Píše sa rok 2018, tisíce fanúšikov Blizzardu sa dychtivo hrnú do budovy, kde má štúdio predstaviť budúcnosť obľúbenej hernej série Diablo. Namiesto vytúženého Diablo IV sa však návštevníci stali svedkami niečoho, čo zrejme nečakal ani jeden z nich. Bolo to síce nové Diablo, no pre smartfóny – Diablo Immortal.

Reprezentanti série Diablo stojaci na pódiu si od publika vyslúžili obrovskú vlnu kritiky. Počas podujatia vznikli aj viaceré legendárne hlášky, ktoré hráčsku komunitu bavia dodnes.

Počas sekcie pre otázky a odpovede sa jeden z návštevníkov spýtal, či bude Diablo Immortal dostupné aj na PC. Odpoveď bola v tom čase negatívna, no Blizzard si to napokon rozmyslel. Diablo Immortal, ktoré debutovalo až 2. júna tohto roku, je tak dostupné aj na PC, hoci zatiaľ len v otvorenej beta verzii.

Hra bola tak kontroverznou témou, že som sa ju rozhodol vyskúšať aj ja. Úvodné kroky som absolvoval na smartfóne, neskôr som kvôli pohodliu presedlal na PC. Mojím cieľom bolo zistiť, či si Diablo Immortal naozaj zaslúži tak intenzívne pranierovanie a či sa doň oplatí investovať drahocenný čas.

Hernú sekciu prináša ROG

rog logo 1

Diablo Immortal som testoval na hernom notebooku ROG Zephyrus G14. Zariadenie sa pýši kvalitným displejom s rozlíšením QHD, obnovovacou frekvenciou 120 Hz, certifikáciou Pantone® či 100-percentným pokrytím gamutom DCI-P3. Panel dokonale interpretuje kapacity interiérových komponentov, predovšetkým procesora AMD Ryzen 9 6900 HS a grafickej karty AMD Radeon™ RX 6800S. Nechýba ani blesková RAM typu DDR5 či objemné SSD.

Hoci titul na PC zatiaľ nie je dostupný v stabilnej verzii, výkonnostne je na tom veľmi dobre. Pri maximálnych grafických nastaveniach si aj niečo vypýtal, predovšetkým po grafickej stránke. Zatiaľ čo využitie CPU sa pohybovalo okolo 30 až 40 %, využitie GPU siahalo do 60 až 70 %.

Teplota zariadenia sa počas hrania držala okolo 85 °C. Ventilátory pritom nebežali na plný výkon. Rýchlosť otáčania dosahovala 3 900 až 4 100 rpm (otáčok za minútu), čo je o dosť menej ako pri iných, náročnejších hrách. Čo sa týka snímkovania, to sa pri zapnutej synchronizácii držalo okolo 110 až 120 FPS.

rog zephyrus g14 3
Foto: Lukáš Zachar

Diablo Immortal: Grafické spracovanie

Diablo Immortal je hra určená primárne pre smartfóny. Aj napriek tomu si však Blizzard dal celkom námahu a prispôsobil jej grafické spracovanie tak, aby boli spokojní aj PC hráči. Samozrejme, nie je to to najkrajšie, čo som kedy videl, no pri vysokom rozlíšení a vysokých grafických nastaveniach sa to dá. Efekty postáv, abilít a prostredia sú kvalitné, vďaka čomu hra pôsobí pútavo a akčne.

Diablo Immortal
Zdroj: Redakcia

Minimálne systémové požiadavky

OSWindows 7/8/10/11 (64-bit)
CPUAMD FX-8100/Intel Core i3
GPUNVIDIA GeForce GTX 460/ATI Radeon HD 6850/Intel HD Graphics 530
RAM4 GB
ROM30 GB

Odporúčané systémové požiadavky

OSWindows 10/11
CPUAMD Ryzen 5/Intel Core i5
GPUNVIDIA GeForce GTX 770/AMD Radeon RX 470
RAM8 GB
ROM30 GB

Diablo Immortal: Hrateľnosť

Väčšina komponentov používateľského rozhrania je ovládateľná myšou. Slúži na pohyb a do veľkej miery aj na boj. Vaše ability, ktoré sa nachádzajú v pravom dolnom rohu obrazovky, síce vyvolávate číslami, avšak ich smerovanie opäť určuje poloha myši.

A ak ste jedným z tých, ktorí nemajú problém za hrou naraz presedieť celé hodiny, pripravte sa na to, že si zrejme vyklikáte ľavé tlačidlo. To totiž slúži na vyvolanie základeného útoku, pohyb aj interakciu s predmetmi. Stláčať ho teda budete takmer neustále.

Rozsiahla kompetencia ľavého tlačidla myši však má aj svoju nevýhodu. Pocítite ju predovšetkým počas intenzívnych bojov, kedy sa potrebujete súčasne vyhýbať nepriateľským útokom a nástrahám prostredia. Pri vyššom počte nepriateľov je vysoká šanca, že namiesto toho, aby ste sa kliknutím vyhli nástrahe, omylom kliknete na nepriateľa a vaša postava ostane stáť na mieste. Je to otravné, no dá sa na to zvyknúť a eventuálne sa tomu viac-menej prispôsobíte.

diablo immortal 18
Zdroj: Redakcia

Diablo Immortal: Príbeh

Keďže je reč o hre od Blizzardu, rátať možno aj s prepracovaným príbehom. Dej sa odohráva niekedy medzi Diablo II: Lord of Destruction a Diablo III. Vyvíja sa okolo kameňa Worldstone, ktorý bol rukou Tyraela, archanjela spravodlivosti, roztrieštený na niekoľko kúskov. Skarn, hlavný antagonista hry, sa snaží tieto úlomky pozbierať, aby vzkriesil svojho pána a znovu rozpútal Eternal Conflict. Vašou úlohou je tomu zabrániť – poraziť Skarna a opäť nastoliť mier.

Diablo Immortal: Úvodné minúty

Prvá vec, ktorú musíte po zapnutí hry spraviť, je vytvorenie postavy. K dispozícii je šesť class, a to Barbarian, Wizard, Monk, Necromancer, Demon Hunter a Crusader. Každá z nich má svoj herný štýl a špeciálne ability.

Nasleduje úprava postavy. Je to celkom zábavný proces, v ktorom si môžete prispôsobiť takmer všetko, od typu vlasov až po typ obočia. V prípade Diablo Immortal je to však celkom zbytočné, keďže vašej postave takmer nikdy nevidíte do tváre. A keď už áno, je zakrytá helmou.

Po dokončení úvodného nastavovania sa púšťate do hry. Vaše prvé kroky sprevádza zrozumiteľný tutoriál, ktorý vás oboznámi so všetkým, čo treba. Naučíte sa hýbať, bojovať, interagovať s predmetmi, prijímať questy i pracovať s mapou. Prológ dokončíte celkom rýchlo, pričom na jeho konci bude vaša postava približne na desiatej úrovni. Následne už fungujete na vlastnú päsť.

di start
Zdroj: Redakcia

Diablo Immortal: PvE

Veľkú časť vašej púte strávite plnením questov, ktoré prichádzajú v rôznych podobách. Máte každodenné questy, ktoré ponúkajú bonusové XP a aj nejaké to vybavenie, a potom hlavné questy, ktorých plnením postupujete ďalej v príbehu. Poväčšine fungujú na zaužívanom princípe “choď tam, zabi to, vráť sa naspäť”. Rozhodne však nie sú nudné, posielajú vás do rôznych oblastí s rôznymi nepriateľmi a inými zábavnými výzvami.

Druhou základnou súčasťou PvE obsahu sú dungeony, ktoré taktiež majú viac než jednu podobu. Bývajú súčasťou questov, no prístupné sú aj voľne vo svete. Alternatívou sú tzv. Rifty, ktoré sú prístupné priamo z mesta. Môžete ich chodiť viackrát po sebe, pričom dokončenie jedného zaberie okolo 5 až 10 minút. Za odmenu získate XP, vybavenie a rôzne pomôcky, ktorými môžete vylepšiť vašu postavu. Bližšie sa Riftom povenujem neskôr.

Na vyššej úrovni sa odomkne funkcia Helliquary. Ide o raidy, v ktorých hráči musia poraziť mocných bossov, za čo získavajú trofeje a trvalé bonusy pre svoju postavu. Napokon netreba zabudnúť ani na Legacy of the Horadrim, čo je systém pre progres postavy, ktorý ponúka trvalé posilnenia pre sekundárne atribúty. Systém vyžaduje zbieranie Vessels, čiže akýchsi nádob. Tie sú získavané za plnenie výziev a porážanie World Bossov.

diablo immortal 19
Zdroj: Redakcia

Diablo Immortal: PvP

Základom PvP aspektu Diablo Immortal sú Battlegroundy. Tie možno ponímať ako malé arény, v ktorých sa stretnú dva tímy po osem hráčov. Delia sa na útočníkov a obrancov. Úlohou útočníkov (okrem masakrovania nepriateľského tímu) je postupovať arénou a zničiť Ancient Heart. Úlohou obrancov je tomu zabrániť.

Druhým PvP systémom je Cycle of Strife, v ktorom sa stretávajú dve frakcie, Immortals a Shadows. Pozostáva z troch podsystémov, a to Vault Raids, Rite of Exile a The Challenge of the Immortal.

V rámci Vault Raids sa tím hrajúci za Immortals snaží brániť cennosti uložené vo Vaults. Tím hrajúci za Shadows sa snaží poraziť Immortals a získať obsah Vaults na svoju stranu.

V režime Rite of Exile má frakcia Shadows možnosť vytvoriť menšie tímy s názvom Dark Houses, ktoré proti sebe navzájom bojujú. Víťazný tím sa stane hodným na porazenie Immortals.

Po dokončení Rite of Exile prichádza The Challenge of the Immortal. Víťazný tím (Dark House) pozostávajúci z 30 ľudí sa v ňom stretáva s jedným reprezentantom Immortals, ktorý je dočasne pretransformovaný na posilneného Raid Bossa.

diablo immortal 11
Zdroj: Redakcia

Diablo Immortal: V čom je háčik?

Diablo Immortal je skutočne zábavná hra, pri ktorej sa dajú stráviť celé hodiny. Prečo je teda zo strany komunity tak silno odsudzovaná a kritizovaná? Odpoveďou sú mikrotransakcie.

Aj hry založené na modeli free-to-play (F2P) musia z niečoho fungovať. Namiesto toho, aby si pýtali peniaze priamo za hru, ako je tomu napríklad pri World of Warcraft, sa obracajú na mikrotransakcie. Hráči tak môžu na dobrovoľnej báze prispievať tvorcom tým, že si v prostredí hry nakupujú rôzne predmety.

Viaceré F2P tituly hráčom ponúkajú možnosť investovať peniaze výmenou za kozmetické úpravy, ktoré nijak neupravujú hrateľnosť, respektíve im negarantujú žiadne extra výhody nad ostatnými. A práve v tom má Diablo Immortal problém. V tomto prípade si totiž hráči môžu nakupovať aj predmety, ktoré im ponúkajú miestami až extrémne výhody.

Zaplať alebo makaj

Či si to Blizzard priznáva alebo nie, Diablo Immortal funguje na báze pay-to-win (P2W).

Platiaci hráči môžu v priebehu minút získať niečo, na čom neplatiaci hráči musia makať celé týždne, niekedy až mesiace. Majú oveľa jednoduchší prístup k špičkovému vybaveniu, ku ktorému sa neplatiaci hráči v mnohých prípadoch ani nikdy nedopracujú. A to je len začiatok.

Exemplárnym príkladom je Battle Pass, ktorý sprevádza každú sezónu a prichádza v dvoch variantoch, platenom a neplatenom. Battle Pass má 40 úrovní, ktoré sú dosahované plnením úloh a výzviev. Problémom je, že neplatiaci hráči na každej úrovni dostávajú len polovicu (a niekedy aj menej) z toho, čo platiaci hráči. A čo navyše, platený Battle Pass ponúka výhody, ktoré tlačia rozdiely medzi týmito dvoma stranami do gigantických rozmerov.

Vrátim sa aj k vyššie spomenutým Riftom. Loot získavaný z týchto dungeonov je možné upraviť použitím Crestov. Tie prichádzajú v rôznej kvalite, pričom platí jednoduché pravidlo – čím vyššia kvalita, tým lepší loot.

Neplatiaci hráči však majú ku Crestom vyššej kvality silne obmedzený prístup. Naopak, investori ich môžu mať plné vrecká. Čo z toho plynie? Platiaci hráči získavajú z Riftov lepší loot a ešte k tomu v oveľa väčších množstvách.

diablo immortal 5
Zdroj: Redakcia

Takýchto benefitov pre investorov je v Diablo Immortal plno. Osobne mám však najväčší problém s celým základom, na ktorom je mikrotransakčný systém v hre postavený. Je manipulatívny a navrhnutý tak, aby z hráčov ťahal stále viac a viac peňazí.

Levelovací proces sprevádzajú desiatky možností prispieť Blizzardu a jeho partnerovi NetEase výmenou za “špeciálne bonusy”. Ak sa ich rozhodnete využiť, je veľmi ťažké prestať. Nenakúpením bonusov na vyšších úrovniach de facto vyhadzujete z okna peniaze, ktoré ste utratili predtým.

diablo immortal 17
Zdroj: Redakcia

Samozrejme, ak nechcete, nemusíte nakupovať nič. V takom prípade sa ale treba pripraviť na to, že vám získavanie určitých vecí zaberie oveľa viac času ako tým, ktorí do hry investujú vo veľkom. Je skutočne veľká škoda, že sa práve Blizzard, ktorý stojí za viacerými megahitmi, ponížil na takú úroveň, ako je P2W model.

Diablo Recenzia
Verdikt
Zhrnutie
Diablo Immortal je dobrou hrou až do momentu, kedy do hry vstupujú platené bonusy. Ako hráč máte na výber z dvoch možností - vymakať si progres vlastnoručne, alebo si ho kúpiť.
Pozitíva
Akčné súboje
Slušné grafické spracovanie
Kopa obsahu
Negatíva
Mikrotransakcie
6.5
Hodnotenie