sony
Perfektné slúchadlá Sony WH-1000XM3, ktoré sme testovali v októbri minulého roka.

Nebudem obchádzať horúcu kašu. Nové slúchadlá Sony WH-1000XM3 sú v čase písania tejto recenzie najlepšie slúchadlá s potláčaním okolitého hluku na trhu. Už minuloročná verzia 1000XM2 ponúkala vynikajúcu kvalitu, no 3. generácia kvalitu podania zvuku a blokovania okolitého hluku posúva na novú úroveň.

Nová generácia totiž prináša malé vylepšenia v azda všetkých aspektoch slúchadiel, čo vyústilo v obrovský upgrade pohodlia nosenia, reprodukcie hudby a v schopnosti odfiltrovať všetko navôkol.

Jedna vec, na ktorú musím upozorniť hneď na začiatku recenzie je cena. Za 369 € sa dajú zohnať skutočne kvalitné kúsky od konkurenčných firiem. Spomeniem napríklad klasiku vo forme Bose QuietComfort 35 II či Bang & Olufsen BeoPlay H8i. Sony im však s novým modelom ukázal, že sa to dá robiť ešte lepšie. Vychytanejšiu kombináciu kvality hudby, šikovných funkcií a strašidelne presného a úplného odhlučnenia v žiadnom prípade neponúkajú.

Sony WH-1000XM3: Dizajn a kvalita konštrukcie

Sony pokračuje v dizajnovom jazyku, ktorý nastolil pri 1. a 2. generácii slúchadiel 1000X. Vyzerajú takmer rovnako a rovnako pôsobia aj pri prvom kontakte, a to je dobre. Sú ľahko rozpoznateľné, elegantné a kvalitne zložené. To, čo si na prvý pohľad nevšimnete je niekoľko významných vylepšení, ktoré sa objavia až pri používaní. A že ich je!

Ja som mal na test čiernu, resp. tmavo sivú verziu slúchadiel, ktorá vyzerá nádherne. Na slúchadlách je decentne umiestnené logo Sony ako aj označenie samotného modelu. Nechýba zmienka o NFC a vkusne vyznačené mikrofóny využité pri technológii ANC (automatickom potláčaní hluku). Svetlá verzia, ktorú sme mali možnosť pozrieť si na výstave IFA 2018 „svietia“ o niečo viac. Osobne si život s nimi neviem prestaviť až tak ako s tmavšou verziou, no som si istý, že si získajú srdcia mnohých z vás.

Vylepšením prešlo aj čalúnenie hlavového mostu, ktoré je ku konštrukcii pripevnené pevnejšie a bližšie, vďaka čomu lepšie kopíruje kontúru hlavy. Sony tvrdí, že vďaka vylepšeniu dizajnu eliminuje, resp. minimálne zmenšuje efekt „Mickey Mousa“. Nazvali to tak sami, na mňa sa nepozerajte.

Príjemne prekvapený som bol aj z toho, ako slúchadlá pôsobia na hlave. Sú pohodlnejšie než minuloročná generácia a rovnako pohodlné ostávajú po dlhšiu dobu, čo je dôležité nielen pri práci, ale aj pri cestovaní. Nie je nič horšie ako keď nasadnete do lietadla a po hodine to už neviete vydržať so slúchadlami na ušiach a ani bez nich. Stalo sa mi to už niekoľkokrát a naozaj to neodporúčam.

Konštrukcia slúchadiel je z plastu, to je pravda. Nie je však plast ako plast. Ten, ktorý drží pokope slúchadlá od Sony je spracovaný tak, aby na dotyk pôsobil príjemne. Pochopiteľne, nikdy nenahradí tvrdú konštrukciu z kovu, čo je niečo, čo sa mi napríklad pri slúchadlách Bang & Olufsen páčilo asi najviac. Ak si však zvyknete, možno budete spokojnejší. Slúchadlá sú vďaka tomu ľahšie a predstavujú tak menšiu záťaž na krk.

Sony WH-1000XM3 majú nepravú kožu na čalúnení hlavového mostu aj na samotných náušníkoch, ktorá pôsobí veľmi príjemne a pohodlne. Zvyšok plastu už nie je tak hladký ako býval. Spoločnosť si zvolila jemne textúrovaný povrch, ktorý má ľuďom pomôcť pri ovládaní, keďže ide o interaktívny povrch. O tom však nižšie.

Dobrou správou je aj pribalené puzdro pre prípady, keď slúchadlá potrebujete hodiť do batohu. Dávať ich tam bez puzdra neodporúčam, na to sú – podľa mňa – príliš krehké. Puzdro je naopak tvrdšie než minulý rok a konečne mu nechýba miesto špeciálne pre priložený kábel.

Sony WH-1000XM3: Prečo sú tak dobré?

Sony WH-1000XM3 sú slúchadlá s najvyšším počtom funkcií aké som mal možnosť vyskúšať. Platilo to už aj pri minuloročnej generácii a platí to aj pri tej tohtoročnej. Začnime teda tým, čo je nové.

TIP REDAKCIE
Bezdrôtové štuple za 13 eur? Kvôli tejto ZĽAVE nebudeš môcť spávať!

M3-jky vďaka novému čipu ponúkajú vylepšenú kvalitu reprodukcie hudby, ako aj vyššiu kvalitu potláčania okolitého hluku. HD Noise Cancelling Processor QN1 (chytľavý názov, že?) v porovnaní s minuloročným čipom ponúka až 4x vyšší výkon spracovania signálu, čo je cítiť a hlavne počuť.

Väčšina slúchadiel s ANC technológiou filtruje hluk s nízkou frekvenciou zvuku ako zvuk motorov. Vďaka vyššiemu výkonu QN1 čipu si slúchadlá od Sony dovoľujú filtrovať aj vyššie frekvencie ako napríklad reč či iné zvuky okolia.

Vylepšenia sa dostala aj spomínaná kvalita zvuku. QN1 podporuje spracovanie 32-bitového zvuku, má vstavaný DACanalógový zosilňovač. To všetko prispieva k celkovému výkonu, hlavne pri využití kodekov ako LDAC a aptX HD.

Veľmi som sa potešil aj pri potrebe nabíjať slúchadlá. WH-1000XM3 sú totiž vybavené USB C portom, čo znamená, že ich nabijete všetkými káblami moderných smartfónov. Nosiť v batohu microUSB kábel špeciálne pre slúchadlá? To je tak na rok 2015.

No a keď sme už pri tom nabíjaní, Sony tvrdí, že vďaka technológii rýchlonabíjania sa slúchadlá za 10 minút nabijú na 5 hodín počúvania hudby. Plné nabitie slúchadiel trvá tri hodiny, čo je oproti štyrom z minuloročnej generácie vítaná zmena. No a ak sa bojíš, že budeš nabíjať často, nemusíš. Slúchadlá dokážu na jedno nabitie hrať 30 hodín. A nie, nemusíš mať pritom nič vypnuté. Tento údaj bol meraný pri bezdrôtovom pripojeníaktívnym rušením okolitého hluku. Neskutočná práca, Sony!

Výdrž batérie si môžeš predĺžiť aj presnejším nastavením funkcie automatického vypnutia, a to priamo z aplikácia. Mne síce vyhovovalo základné nastavenie 5 minút, no tebe nemusí a preto je fajn mať aj túto možnosť. Inak, taká malá vychytávka: Ak chceš v lietadle používať slúchadlá len na odhlučnenie uplakaných detí a zvuku motorov bez počúvania hudby, stačí vypnúť automatické vypínanie a slúchadlá budú fungovať ako VEĽMI efektívne štuple do uší. Šikovné, že?

Novinkou sú aj tri špeciálne mikrofóny na ľavom náušníku, ktoré sa zameriavajú len na počúvanie tvojho hlasu pri telefonovaní. Od zvyšných mikrofónov určených pre zaznamenanie okolitého hluku sú oddelené.

Čo ma trochu mrzí je fakt, že WH-1000XM3 stále používajú pripojenie cez Bluetooth 4.2 a aj keď som si to v reálnej prevádzke nevšimol, bol by to určite bonus. To však neznamená, že nemajú ďalšie šikovné funkcie, ktoré zdedili po ich predchodcovi.

Stále budeš mať k dispozícii dotykové ovládanie umiestnené na pravom náušníku. Pri swipnutí vpravo či vľavo sa zmení prehrávaná skladba, pri swipnutí hore a dole zas hlas. Ak sa ocitneš v situácii, keď sa v okolí musíš nutne zorientovať, aj čo sa zvuku týka, stačí pravý náušník prekryť dlaňou, čo spôsobí okamžité zníženie hlasu prehrávanej skladby a aktivovanie prepúšťania okolitého ruchu do slúchadiel. Perfektná funkcia, ktorá navyše funguje bez akýchkoľvek problémov.

No a keď sme už pri tom prepúšťaní okolitého hluku do slúchadiel, nastaviť si to môžeš aj sám v aplikácii. Ak nemáš rád úplne odhlučnenie okolia, zvoľ si mierne prepúšťanie alebo filtrovanie hluku vypni úplne. Okrem toho, slúchadlá dokážu komunikovať aj s akcelerometrom telefónu aby zistili, čo aktuálne robíš, na základe čoho dokážu upraviť režim filtrovania hluku. Medzi podporovanými režimami je napríklad sedenie v tichej miestnosti, chôdza, beh, cestovanie a ďalšie.

Slúchadlá disponujú schopnosťou zmerať aktuálne podmienky (nosenie okuliarov, zmena atmosferického tlaku, atď.) na základe čoho upravia fungovania algoritmu.

Prekvapila ma aj funkcia „Personal NC Optimizer,“ ktorá dokáže slúchadlá nakalibrovať tak, aby ti ponúkli čo najlepší zážitok. Tak napríklad, vedeli ste, že technológia ANC funguje inak pri ľuďoch, ktorí nosia okuliare? Vtedy totiž náušníky nedoliehajú tak dobre, ako bez okuliarov. Práve toto dokáže inteligentný softvér otestovať prehrávaním testovacích zvukov a na základe toho upraviť funkčnosť samotných slúchadiel. Nádherná implementácia jednej z najlepších funkcií na akýchkoľvek slúchadlách.

TIP REDAKCIE
RECENZIA Creative Aurvana Trio: Štuple pre fajnšmekrov

Sony WH-1000XM3: Po nasadení ako v inom, vlastnom svete

Schopnosť slúchadiel odfiltrovať okolitý hluk je miestami neuveriteľná. Presvedčil som sa o tom na rušnom veľtrhu IFA 2018. Dookola rozprávali ľudia, v pozadí hrala hlasná hudba z reproduktorov, no po nasadení slúchadiel som mal kľud. Nepočul som nič, len každý jeden tón skladieb, ktoré nám do slúchadiel púšťali. Bolo to ako únik z reality. Razom som nebol obklopený stovkami ľudí, bol som sám a v kľude, a to je presne to, kvôli čomu by si si mal kúpiť slúchadlá s takouto technológiou. Ak sa chceš odobrať aj počas cesty preplneným vlakom, autobusom alebo lietadlom do vlastného sveta, sú pre teba ako stvorené a lepšie naozaj nenájdeš.

To isté platí pri chôdzi popri rušenej ceste plnej áut a autobusov. Slúchadlá dokázali odfiltrovať každé jedno z nich a dokonca som nemusel ani zvyšovať hlasitosť na maximum. Prekvapilo ma, že pri vetre, ktorý je mimochodom tichý zabijak všetkých slúchadiel s ANC funkciou, WH-1000XM3 nemali žiadne problémy. Veľmi, veľmi solídne výsledky, na ktoré môže byť Sony právoplatne hrdý.

Sony WH-1000XM3: Ako v nahrávacom štúdiu s obľúbenou kapelou

Slúchadlá sa kupujú hlavne kvôli hudbe, a preto ma zaujímalo či dokázali inžinieri v Sony vylepšiť to, čo začali s WH-1000XM2. Asi vás neprekvapí, keď poviem, že dokázali a poriadne. Aj vďaka analógovému zosilňovaču je zvuk v 1000XM3 čistejší a akýsi robustnejší.

Jednotlivé nástroje a vokály sú plnšie a lepšie definované. Vylepšenie sa odzrkadlilo na celom zvukovom spektre, od basov až po výšky. Hlavne pri basoch (pre ktoré mám slabosť) som ostal ako v raji. Boli krásne definované, šťavnaté a presnejšie.

To samozrejme neznamená, že slúchadlá nedokážu byť pri menej agresívnych skladbách jemnejšie a citlivejšie. Dokážu a dokážu to bez toho, aby si si to všimol. V porovnaní s takými JBL Everest Elite 750NC pôsobia WH-1000XM3 sluchovo väčšie. Je to akoby mali hudobné nástroje viac miesta pre ukázanie plného potenciálu, viac miesta zažiariť.

Užiješ si to hlavne vtedy, ak tvoje zariadenie podporuje kodeky LDAC a aptX HD, keďže tie na stôl prinášajú výrazné zvýšenie kvality. Keď som slúchadlá testoval na Samsung Galaxy S9+, v aplikácii som mal na výber či chcem zvuk do slúchadiel prenášať s najvyššou možnou kvalitou alebo tak, aby bola docielená čo najstabilnejšia konektivita. Telefón sa vtedy rozhodne či na prenos použije jeden z kodekov s vysokou kvalitou alebo kodek AAC, pri ktorom počuť nižšiu kvalitu. Ak by som to mal prirovnať k bežnému svetu, je to akoby ste hudbu počúvali keď máte zaľahnuté v ušiach a keď vám v uchu „praskne“ a vráti sa vám sluch.

Osobne som vždy volil vyššiu kvalitu a nestretol som sa so žiadnym problémom pri prenose. Ani jeden výpadok, ani jedno zaváhanie.

Sony WH-1000XM3: Ako odôvodniť vysokú cenu?

Ide o najlepšie bezdrôtové slúchadlá na trhu. Bodka. Kombinujú jedny z najšikovnejších funkcií a kvalitnú reprodukciu hudby akú budete pri bezdrôtových slúchadlách hľadať len veľmi ťažko. Ak hľadáš svoje miesto mimo tohto sveta pri cestovaní alebo práci, našiel si svoj pár vysnívaných slúchadiel. Splnia ti všetky tvoje priania o tichu, vďaka čomu sa budeš môcť sústrediť na to, čo je pre teba v ten moment najdôležitejšie. Či je to už nutnosť sústrediť sa alebo odpočinúť si.

Sony v žiadnom prípade neprináša riešenie, ktoré by bolo najlepšie vo všetkých aspektoch. Je možné, že hudobne vám budú lepšie sedieť iné slúchadlá. Je možné, že kvalita spracovania je lepšia na inom modeli. Ak však mám zhrnúť všetky vlastnosti do jedného „balíčka,“ WH-1000XM3 vyhrávajú na plnej čiare.

PREHĽAD RECENZIE
Dizajn
100 %
Pomer cena/výkon
95 %
Funkcie
100 %
Jednoduchosť používania
100 %
Kvalita zvuku
95 %