Nový úkaz na slovenských čerpačkách: Nafta je už drahšia ako benzín!

Ceny jednotlivých palív si na Slovensku vymenili pozície.

Ak ste majiteľmi automobilov so vznetovým motorom, na slovenských čerpacích staniciach vás čaká nepríjemné prekvapenie, ktoré podľa analytikov nie je náhoda a dokonca ani dočasný jav. Cena nafty je po novom vyššia než cena benzínu.

O tom, že ide o nový štandard, informoval server TVNoviny.sk. Cena nafty sa pod cenami benzínových palív pohybovali tak dlho, že azda nikomu nenapadlo, že by sa to mohlo zmeniť. Opak je však pravdou a má to niekoľko veľmi logických dôvodov, na ktoré má vplyv len málokto. Rozdiel medzi oboma palivami síce nie je veľký (len niekoľko centov), no zároveň nikto negarantuje, že sa rozdiel nebude zväčšovať.

Prečo je nafta drahšia ako benzín?

Paradoxom je, že štát má na naftu nižšiu spotrebnú daň ako v prípade benzínu. Aj napriek tomu je jej cena vyššia. Medzi hlavné dôvody, prečo tomu tak je, je vysoká cena plynu, ktorá maximá prekonávala ešte pred vojnou na Ukrajine. Pochopiteľne, vojnový konflikt cenám nijako nepomohol. Rafinériám preto stúpla cena výroby, čo sa nakoniec prenieslo na koncovú cenu palív.

TIP REDAKCIE
Z Rusov môžu byť jaskynní ľudia: Nemajú technológie, neuveríte, čo montujú do tankov

Výrazným faktorom však, bohužiaľ, je aj fakt, že na trhu je nedostatok repkového oleja, ktorý sa do nafty primiešava ako povinná biozložka. Tým, že je ho menej, stúpa jeho cena, čo sa opäť odrazilo na cene nafty.

Na koniec však treba poznamenať, že drahšia nafta a lacnejší benzín nie sú len na Slovensku. Rovnaký trend napríklad môžete pozorovať v Nemecku či vo Veľkej Británii.

Total
23
Zdieľaní
Total
23
Zdieľať