OFICIÁLNE: EÚ útočí na Apple. Schválne škodí ľuďom, táto služba by mala byť pre všetkých!

Apple ako dôvod pre obmedzenie tretích strán uviedol ochranu spotrebiteľov. Vyšetrovanie regulačných orgánov však údajne nedokázalo pozbierať dostatočne relevantné dôkazy o takomto riziku.

Koncom minulého týždňa vyplávala na povrch informácia, že Európska únia (EÚ) plánuje obviniť Apple z porušovania pravidiel hospodárskej súťaže. Konkrétne sa mala zacieliť na platobnú službu Apple Pay a jej až príliš veľkú dominanciu v rámci operačného systému iOS.

Pôvodne sa malo o tejto záležitosti hovoriť už v novembri, pričom denník Financial Times minulý týždeň informoval, že EÚ s oficiálnym vyhlásením počas tohto týždňa. A tak sa aj stalo.

Kde je problém?

Apple podľa EÚ nespravodlivo monopolizuje systém mobilných platieb v iPhonoch. Nedá sa povedať, že by konkurenčné služby priamo blokoval, no NFC čip v smartfónoch neponúka každej z nich rovnaké možnosti. Ako je asi každému jasné, najviac z neho dokáže dostať práve Apple Pay.

Inými slovami, hoci sú platobné služby tretích strán na iPhonoch dostupné od iOS 12, doteraz majú obmedzený prístup, respektíve nedokážu naplno využiť a ponúknuť rovnaké kapacity ako Apple Pay. Preto sa EÚ rozhodla zakročiť.

Oheň na streche

Dnes Európska komisia vydala oficiálne vyhlásenie o námietkach voči spoločnosti Apple a jej monopolizácii služby Apple Pay, píše MacRumors. Vyhlásenie má byť predbežným stanoviskom, ktoré bude potrebné podložiť dodatočným vyšetrovaním.

TIP REDAKCIE
Američania chcú na Slovensku spraviť poriadok: Toľko hoaxov nestrpia, Facebook reaguje!

Samozrejme, EK o svojom kroku informovala aj samotný Apple. Tvrdí, že obmedzním prístupu k štandardnej technológii používanej na bezkontaktné platby v rámci mobilných peňaženiek gigant obmedzuje aj hospodársku súťaž. Podľa Margrethe Vestagerovej, výkonnej podpredsedníčke Európskej komisie, je prístup k NFC “podmienkou životaschopných služieb mobilných peňaženiek”.

“Vývoj mobilnej platobnej aplikácie je nákladný. Investícia sa môže oplatiť len vtedy, ak vývojári môžu osloviť zákazníkov Apple aj Android. Dôkazy v našom spise naznačujú, že niektorí vývojári nepokračovali vo svojcih plánoch, pretože neboli schopní osloviť používateľov iPhonu. Takéto správanie potlačilo inovácie a zabránilo konkurencii na trhu mobilných peňaženiek. V dôsledku toho majú európski spotrebitelia pri platení v obchodoch len malý výber riešení mobilných platieb,” uviedla EK vo svojej správe.

Podľa Vestagerovej Apple ako dôvod pre obmedzenie tretích strán uviedol ochranu spotrebiteľov. Vyšetrovanie regulačných orgánov však údajne nedokázalo pozbierať dostatočne relevantné dôkazy o takomto riziku.