Apple má za sebou úspešný štart 2022: Predaje Macov rástli o takmer 10 %

Čo sa týka výkonu počítačového segmentu ako takého, globálne mali dodávky vykázať 4,3 % medziročný pokles. Celkovo sa expedovalo 78,7 milióna zariadení.

Počítače Mac majú za sebou veľmi úspešný prvý kvartál fiškálneho roku 2022. Zatiaľ čo konkurencia spadla do dvojciferných červených čísel, Apple sa so svojimi PC udržal v raste, ktorý medziročne činil približne 8 %, píše server Digital Trends odvolávajúci sa na údaje od Counterpoint Research.

Celkovo mal Apple za posledný kvartál vykázať príjmy vo výške až 97 miliárd dolárov. Viac ako polovicu z tejto čiastky generovali smartfóny iPhone, pätinu generovali služby, 8 % iPady a 9 % nositeľné zariadenia. Počítače Mac si pripísali 11 %.

Zatiaľ čo sa Apple raduje z medziročného rastu, konkurenční výrobcovia, ako napríklad Lenovo či HP, skláňajú hlavu v smútku. Lenovo v poslendom kvartáli vykázalo medziročný pokles o 10 %, HP dokonca až o 16 %.

Aj napriek citeľnej strate si však firmy držia vedúce pozície na trhu s počítačmi. Lenovo zodpovedá 23,1 % trhu (18,2 milióna expedovaných zariadení), HP sa s 20,2 % podielom umiestnil ako druhý. Tretiu priečku obsadil výrobca Dell, vykázal medziročný rast o 1 %.

TIP REDAKCIE
Google odhalil Pixel Watch. Budú schopné konkurovať hodinkám od Apple?

Čo sa týka výkonu segmentu ako takého, globálne mali dodávky počítačov vykázať 4,3 % medziročný pokles. Celkovo sa expedovalo 78,7 milióna zariadení.

Koniec nedostatku čipov na obzore?

Pod slabší výkon sa podpisuje viacero faktorov, predovšetkým však kríza spätá s nedostatkom čipov. Od konca minulého roka sa však situácia začína zlepšovať. Rozdiely medzi dopytom a ponukou sa zmenšujú, čo signalizuje blížiaci sa koniec napätia v dodávkach v rámci širšieho ekosystému. Counterpoint Research očakáva, že nedostatok polovodičov poľaví ešte väčšmi v druhej polovici 2022.