics nie je striktne proti využívaniu robotov pre vojenské účely. Údajne stále zvažuje myšlienku použitia robotov pri vojenských zásahoch. Do úvahy pripadajú skôr pre pasívne úlohy, ako je napríklad prieskum.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať