Aplikácie na nahrávanie hovorov zrejme skončia, Google sprísňuje pravidlá

Telefonické záznamníky tretích strán dostanú stopku.

Spoločnosť Google vykonala v pravidlách obchodu Play niekoľko zmien, ktoré vstúpia do platnosti 11. mája 2022. Jedna z nových požiadaviek pravdepodobne odstaví aplikácie tretích strán s funkciou nahrávania hlasových hovorov. Informuje o tom server XDA Developers.

Možnosť nahrávať hlasové hovory je na prvý pohľad užitočnou funkciou, no naráža na pravidlá ochrany osobných údajov. Zákony upravujúce takéto možnosti sa medzi jednotlivými krajinami neraz líšia, preto v smartfónoch neexistuje univerzálny nástroj, ktorý by zaznamenávanie hovorov umožnil.

V niektorých krajinách, kde zákony nahrávanie hovorov povoľujú, môže byť záznamník súčasťou systémových, vopred nainštalovaných aplikácií. Týka sa to zariadení Google Pixel, ale aj výrobcov Xiaomi alebo napríklad Oppo. Kto v takejto krajine nežije, prípadne jeho smartfón nemá integrovanú aplikáciu na nahrávanie hovorov, pomôcť si môže niektorou z mnohých aplikácií tretích strán.

Kvôli aktualizácii pravidiel obchodu Play však budú musieť takéto aplikácie svoju prevádzku s najväčšou pravdepodobnosťou zastaviť.

XDA pripomína, že s blokovaním nahrávania hovorov začal Google v operačnom systéme Android 6.0, kedy zrušil API rozhranie vytvorené pre tento účel. Šikovní vývojári ale našli alternatívne riešenia, ako nahrávanie hovorov používateľom sprístupniť.

TIP REDAKCIE
POZOR: Slovenská pošta varuje všetkých. Ak vám príde toto, môžete prísť o peniaze!

Google sprísňoval ďalej, alternatívne prístupy zablokoval v operačnom systéme Android 9.0. S verziou Android 10 dokonca zastavil nahrávanie hovorov cez mikrofón. Vývojárom aplikácií tretích strán tak zostala posledná možnosť, ako funkciu nahrávania hovorov udržať pri živote. Využili na to API rozhranie funkcií uľahčenia prístupu.

Problémom je, že toto rozhranie nebolo navrhnuté na nahrávanie hovorov. Slúžiť má aplikáciám, ktoré uľahčujú používanie mobilných zariadení osobám so zdravotným postihnutím alebo iným znevýhodnením.

nahravanie hovorov
Zdroj: Console Google Play

Záznamníky hlasových hovorov podľa aktualizovaných pravidiel obchodu Play však už toto rozhranie od 11. mája nebudú môcť využívať. To by malo v praxi znamenať, že prestanú fungovať. Týka sa to iba aplikácií tretích strán, nie tých vopred nainštalovaných, ktoré sú v niektorých krajinách povolené.

Google ale nevysvetlil, ako mieni nadchádzajúcu zmenu pravidiel presadzovať. Nevieme preto, či spoločnosť po májovom termíne predmetné aplikácie z obchodu Play vymaže, alebo ich tam ponechá s tým, že dá vývojárom istý čas, aby ich upravili, prípadne teda skôr vypli z vlastnej iniciatívy.

Total
7
Zdieľaní
Total
7
Zdieľať