EÚ má nový nápad: Google, Netflix a ďalší spotrebúvajú veľa internetu. Budú za to musieť platiť

Takýto príspevok by mohol európsku ekonomiku posilniť o až 72 miliárd eur.

Google, Meta či Netflix sa zrejme stanú obeťami vlastného úspechu. možno bude od týchto a ďalších gigantov s masívnym dosahom v online priestore požadovať, aby na seba prevzali časť nákladov za prevádzku telekomunikačných sietí. S touto predpoveďou prišla šéfka európskej digitálnej politiky, Margrethe Vestagerová.

Ako píše server Financial Express, Vestagerová mala týmto prehlásením reagovať na kopiace sa sťažnosti operátorov v EÚ. “Myslím si, že existuje otázka, ktorú musíme zvážiť s veľkým dôrazom, a to je otázka spravodlivého príspevku na telekomunikačné siete,” uviedla počas tlačovej konferencie.

Problém má byť v tom, že aktivita veľkých firiem ako Google a Meta generuje veľkú dátovú prevádzku, ktorá je zároveň základným stavebným kameňom ich podnikania. V podstate sa ale nijak nepričinili k tomu, aby siete takúto premávku umožnili.

“Vidíme totiž, že existujú hráči, ktorí generujú veľkú dátovú prevádzku, ktorá potom umožňuje ich podnikanie, ale ktorí v skutočnosti neprispievali na umožnenie tejto prevádzky. Neprispievali k umožneniu investícií do zavádzania pripojenia,” tvrdí Vestagerová.

TIP REDAKCIE
Začal sa šíriť nový typ kliešťa: Jedno uhryznutie spôsobuje alergiu na mäso

K tomu celému dodala, že skúma, ako sa dátová prevádzka vyvíjala s postupom času a vplyvom pandémie koronavírusu.

Podľa štúdie, ktorú v pondelok zverejnila lobistická skupina ETNO, spoločnosti Meta, Alphabet, Apple, Amazon, Microsoft a Netflix v minulom roku zodpovedali viac ako 56 % globálneho toku dát.

V princípe teda EÚ od internetových gigantov požaduje, aby si platili za nápor, ktorý spôsobujú svojou podnikateľskou činnosťou. Ich ročný príspevok na sieťové náklady sa môže pohybovať okolo 20 miliárd eur ročne, čo by európsku ekonomiku ako takú eventuálne posilnilo o až 72 miliárd eur.

Total
6
Zdieľaní
Total
6
Zdieľať