NASA je hrdá: Helikoptéra Ingenuity na Marse trhla ďalšie rekordy!

Ingenuity vykonáva úlohu akéhosi prieskumníka. Na základe údajov, ktoré zaznamenáva počas letov, dokáže tím plánovať čo najefektívnejšiu a najbezpečnejšiu trasu pre rover Perseverance.

Vesmírna helikoptéra Ingenuity, o ktorú sa zasluhuje agentúra NASA, sa opäť vzniesla nad povrch planéty Mars. A navyše prekonala hneď dva rekordy. Podarilo sa jej nielen preletieť doposiaľ najdhlšiu vzdialenosť, ale aj vyvinúť doposiaľ najvyššiu letovú rýchlosť.

Počas letu, ktorý tím zodpovedný za misiu klasifikoval ako “najambicióznejší let” spomedzi doterajších 25 výprav, helikoptéra dokázala preletieť vzdialenosť vyše 700 metrov, presnejšie 708,4 metra. Svoj prechádzajúci rekord tak prekonala o 76,6 metra, píše Digital Trends.

A to nie je všetko. Podarilo sa jej taktiež vyvinúť doposiaľ najvyššiu letovú rýchlosť, a to 5,5 m/s. Predtým dokázala letieť rýchlosťou najviac 4,9 m/s.

Obidva rekordy sa Ingenuity podarilo prekonať počas letu, ktorý sa uskutočnil 8. apríla.

Nerozlučná dvojica

Helikoptéra Ingenuity sa do dejín zapísala ešte v apríli minulého roku, kedy sa stala prvým zariadením, ktoré bolo schopné letu na inej planéte, ako je naša Zem. Na povrch Marsu dorazila spolu s roverom Persvereance, ktorého úlohou je skúmať vzorky pôdy za účelom zistenia, či na červenej planéte kedysi existoval život.

TIP REDAKCIE
Orange ukázal Prima Voľbu za 2 €: Dostanete 1 GB dát, kúpiť si môžete aj 5 GB za 8 €

Ingenuity vykonáva úlohu akéhosi prieskumníka. Na základe údajov, ktoré zaznamenáva počas letov, dokáže tím plánovať čo najefektívnejšiu a najbezpečnejšiu trasu pre rover.