V Bratislave pristálo ruské lietadlo: Viezlo jadrové palivo, Slovensko je zabezpečené na celý rok

Na Slovensko dnes priletelo ruské lietadlo s jadrovým palivom určeným pre využitie v Jaslovských Bohuniciach a Mochovciach. Informoval o tom minister hospodárstva Richard Sulík.

Ako Sulík zhrnul v jeho najnovšom príspevku na Facebooku, až 55 % domácej elektrickej energie, ktorá sa využíva na Slovensku, sa vyrába v jadrových elektrárňach. Ich neprerušený chod je preto veľmi dôležitý. „Posledné týždne som robil kopec tajností ohľadom jadrového paliva do Jaslovských Bohuníc a Mochoviec, z ktorých pochádza 55 % všetkej elektriny vyrobenej na Slovensku,“ napísal Sulík.

Nechcel ohroziť dodávky

Sulík priznal, že posledné týždne o tejto téme schválne mlčal. Dôvod mal veľmi dobrý – nechcel totiž ohroziť dodávky palivových článkov.

Dôvod bol ten, že som nijako nechcel ohroziť dve dlhšie plánované dodávky palivových článkov. Jedna prišla pred dvomi týždňami, druhá dnes. Ešte sa na poslednú chvíľu do toho zamotala EASA (European Aviation Safety Agency), no nakoniec sa to na druhý pokus podarilo a obrovský Iljušin pristál dnes o 2:30 v Bratislave,“ priblížil.

TIP REDAKCIE
POZOR: Slovenská pošta varuje všetkých. Ak vám príde toto, môžete prísť o peniaze!

Máme palivo na celý rok

Slovensko je vďaka dvom dodávkam jadrového paliva pripravené na celý rok prevádzky v neobmedzenom režime. „Situácia je teraz taká, že celý tento rok budú bežať všetky štyri reaktory a do piateho (Mochovce 3) začneme zavádzať palivo v najbližších týždňoch (je tiež na sklade). Koľko je z budúceho roku pokryté, neprezradím, ale môžem povedať, že teraz je to v suchu,“ zhrnul Sulík.