prehliadac

Microsoft Edge zabojoval: Stal sa druhým najobľúbenejším prehliadačom!

Prvé náznaky toho, že Edge sa blíži k zosadeniu Safari z druhého miesta, sa objavili ešte vo februári, kedy ho používalo 9,54 % počítačov.

Microsoft Edge v poslednom období naberal na popularite, a to tak veľmi, že sa prepracoval na druhú priečku najpoužívanejších prehliadačov, aspoň čo sa týka desktopov. Prekonal dokonca aj Safari, hoci len veľmi tesne, hovorí štatistika od StatCounter, na ktorú upozornil server MacRumors.

Podľa analytickej služby je Microsoft Edge aktuálne používaný na 10,07 % počítačov, čo predstavuje len 0,46 % rozdiel oproti prehliadaču Safari, ktorý sa umiestnil na tretej priečke. Prvenstvo si s obrovským náskokom stále drží Google Chrome. Jeho podiel na trhu predstavuje až 66,64 %. Mozilla Firefox sa musí uspokojiť so zemiakovou medailou, nakoľko jeho 7,86 % podiel vystačil len na štvrté miesto.

Za rastúcu popularitu Microsoft Edge môže viacero faktorov. Ľudia si konečne uvedomili, že Edge nie je Explorer. Funguje na kvalitnejšom jadre, vďaka čomu je nielen rýchly, ale aj spoľahlivý. Problém mu nerobí dokonca ani import dôležitých údajov z iných prehliadačov. Okrem toho výrazne napomáha aj to, že Edge býva predinštalovaný v operačnom systéme.

TIP REDAKCIE
Metaverzum v ohrození? Spoločnosti Meta už údajne dochádzajú peniaze 

Prvé náznaky toho, že Edge sa blíži k zosadeniu Safari z druhého miesta, sa objavili ešte vo februári, kedy ho používalo 9,54 % počítačov. Podiel Safari v januári predstavoval 10,38 % a vo februári už len 9,84 %.

Smartfóny sú úplne iný príbeh

Čo sa však týka mobilných zariadení, tu sa Edge nedostal ani len do prvej pätice. Najlepšie je na tom opäť Chrome, ktorý na surfovanie po internete používa 62,87 % smartfónov. Na druhom mieste sedí Safari s podielom 25,35 %, na treťom zase Samsung Internet so 4,9 % podielom.

Keď si dáme údaje z desktopov a smartfónov dokopy, zistíme, že trhu dominuje Chrome. Ďaleko za ním sa s takmer pätinovým podielom nachádza Safari. Edge si na krk zavesil bronz. Stupeň víťazov sa neušiel prehliadačom Firefox (3,41 %), Samsung Internet (2,84 %) a Opera (2,07 %)