tor

Twitter získal podporu pre Tor, anonymnú sieť chrániacu súkromie

Tor pomáha obchádzať cenzúru.

Sociálna sieť Twitter je oficiálne dostupná prostredníctvom siete Tor (The Onion Router), informuje The Verge. Oznámil to sieťový inžinier Alec Muffett, ktorý sa na implementácii podpory podieľal. Ide o jednu z najvýznamnejších služieb, aké boli kedy na Tore spustené.

Tor je bezplatný open-source systém, ktorý umožňuje anonymné prehliadanie internetových stránok. Komunikácia tečie cez množstvo náhodných serverov umiestnených po celom svete. Údaje sú šifrované a dešifrované vo viacerých vrstvách s cieľom utajiť polohu a činnosť používateľa.

Aktivita je tak chránená pred zrakmi internetových poskytovateľov, analytických služieb, reklamných sietí a v neposlednom rade bezpečnostných zložiek a štátnych orgánov. Stále platí, že nič nie je dokonalé. Hoci je Tor skutočne bezpečný o výsostne 100-percentnej anonymite by sa hovoriť nemalo.

twitter
Zdroj: Alec Muffett

Na stránky v sieti Tor je možné pristupovať z rovnomenného prehliadača, prípade z iného prehliadača, ktorý systém podporuje, napríklad Brave. Vďaka systému Tor môžu používatelia bezpečne navštevovať stránky, ktoré podliehajú cenzúre.

TIP REDAKCIE
ASUS predstavil nové notebooky Zenbook 2022: Pri špičkovom hardvéri to naozaj nekončí!

Oznámenie prichádza v čase konfliktu na Ukrajine, kedy Rusko zablokovalo prístup na známe sociálne siete vrátane Twitteru. Tým svojich obyvateľov odstrihlo od informácií, nad ktorými nemala cenzúra ruských úradov kontrolu.

Pokiaľ chcú však obyvatelia Ruska čerpať z internetu iné informácie než tie, ktoré im servíruje miestna propaganda, Tor im pomôcť nemusí. Od 1. decembra 2021 totiž začali niektorí poskytovatelia internetu v Rusku blokovať aj prístup na Tor. Nie však všetci, anonymná sieť je v Rusku stále dostupná, aj keď v obmedzenej miere.

Internetová stránka Twitteru sa dala cez prehliadač Tor navštevovať už predtým. Nová adresa je ale pre anonymnú sieť špeciálne optimalizovaná, čím získala ďalšie vrstvy zabezpečenia navyše.

Twitter prispôsobený pre Tor sídli na adrese https://twitter3e4tixl4xyajtrzo62zg5vztmjuricljdp2c5kshju4avyoid.onion. Prehliadač Tor si môžete stiahnuť z tohto odkazu.