Dizajnér po vyše 13 rokoch predal svoju digitálnu koláž, zakúpená bola za 69 miliónov dolárov

Autorova reakcia stojí za to.

Umenie sa v posledných dekádach prepracúva aj do digitálneho sveta. Dôkazom toho je netradičný výtvor dizajnéra známeho ako Beeple, vlastným menom Mike Winkelmann. Reč je o koláži, resp. “jednoduchom obrázku”, ktorý sa vo štvrtok podarilo predať za neuveriteľných 69 miliónov dolárov, informuje TechSpot.

Táto koláž nesie názov Everydays: The First 5000 Days. V skutočnosti však ide o jediný obrázok vo formáte jpeg o veľkosti 21 069 x 21 069 pixelov. Ako je teda možné, že sa jeho hodnota vyšplhala až na 69 miliónov dolárov?

Koláž za necelých 70 miliónov

Vznik digitálneho diela sa datuje ešte do roku 2007. Odvtedy sa koláž každý jeden deň rozrastala o jeden obrázok, resp. kresbu. Toto Beeple robil celých 13 rokov. Dielo nebolo predané priamo, ale prostredníctvom aukcie Christie’s. Odštartovala presne 25. februára pri vyvolávacej cene len 100 dolárov.

Reakcia za 69 miliónov

Ľudia, najmä tí bohatí, však milujú umenie, vďaka čomu sa cena postupne vyšplhala až na sumu 69,3 milióna dolárov, za koľko sa aj následne predala. Winkelmann na výsledok aukcie reagoval krátkym príspevkom na Twitteri, v ktorom stáli len dve slová, a to “holy fu*k”. Myslíme si, že preklad nie je potrebný.

TIP REDAKCIE
Xiaomi 12 bude predstavený v decembri: Pozrite si prehľad základných špecifikácií!

Winkelmann je skutočne skúsený dizajnér, ktorého možno nájsť aj na sociálnych sieťach. Pôsobí napríklad na Instagrame, kde ho sleduje viac ako 1,9 milióna ľudí. V minulosti spolupracoval s viacerými svetovými značkami, ako je napríklad Nike či Louis Vuitton.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať