Rusko reaguje na sankcie: Zakázalo vstup do krajiny Zuckerbergovi, Harrisovej a ďalším

Zákaz sa podstate vzťahuje na všetky osoby, ktoré podľa ruských orgánov šíria “rusofóbnu politiku”.

Rusko tvrdo reaguje na sankcie, ktoré naň uvalili západné krajiny po tom, čo koncom februára zaútočilo na Ukrajinu. Počas stále pretrvávajúcej vojny sankcie len a len pribúdali, čo si Rusko, samozrejme, nenecháva len tak. V najnovšej reakcii na ne zakazuje vstup do krajiny až 29 Američanom a 61 Kanaďanom, píše server The Moscow Times.

Zákaz vstupu na územie Ruska sa má týkať viacerých známych politikov a podnikateľov. Na zozname sa nachádza napríklad Mark Zuckerberg, zakladateľ sociálnej siete Facebook a generálny riaditeľ spoločnosti Meta Platforms, či Kamala Harrisová, viceprezidentka Spojených štátov amerických. Zákaz zoficiálnilo ruské ministerstvo zahraničných vecí.

Prezident Ruskej federácie, Vladimir Putin

Šírenie rusofóbnej politiky?

Podľa ruského rezortu diplomacie do krajiny po novom nemôžu vstúpiť taktiež reprezentanti amerického ministerstva obrany, viacerí ďalší podnikatelia a dokonca ani niektorí novinári. Zákaz sa podstate vzťahuje na všetky osoby, ktoré podľa ruských orgánov šíria “rusofóbnu politiku”.

Medzi nimi sa nachádza aj Ned Price, hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí. Ten povedal, že zákaz vníma ako poctu. “Musím povedať, že je pre mňa vyznamenaním vyslúžiť si hnev vlády, ktorá klame svojmu vlastnému ľudu, brutalizuje svojich susedov a snaží sa vytvoriť svet, v ktorom sú sloboda a voľnosť na úteku,” vysvetlil pre novinárov.

TIP REDAKCIE
Krádež skončila tragicky: 19-ročný Slovák chcel ukradnúť elektrické káble, tie boli pod napätím

Tí mu následne položili otázku, či musel zrušiť nejaké cestovné plány do Ruska. “Našťastie nemám žiadne ruble, a aj keby som ich mal, už by boli bezcenné,” odpovedal.