Mimoriadna správa

MIMORIADNE: Slovensko je pod útokom. Stačí jedna SMS a prídete o peniaze!

Stačí sekunda nepozornosti a prísť môžete o celé úspory.

Slovensko čelí obrovskému útoku podvodníkov, ktorých cieľom nie je nič iné ako okradnúť ľudí. Na túto skutočnosť upozorňujeme pomerne často, po ďalšej eskalácii na ňu upozornil aj Národný bezpečnostný úrad. Vo svojom facebookovom príspevku ľudí varuje pred šíriacou sa SMS správou, ktorá je navrhnutá tak, aby kradla.

SMS od banky vám hovorí, že sa na vašom účte deje niečo podozrivé alebo už nemáte nárok na to, aby ste boli jej klientom. Okamžite preto máte kliknúť na odkaz v správe. Keď tak urobíte, určite je dosť možné, že sa stanete obeťou smishingu. Banky takéto veci riešia inou cestou,“ varuje NBÚ.

Ako takáto SMS môže vyzerať? Veľmi nenápadne, so stručným textom vyvolávajúcim paniku a odkazom pripomínajúcim ten, ktorý môže patriť banke. Stačí sa pozrieť na príklad nižšie.

Príklad SMS správy šíriacou sa naprieč Slovenskom. Zdroj: NBÚ (Facebook)

Správa od útočníka môže vyzerať rôzne. Jednou z možností je, že do nej vloží odkaz na škodlivú stránku, z ktorej nainštaluje na zariadenia škodlivý kód. Môže pomocou nej od obete vylákať rôzne typy údajov (osobné údaje, údaje o platobných kartách alebo prihlasovacie údaje do finančných služieb – internetbanking),“ vysvetľuje NBÚ.

TIP REDAKCIE
Hanba na sto honov: Google Pixel Watch vraj poháňa 4-ročný procesor

Ako si dať pozor a ako sa brániť?

Aj napriek tomu, že väčšina z nás si dáva pozor aj na to, kto SMS správu odosiela, nemusí to byť úplne účinná obrana. „Útočník vie zmeniť názov odosielateľa, aby sa nezobrazovalo číslo, ale názov inštitúcie, za ktorú sa vydáva. Na prvý pohľad sa tak naozaj môže zdať, že vám píše banka,“ píše NBÚ.

Existuje niekoľko jednoduchý, no účinných spôsob, ako sa podobným útokom brániť. Zhrnieme vám ich v niekoľkých bodoch.

  • Neodpovedajte, nereagujte, neklikajte na odkazy
  • Zamýšľajte sa či čakáte balík, či ste klientom danej banky, či je správa relevantná
  • NIKDY neposkytujte cez SMS a textové správy alebo odkazy v nich svoje osobné finančné údaje
  • Ak vám píše napríklad banka, preverte si správu iným kanálom – napríklad zavolajte na infolinku vašej banky alebo vášmu osobnému bankárovi, ak ho máte

V neposlednom rade sa uistite, že sa tieto informácie dostanú k tým najviac zraniteľnejším. Tými sú prevažne naši dedkovia, babičky či rodičia. Staršie vekové kategórie ešte nemajú dosť skúseností so svetom internetu a preto môžu útočníkom veľmi jednoducho naletieť.

Total
74
Zdieľaní
Total
74
Zdieľať