nft

Technológia NFT zamieri na Instagram, potvrdil Mark Zuckerberg

Experimentuje s ňou aj Twitter.

Technológia nezameniteľných tokenov NFT (non-fungible token) nabrala v posledných mesiacoch v online svete na popularite. Niektorí na nej zarobili milióny dolárov, keď sa im podarilo predať digitálne dielo, obrázok alebo napríklad GIF animáciu, podpísané takýmto unikátnym tokenom.

NFT je niečo ako doklad o vlastníctve určitého digitálneho diela. Môže ísť o video, fotografiu alebo skladbu, ale aj mém, textový dokument alebo obyčajný príspevok na Twitteri. Token obsahuje informácie o vlastníkovi takéhoto obsahu a viaže sa iba ku konkrétnej položke.

Tieto údaje sú zapísané v blockchaine, teda v akejsi účtovnej knihe používanej kryptomenami ako bitcoin alebo ethereum. Zápis v blockchaine je pritom jedinečný a transparentný, čo vytvára možnosť s takýmito tokenmi obchodovať.

Položky podpísané nezameniteľným tokenom ale zostávajú voľné dostupné. Takto „opečiatkovaný“ obrázok si môže stiahnuť alebo zobraziť ktokoľvek. Jedna skupina používateľov považuje NFT za malú revolúciu, ktorá umožní obchodovať s digitálnymi dielami podobne ako s klasickým umením.

Iní v nej vidia internetovú bublinu. Fotografia podpísaná tokenom NFT sa žiadnym spôsobom nelíši od jej kópie. Vyzerá jednoducho rovnako. Kúpa digitálneho certifikátu naviazaného ku konkrétnej položke sa im teda môže zdať absurdná.

Nech už si o NFT myslíte čokoľvek, v blízkej budúcnosti sa budeme s touto technológiou stretávať aj na Instagrame. Ako informuje Engadget, potvrdil to priamo šéf spoločnosti Meta Mark Zuckerberg. „Pracujeme na tom, aby sme v blízkej dobe priniesli NFT na Instagram,” uviedol na konferencii SXSW.

Foto: Todotech20

Zuckerberg ale zatiaľ nevedel povedať, ako presne bude takáto integrácia vyzerať. Používatelia by teoreticky mohli predávať svoje populárne príspevky ako NFT. Alebo naopak, ak už nejaké NFT vlastnia, mohli by si ich pridať do svojho profilu na Instagrame.

Zuckerberg taktiež povedal, že NFT by jedného dňa mohli zohrať úlohu v projekte metaverza, zdieľaného digitálneho sveta, kde budú môcť ľudia pracovať, komunikovať a zabávať sa vo virtuálnej a rozšírenej realite.

TIP REDAKCIE
Slováci o dôveryhodnosti internetu: Ako reagujeme na dezinformácie?

Nezameniteľným tokenom môže byť napríklad podpísané oblečenie virtuálnej postavy – avatara, ktorá bude vo virtuálnom svete reprezentovať skutočnú osobu. Príchod technológie NFT na Instagram sa dal vytušiť už skôr.

Šéf Instagramu Adam Mosseri ešte vlani povedal, že technológiu nezameniteľných tokenov aktívne skúmajú. V januári priniesol magazín The Financial Times správu, že vývojári Facebooku a Instagramu začali pracovať na integrácii technológie NFT.

Instagram ale nebude prvou veľkou sociálnou sieťou, ktorá naskočila na vlnu nezameniteľných tokenov. Medzitým si ju osvojil Twitter. Vybraným používateľom umožnil, aby si NFT, ktorý vlastnia, mohli nastaviť ako profilový obrázok.

Ktokoľvek, kto na takýto profilový obrázok klikne, si môže zobraziť metadáta tokenu, teda údaje o vlastníkovi. Funkcia ale nie je dostupná pre všetkých. Určená je predplatiteľom rozšírenia Twitter Blue (2,99 USD mesačne). Okrem toho funguje len v iOS aplikácii sociálnej siete. Podporuje niekoľko krypto peňaženiek, napríklad Coinbase, Trust Wallet či Argent.

Technológia NFT sa dostala do širšieho povedomia minulý rok na jar, kedy digitálny umelec Mike Winkelmann vystupujúci pod prezývkou Beeple predal svoj JEPG obrázok podpísaný nezameniteľným tokenom za astronomických 69,3 milióna dolárov.

Zdroj: Christie’s

Išlo o koláž o veľkosti 21 069 x 21 069 pixelov, ktorá obsahovala všetky obrázky publikované umelcom od roku 2007. Dražba diela s názvom Everydays: The First 5000 Days prebehla v aukčnom dome Christie’s.

V tomto prípade môžeme hovoriť o umení. NFT má ale na konte aj podivnejšie zárezy. V aukcii sa podarilo vydražiť ikonickú GIF animáciu Nyan Cat, a to za 590 000 dolárov.

Zdroj: Foundation

Jej autorom je Chris Torres, ktorý pôvodnú verziu animácie remastroval a jej NFT ponúkol na predaj prostredníctvom umeleckej platformy Foundation. Za vysoké sumy sa tiež predali NFT niekoľkých populárnych mémov.

Total
22
Zdieľaní
Total
22
Zdieľať