RECENZIA soundbaru Philips Fidelio B97: Presvedčil ma, že za dobrý zvuk sa oplatí priplatiť!

Aký je soundbar, ktorý stojí toľko ako nová TV? Fidelio B97 ma presvedčil, prečo sa za dobrý zvuk oplatí priplatiť.

V redakcii sme posledné dva mesiace nemali na testovanie len smartfóny, ako to býva zvykom, ale aj niekoľko produktov z dielne spoločnosti Philips. Medzi tými, ktoré nás zaujali najviac to boli jednoznačne OLED televízor Philips 65OLED806 a soundbar Philips Fidelio B97. Soundbar sme testovali práve v tomto zložení.

Fidelio B97 je prémiový produkt, ktorý má k tomu, čo ponúka, aj adekvátnu cenu. Tá niekoho môže zaskočiť, milovníkov dobrého zvuku však skôr pozitívne. Jeho cena sa totiž pohybuje v rozmedzí od 1 000 € do 1 250 €.

Ako už býva pri spoločnosti Philips zvykom, aj soundbar B97 má jednu unikátnu vlastnosť. V balení sa totiž nachádzajú dva odnímateľné bezdrôtové reproduktory, ktoré si môžete umiestniť za vás na ľavú a pravú stranu, čím vytvoria 7.1.2 surround. Tým, že ich poháňa vstavaná batéria, nemusíte riešiť kabeláž ani nič podobné.

Philips Fidelio B97: Dizajn

Ak hľadáte prémiový soundbar, ktorý nielen pekne hrá, no pekne aj vyzerá, Fidelio B97 môže byť to pravé orechové. Zariadenie je pokryté kovovou mriežkou s otvormi o priemere menej než 1 cm. Philips tvrdí, že práve takáto veľkosť otvorov je ideálna pre čo najlepšie šírenie stredov až výšok. Bočnice soundbaru zas majú lesklé vyhotovenie.

Súčasťou zariadenia je aj zapustený LED displej, ktorý je schopný zobraziť všetky podstatné informácie. Nechýbajú ani fyzické ovládacie prvky, no tie bude používať len málokto. V balení sa nachádza menší ovládač so všetkým potrebným.

Čo sa konektivity týka, soundbar je vybavený troma HDMI portami (2.0), nechýba ani podpora pre eARC, Dolby Vision, HDR10+ a HLG. Výbavu zakončuje vstup pre optický kábel, 3,5 mm, Bluetooth 4.2, Apple AirPlay 2, Chromecast, Play-Fi, Spotify Connect a Wi-Fi.

Dizajnéri z Philipsu nezabudli ani na subwoofer, ktorý je často najväčším tŕňom v oku. Vyhotovený je v matnej sivej farbe, je elegantný a svoíim spôsobom minimalistický. Na spodnej strane skrýva veľký, 20-centimetrový menič smerujúci do podlahy. Od zeme ho však vzďaľujú štyri pevné nohy.

B97 dokáže kričať silou 888 wattov, o 240 wattov sa pritom stará len subwoofer. V hlavnom tele soundbaru sa nachádzajú meniče pre každý z kanálov (ľavý, pravý, stred). Zvuk sa šíri z 9 cm meničov a 19 mm tweeterov po bokoch, čím sa Philips snaží docieliť čo najlepšie podanie stereo zvuku.

Na vrchnej strane soundbaru sa nachádzajú 6-centimetrové meniče, ktoré sú v konštrukcii uložené pod 70 stupňovým uhlom. Odpojiteľné reproduktory majú v sebe uložený 9 centimetrové meniče a 19 mm tweetery. Ak ich však odpojíte a umiestnite za vás, tweetery prestanú fungovať. Takto riešené je to naschvál. Philips totiž chcel dosiahnuť priestorový zvuk a nie reproduktor, o ktorom by ste vedeli „na silu“.

Philips Fidelio B97: Kvalita zvuku

No dobre. Philips Fidelio B97 už vidíte u seba doma a tešíte sa na prvé tóny, ktoré z neho vyjdú. Je čas vyskúšať, čo dokáže. No a kde lepšie to vyskúšať ako pri seriáli či filme, ktorý podporuje Dolby Vision/Dolby Atmos pre zážitok, ktorý sa nedá opísať inak, ako kinový.

Ja, ako veľký fanúšik F1, som si na Netflixe okamžite pustil najnovšiu sezónu Drive to Survive, ktorá okrem obľúbenej témy záujmu ponúka podporu pre Dolby Vision a Dolby Atmos. Zvuk, ktorý soundbar dokázal vydať nedokážem prirovnať k ničomu inému, ako ku zážitku, ktorý poznáte z kina. Hĺbky hlbšie než pri iných soundbaroch a mix výšok a stredov perfektne zladený do celistvého zážitku nielen z toho, čo vidíte, ale aj z toho, čo počujete.

Fidelio B97 dokáže pokryť celú šírku pásma a zároveň dokáže jasne oddeliť ľavú stranu od tej pravej. Pochopiteľne, dunenie subwooferu nie je všetko, čo sa prejavilo na scénach, kde sa okrem ukričaných formúl musíte sústrediť aj na hovorené slovo.

Vzhľadom na schopnosti soundbaru postarať sa nielen o výšky a stredy, ale aj o nižšie tóny, dokáže subwoofer robiť presne to, čo by ste od neho čakali. Philips ho takmer do dokonalosti vyladil na spracovanie tých najnižších frekvencií bez toho, aby to bolo nepríjemné alebo, čo je ešte dôležitejšie, neprirodzené. Jeho barytón krásne dopĺňa zvyšok prejavu a je to nielen počuť, ale aj cítiť. Pri vyšších hlasitostiach by som soundbar neskúšal nebyť v redakcii. V panelákoch by ste riskovali poškodenie tanierov a pohárov v skrinkách. U vašich susedov.

Keď vymeníte Netflix za niektorú z vašich obľúbených hudobných služieb, ako v mojom prípade Spotify, príbeh dokonalosti pokračuje ďalej. Po ukončení pandemických opatrení sme mali to šťastie, že sme u nás mohli zorganizovať oslavu narodenín a môžem vám povedať, že okrem B97 sme na ozvučenie našej 190 m2 redakcie nepotrebovali nič iné. Celý priestor pritom nebol ukričaný, ale rovnomerne ozvučený.

Bolo pritom jedno či sme si púšťali rock, pop alebo legendárneho Karola Duchoňa. B97 si poradil s výškami, basmi, stredmi a čímkoľvek medzit ým. To, že v prehrávanom diele dokážete rozlíšiť jednotlivé nástroje snáď ani nemusím spomínať. Sú to ale práve takéto maličkosti, ktoré vás pri vypočutí presvedčia o tom, že máte čo dočinenia s náradím, ktoré patrí medzi absolútnu špičku.

Philips Fidelio B97: Verdikt

Ak hľadáte soundbar, ktorý dokáže všetko, B97-čka je pre vás ako vyrobená. Milovníci filmov si prídu na svoje takmer pri každom titule a milovníci hudby (občasnej alebo neustálej) zas budú nadšení z toho, ako jasne dokáže soundbar spracovať jednotlivé nástroje alebo hudobné línie.

Komu by som ho odporučil? Tým, ktorí hľadajú riešenie schopné postarať sa o všetky možné scenáre využitia. Jeho najsilnejšou stránkou sú samozrejme filmy s Dolby Atmos a Vision, no nesklame vás ani pri hudbe.

No a naopak, komu by som ho neodporučil? Viem, že sa medzi nami pohybujú audiofili, ktorí si potrpia na každý jeden štandard a špecifické naladenie zvukových produktov na takú či onakú činnosť. Ak hľadáte soundbar vyladený špeciálne pre hudbu, B97 možno nie je pre vás. Pre všetkých ostatných však určite je a bol by som veľmi prekvapený, ak by so mnou niekto po týždňovom teste nesúhlasil.

Hodnotenie
Zhrnutie
Philips Fidelio B97 je fantastický soundbard, ktorý si svoju vyššiu cenu vynikajúco obhajuje. V porovnaní s inými produktami z tejto kategórie prináša pridanú hodnotu, akú som u soundbarom doposiaľ nevidel.
Finálne hodnotenie
100
Pozitíva
Excelentný doprovod k filmom a seriálom
Pôsobivý subwoofer
Nadčasový dizajn
Negatíva
Stavová dióda, ktorá sa (asi) nedá vypnúť
Vyššia cena
100
Hodnotenie