Mimoriadna správa

MIMORIADNE: Slováci sú pod útokom. Ak ti prídu takéto SMS-ky, rýchlo ich zmaž!

Ak vám príde takáto alebo podobne vyzerajúca SMS správa, rovno ju vymažte!

Slováci by mali byť mimoriadne opatrní. Opäť sa totiž začali šíriť SMS-ky, ktoré sú veľmi nebezpečné a navrhnuté tak, aby vás okradli o peniaze. Najnovšiu vlnu si všimol server pc.zoznam.sk, ktorý zverejnil aj screenshot takejto správy.

Podvodníci majú jediný cieľ – získať prístup k citlivým údajom a následne aj k vašim peniazom. Je viac než pochopiteľné, že väčšina ľudí podobné správy okamžite vymaže, poprípade má smartfón, ktorý ich dokáže inteligentne odfiltrovať ako spam. Na Slovensku je však aj veľa takých ľudí, ktorí sú dôverčiví, resp. neskúsení a na podvod naletia.

Stačí sa pritom pozrieť na včerajší príbeh 69-ročnej Humenčanky, ktorá „námorníkovi“ poslala 6 200 €. Rozhovor s pracovníkmi ktorejkoľvek z bánk zas prezradí, že ľudia týždeň čo týždeň prichádzajú o nezanedbateľné čiastky peňazí, ku ktorým sa už nevedia dostať. Na takéto podvody je pritom prikrátka aj polícia.

TIP REDAKCIE
Smartfóny budú už čoskoro ešte výkonnejšie a úspornejšie. Snapdragon 8 Gen 1+ ponúkne zlepšenie v desiatkach %!

Čo je v SMS-ke?

SMS správa zneužíva dobré obchodné meno doručovateľskej spoločnosti DHL a GLS. „Vaša objednávka je pripravená na doručenie. Potvrďte informácie pre doručenie. Postupujte podľa pokynov tu: *link*,“ píše sa v SMS správe. Pre niekoho, kto čaká na balíček sa takáto správa môže zdať ako legitímna a aj keď odkaz sám o sebe vyzerá podozrivo, niektorí ľudia to tak nemusia vyhodnotiť.

Po otvorení odkazu sa vám ukáže stránka niektorej kuriérskej spoločnosti. V mojom prípade to bolo prvýkrát GLS a po druhom otvorení DHL,opisuje proces testovania odkazu redaktor servera pc.zoznam.sk, Erik Šípoš.

Odkaz vás pritom presmeruje na platobnú bránu, v ktorej máte uhradiť colné poplatky vo výške 2 €. Keď tak spravíte, balíček colníci uvoľnia a následne vám bude doručený. Samozrejme, ide o podvod, ktorému by ste sa mali oblúkom vyhnúť.