mate xs 2

Huawei Mate Xs 2 OFICIÁLNE: Lepší displej, ľahšia konštrukcia, no stále bez 5G

Nová generácia skladacieho smartfónu schudla o 45 gramov.

Spoločnosť Huawei predstavila na domácom trhu nástupcu svojho skladacieho smartfónu z roku 2020. Model Mate Xs 2 zostáva verný veľkej ohybnej obrazovke, ktorá je stále omotaná okolo vonkajšej, nie vnútornej plochy zariadenia.

Huawei Mate Xs 2 prichádza iba s miernym vylepšením dizajnu, ale za to s lepšími špecifikáciami, hoci na tie najvyššie priečky nesiahajú, aspoň čo sa týka pohonnej sústavy. Začnime ale tým najdôležitejším – flexibilným displejom.

OLED panel po roztvorení predloží 7,8-palcovú uhlopriečku, rozlíšenie 2 480 x 2 200 pixelov a 120 Hz obnovovaciu frekvenciu. Po zložení má na primárnej zobrazovacej strane uhlopriečku 6,5-palca a rozlíšenie 2480 x 1176 pixelov. V pravom hornom rohu sa nachádza malý otvor s 10 Mpx selfie kamerou.

mate xs 2
Zdroj: Huawei

Ako inak, inžinieri prepracovali kĺb – mechanizmus, ktorý drží obe strany zariadenia pokope. Spoločnosť sľubuje dlhú životnosť a najmä dokonale rovnú plochu, takže by na displeji nemali byť vidieť žiadne badateľné záhyby. Ten je takisto odolnejší. Výrobca ho potiahol polymérom so štvorvrstvovou štruktúrou.

Nejde o jedinú vec, ktorá oproti predchádzajúcej generácii zlepšila. Pôvodná, až 300-gramová hmotnosť smartfónu klesla na rozhodne prijateľnejších 255 gramov. To už má bližšie k štandardným vlajkovým smartfónom, ktoré zväčša vážia okolo 200 – 230 gramov.

mate XS 2
Zdroj: Huawei

Ďalšou novinkou je podpora pre dotykové pero Huawei M-Pen 2. Rozmerná obrazovka približujúca sa k tabletom je ako stvorená na ručné písanie poznámok a kreslenie. Rovnako ako pri modeloch Mate X a Mate Xs, aj Mate Xs 2 sa spolieha na zostavu troch fotoaparátov.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Google mal v Rusku vyhlásiť bankrot!

50 Mpx hlavný snímač dopĺňa 13 Mpx ultraširoký senzor a 8 Mpx teleobjektív s 3x optickým a 30x digitálnym priblížením. Chvenie rúk vykompenzuje optická stabilizácia obrazu. Pamäťová výbava je dostatočná, reč je o 512 GB úložisku a 8/12 GB operačnej pamäti.

Zdroj: Huawei

V oblasti výkonu ale spotrebiteľ nedostane to najlepšie, aj keď by na kompromisy narážať nemal. Čipset Snapdragon 888 je stále dostatočne výkonný, no už máme čo dočinenia s jeho novšou verziou Snapdragon 8 Gen 1. Mínusom je však absencia 5G pripojenia, dostupné je len 4G.

Nakoniec, o výdrž na jedno nabitie sa postará batéria s kapacitou 4880 mAh a 66 W nabíjaním. Mate Xs 2 vzhľadom na dostupnosť na čínskom trhu poháňa operačný systém Harmony OS 2 bez Google služieb a aplikácií.

smartfon
Zdroj: Huawei

Predaj v Číne štartuje 6. mája 2022 s cenou 1 435 eur (po prepočte). Verzia s 12 GB RAM stojí 1 866 eur. Medzinárodná dostupnosť ohlásená nebola. No ak by sa k nám táto najnovšia skladačka náhodou dostala, jej cena bude vyššia.

Pripomenieme, že predchádzajúca generácia Mate Xs vstúpila do predaja na Slovensku s vysokou odporúčanou cenou 2 499 eur.