RECENZIA Philips Fidelio L3: Slúchadlá, ktoré dýchajú na krk špičke Sony

Modelový rad Fidelio od Philips by si mal všimnúť každý fanúšikov kvalitného zvuku. Slúchadlá Philips Fidelio L3 sú toho krásnym príkladom.

Kupovať si dobré, resp. lepšie bezdrôtové slúchadlá s potláčaním okolitého hluku nie je nič jednoduché. Jednak musia veľmi dobre fungovať a na druhú stranu sa musíte zžiť so značkou, ktorá ich vyrába. Ja som Philips Fidelio L3 nepovažoval za produkt, ktorý by pohol mojim vnímaním stále funkčných a veľmi obstojných slúchadiel Sony WH-1000XM3. Tie so mnou precestovali pol sveta a presne viem, čo od nich očakávať. Čo ale čakať od Philipsu? Len to najlepšie, ukázalo sa.

O recenzii

Slúchadlá Philips Fidelio L3 som v redakcii a na cestách testoval posledný mesiac. Vďaka zhovievavému Philipsu som tak namiesto pôvodných 2 týždňov mohol slúchadlá podrobiť viacerým skúškam kvality. Ako príklad uvediem cestu vlakom, lietadlom alebo pokojnú prácu v redakcii či prechádzku parkom. Jednoducho, Fidelio L3 šli všade tam, kam aj ja.

O tom, že ide o prémiovejší produkt svedčí aj ich cena. Fidelio L3 sa na Slovensku predávajú za cenu od 329 € a hoc nejde o absolútnu novinku na trhu, málokto o nej vie, resp. málokto zdieľa povedomie, že ide o skutočnú konkurenciu produktom od Sony, hoc o generáciu novšiemu modelu než mám ja v súkromnej zbierke (WH-1000XM4).

Philips Fidelio L3

Philips Fidelio L3: Dizajn a funkcie

🏋‍♀ Hmotnosť: 360 g | 🔋 Batéria: do 36 hodín | 👩‍🔬 Spracovanie: Kov, koža, plast

Philips Fidelio L3 sú presne také, aké by ste očakávali pri prvom zbadaní ceny. Sú vyrobené z prémiových materiálov ako kovu a kože, ktoré dopĺňa naozaj kvalitný plast. Je fakt cítiť, ktorý plast prešiel finančne náročnejšou výrobou. Cítiť je to na dotyku a aj na váhe. Celkovo slúchadlá v ruke pôsobia solídne, zbytočne sa neohýbajú a v žiadnom prípade nevŕzgajú. V balení sa okrem slúchadiel nachádza aj šikovné kožené puzdro, ktoré môžete využiť ak budete so slúchadlami cestovať, 3,5 mm kábel aj s adaptérom pre lietadlá a USB-C nabíjací kábel.

Vzhľadom na to, že si bezdrôtové slúchadlá pravdepodobne kupujete na bezdrôtové počúvanie je skvelé, že v tomto smere Philips pokryl všetky dôležité méty. Tešiť sa tak môžete na pokrokové aptX a aptX HD kódeky, rýchle a jednoduché párovanie so zariadeniami a pridruženú aplikáciu, v ktorej nájdete evkalizér a niekoľko ďalších funkcií.

Philips Fidelio L3

Pokračujme však v dizajne. Ľavé slúchadlo má v sebe ukryté dve dôležité funkcie. Tou hlavnou je zapnutie zariadenia a tou druhou je spustenie párovania. To docielite tak, že podržíte tlačidlo zapnutia/vypnutia slúchadiel. Počas testovania som objavil aj tretiu funkciu. Krátkym (ale naozaj krátkym) stlačením tlačidla pre vypnutie/zapnutie môžete vypnúť alebo naopak zapnúť senzor nosenia slúchadiel.

Čo pod tým myslím? Senzor, ktorý je umiestnený v pravom slúchadle, monitoruje to či ich máte na sebe alebo nie. Ak si ich zosadíte, dokáže automaticky zastaviť prehrávanie videí či hudby, čím nešetrí len batériu, ale aj vaše nervy, keďže sa v deji či v pesničke nemusíte vracať späť.

Na pravom slúchadle sa zas nachádzajú tlačidlá pre vypnutie a zapnutie mikrofónu a tlačidlo pre zmenu režimu potláčania okolitého hluku. Ten môžete používať vo vypnutom režime, v režime Awareness a plne zapnutý.

Nezabudnite na aplikáciu

Aplikácia, ktorú Philips vyvinul, nie je zlá, no nie je ani niečo, čo by som používal každý jedeň deň. Na prvotné nastavenie vám poslúži grafický ekvalizér, nájdete v nej tiež aj možnosť nastavenie intenzity rušenia okolitého hluku či celkového hudobného profilu slúchadiel. Slúchadlám môžete povedať, aby zvýrazňovali viac basy, hovorené slovo, stredy a podobne. V aplikácii tiež môžete vypnúť možnosť ovládania slúchadiel prostredníctvom dotykovej plochy, čo je niečo, čo nie je po chuti úplne všetkým.

Prvé zapnutie je veľmi jednoduché a zvládne ho naozaj ktokoľvek, kto to už niekedy robil. Stačí stlačiť a podržať tlačidlo napájania na niekoľko sekúnd a slúchadlá vám oznámia, že sú v režime párovania. Na mojom Galaxy S21 Ultra následne automaticky vyskočila tabuľka informujúca ma o tom, že v blízkosti sa snažia spárovať slúchadlá Fidelio L3, čo stačilo len potvrdiť. Ak vám takáto hláška nevyskočí, nič sa nedeje. Stačí zájsť do Bluetooth menu, kde nájdete všetky kompatibilné zariadenia.

Philips Fidelio L3

Philips Fidelio L3 skrývajú ešte jedno tajomstvo – vedia sa pripojiť k dvom zariadeniam súčasne. Okrem Galaxy S21 Ultra som ich pripojil aj k svojmu MacBook Pro – opäť, bez akýchkoľvek problémov.

Kvalita spracovania je jedna vec, no tá sa musí pretaviť aj v komfort pri nosení. Ja som ich skúšal nosiť na krátku dobu (cesta parkom), ale aj na dlhú dobu (8 hodín v redakcii) a musím uznať, že Fidelio L3 patria medzi tie najpohodlnejšie slúchadlá, aké som mal možnosť vyskúšať. Náušníky sú príjemne mäkké a ľahko sa prispôsobia tvaru ucha a hlavový most je zas tvrdší, no nie nepríjemne. Práve naopak, dáva vám pocit istoty a pocit, že vám slúchadlá nezhučia na zem hneď po tom, ako sa pozriete pod seba.

Philips Fidelio L3

Philips Fidelio L3: Kvalita zvuku

Kvalita zvuku je niečo, čo sa mi na produktoch Fidelio páči určite najviac. Áno, aj dizajn je veľmi dôležitou súčasťou našich životov, no zvukový podpis zariadení, ako napríklad pri soundbare B97 (RECENZIA) dokáže z výborného zariadenia spraviť legendárne.

Pri Fidelio L3 nepôjdem až tak ďaleko ako pri B97 (ktorý mimochodom stále vrelo odporúčam), no zároveň vás od nich žiadnym spôsobom neodradím. Keď ich počúvate v tichej miestnosti, s kvalitou zvuku budete spokojní. Ponúkajú nádherne vyrovnaný hudobný profil s istými basami, jasnými stredmi a zrozumiteľnými výškami. Ak sa vám náhodou nepáči niektorá z týchto oblastí, odpoveď sa skrýva v aplikácii.

Philips Fidelio L3

Hneď ako ich zapnete sa spustí aj režim rušenia okolitého hluku, ktorý je v práci mnou preferovaný režim. Oddelí vás od zvyšku vašich kolegov a kolegýň a vy sa tak môžete v kľudne a za sprievodu obľúbenej hudby či podcastov ponoriť do práce. Zároveň je nutné dodať, že Fidelio L3 znejú najlepšie práve v tomto režime, čo ma privádza k myšlienke, že ich zvukoví inžinieri vyšperkovali presne preň.

Slúchadlá majú príjemne mäkké a teplé prevedenie tónov a melódií, čo je niečo, čo sa do „bežného života“ hodí najlepšie. Ak hľadáte štúdiový model určený pre monitorovanie, toto nie je pre vás, prepáčte.

Pri pesničke Beyond od OVERWERK bolo zjavné, že Philips dbal na mohutný basový prejav, pri Fly Away od Tones and I zas zažiaril hlas speváčky. Vzhľadom na to, že sme dosiaľ netestovali najnovšie slúchadlá od Sony neviem povedať, ktoré z nich sú lepšie, no ak sú Sony aspoň tak dobré ako Philips, japonskí inžinieri si môžu gratulovať.

Philips Fidelio L3

Verdikt

Pre mňa bolo odovzdávanie testovanej vzorky veľmi smutným dňom. Vrátil som sa síce k starším Sony, no už to nie je ono. Už to nie je ten kov, koža a plast. Už je to len plast a koža. Už to nie sú mohutné basy, ale len umiernené (a vyrovnané) basy, ktoré možno niekomu sedia, no ja som zástanca mohnutného, resp. razantného dunenia.

Za to, ako sa Philips Fidelio L3 správali počas mesačného testu im musím dať (takmer) plný počet bodov. Plný počet si nechávam na ich pokračovanie. Mám totiž tušáka, že špičkoví inžinieri z holandského Philipsu sa budú chcieť prekonať.

Hodnotenie
Zhrnutie
Kvalita zvuku
95
Basy
100
Stredy
95
Výšky
95
Rušenie okolitého hluku
100
Dizajn
90
Konektivita
100
Výdrž batérie
90
Komfort
100
Pozitíva
Kvalitné spracovanie
Jednoduché pripojenie
Vynikajúci zvukový prejav
Komfort
Negatíva
Nedajú sa úplne zložiť
Silné basy v základnom nastavení predunia výšky
Trochu horšie ANC než pri Sony
96
Hodnotenie