MMR: Slováci vyvinuli monitorovací systém, ktorý dokáže asistovať ozbrojeným aj záchranným zložkám!

Mobilné miesto riadenia spolupracuje so špeciálnou vzducholoďou a dronom. Na prevádzku systému však aj napriek tomu stačia len traja ľudia.

Slovensko aj napriek svojmu skromnému územiu disponuje mnohými šikovnými mozgami, a to aj v oblasti bezpečnostných či prieskumných technológií. Po najnovšom to dokazuje čerstvý systém MMR (Mobilné miesto riadenia), ktorý vznikol pod rukami tuzemskej spoločnosti Aliter Technologies.

MMR je monitorovací systém, ktorý prepája operačné centrum velenia a riadenia s informáciami priamo z terénu. Tie sú čerpané prostredníctvom špeciálnej vzducholode alebo dronu a následne sú použité napríklad na vedenie vojska, pátranie po nezvestných osobách či dozor nad bezpečnosťou na verejných podujatiach.

Technológia sa v celej svojej kráse odhalila na veľtrhu IDEB 2022, ktorý prebieha aj v týchto chvíľach (10. až 12. máj) v priestoroch komplexu Incheba Expo v Bratislave. Verejnosť tu môže na vlastné oči vidieť všetky náležitosti systému MMR vrátane spomínanej vzducholode SILWA (Silent Watcher) a dronu VIMA (Virtual Mast).

Ako to funguje?

“V praxi to vyzerá tak, že dron, vzducholoď, alebo oba naraz spravia prieskum okolia, zozbierané dáta v reálnom čase spracujú systémy zabudované vo vozidle a na ich základe sa velenie rozhodne, ako ďalej postupovať. Dáta sú pritom zdieľané aj s centrom velenia, ktoré tak môže mať okamžitý prehľad o situácii na stovky kilometrov vzdialenom mieste,” hovorí Ervín Haramia, predseda predstavenstva spoločnosti Aliter Technologies. “Systém je mobilný, energeticky nezávislý a umožňuje rýchle nasadenie, pričom na jeho obsluhu stačia traja ľudia, operátor, pilot, ktorý dohliada na dron či vzducholoď a zaškolený obsluhujúci technik.”

Táto technológia prichádza len necelé tri mesiace od začiatku vojny na Ukrajine, ktorá ešte väčšmi poukázala na dôležitosť rýchlych, kvalitných a presných informácií v reálnom čase. “Systém MMR môžu používať ozbrojené sily a policajné zložky pri prieskume neznámych oblastí, záchranné zložky napríklad pri pátraní po nezvestných osobách, monitorovaní bezpečnosti na športových podujatiach, manifestáciách či festivaloch, ale aj pri monitorovaní štátnej hranice, hasiči ho vedia použiť napríklad aj pri odhaľovaní ohnísk požiarov vďaka zabudovanej termokamere,” vysvetľuje Haramia.

Vynikajúcou vlastnosťou tohto systému je jeho mobilita, ktorá umožňuje rýchle a efektívne nasadenie podľa potreby. Okrem toho MMR dokáže zvýšiť rádiové pokrytie v prípade výpadku komunikačných služieb pre zasahujúce jednotky, a to na okruh až niekoľko desiatok kilometrov.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Google mal v Rusku vyhlásiť bankrot!

MMR zaujal natoľko, že si od rezortu obrany a organizátora veľtrhu IDEB vyslúžil prestížne ocenenie Prix. Komisia, ktorá pozostáva zo špecialistov rezortu obrany, hodnotila pokrokovosť technologického spracovania, spôsob a rozsah využitia, nároky na obsluhu, novosť na trhu, náklady na životný cyklus i vplyv na životné prostredie.

Čo je Aliter Technologies?

Ak ste o tejto spoločnosti doposiaľ nepočuli, Aliter Technologies pozostáva z ľudí zameraných na vývoj IT a komunikačných systémov pre silové rezorty, nadnárodných dodávateľov bezpečnostnej, obrannej a leteckej techniky a medzinárodné organizácie. Začlenila sa dokonca aj na zoznam dodávateľov NATO.