Google sa pochválil: Zabanoval 190 tisíc vývojárov a odstránil 1,2 milióna škodlivých aplikácií

Ide o značný plusový progres oproti roku 2020, kedy sa počet zablokovaných vývojárskych účtov pohyboval okolo 120 tisíc.

Obchody s aplikáciami si vyžadujú neustálu starostlivosť. V nemalom množstve sa totiž na trh a následne do zariadení užívateľov snažia dostať aj vývojári, ktorých úmysly nemožno označiť za dobré. Vie to aj Google, ktorý sa pochválil, že zablokoval 190 tisíc takýchto vývojárov a odstránil až 1,2 milióna škodlivých aplikácií. O téme informuje server Gizchina.

Pre Google je bezpečnosť a ochrana používateľov Play Store stále väčšou a hlavnejšou prioritou. Spoločnosť odstraňuje škodlivé aplikácie a podvodníkov ako na bežiacom páse. V rámci svojho obchodu dokonca zaviedla sekciu “dátovej bezpečnosti”, ktorá od vývojárov požaduje, aby poskytovali viac informácií o zbieraných používateľských údajoch.

Čo sa týka roku 2021, Google mal počas tohto roku zabanovať 190 tisíc účtov, ktoré patrili zlomyseľným vývojárom. Ide o značný plusový progres oproti roku 2020, kedy sa počet zablokovaných vývojárskych účtov pohyboval okolo 120 tisíc. Okrem toho odstránil 500 tisíc neaktívnych účtov a dokonca až 1,2 milióna škodlivých aplikácií.

TIP REDAKCIE
Z Rusov môžu byť jaskynní ľudia: Nemajú technológie, neuveríte, čo montujú do tankov
FOTO: AndroidPIT

Google začne obmedzovať staršie aplikácie

V záujme ochrany súkromia a bezpečnosti používateľov Google taktiež plánuje osekávať prítomnosť starších aplikácií v Play Store. Prostredníctvom svojho blogu upozornil, že od 1. novembra 2022 nebudú vyhľadateľné ani sťahovateľné tie aplikácie, ktoré po nanajvýš dvoch rokoch od poslednej aktualizácie Android nepoužívajú príslušné API. Tie, ktoré do uvedeného dátumu nebudú spĺňať túto požiadavku, budú odstránené už začiatkom mesiaca.

Spoločnosť tento krok odôvodnila tým, že používatelia, ktorí pravidelne aktualizujú svoje zariadenia, “očakávajú, že naplno využijú potenciál všetkých ochranných prvkov ochrany súkromia a bezpečnosti, ktoré ponúka systém Android”. S veľkými zmenami v počte aplikácií sa však na tomto fronte neráta. Väčšina totiž kľúčovú podmienku spĺňa.