Sony chystá IMX 800, obrazový snímač pre smartfóny s rekordnou veľkosťou

Zamieriť má do modelu Xiaomi 12 Ultra.

Spoločnosť Sony patrí medzi najpreferovanejších výrobcov obrazových snímačov, ktoré sú súčasťou fotoaparátov mnohých dnešných smartfónov. V najbližších týždňoch by mala na svetlo sveta vytiahnuť novinku z tejto oblasti – senzor Exmor IMX 800 s rekordnou veľkosťou 1/1,1″.

Podľa dostupných zdrojov mala spoločnosť Sony tento komponent už odovzdať partnerom – výrobcom smartfónov na účely testovania. Ak sa čerstvé klebety potvrdia, pôjde doposiaľ o najväčší obrazový snímač navrhnutý priamo pre smartfóny. Disponovať by mal rozlíšením 50 Mpx.

Zdroje predpokladajú, že obrazový snímač Exmor IMX 800 od Sony si ako prvý osvojí smartfón Xiaomi 12 Ultra, ktorý síce ešte oficiálne neexistuje, no predstavený by mal byť podľa doteraz známych informácií niekedy v máji.

Súčasná generácia Xiaomi Mi 11 Ultra využíva 50 Mpx snímač obrazu Samsung GN2, ktorý má taktiež poriadnu veľkosť – 1/1,12″. V kontexte avizovanej novinky od Sony ide iba o malý rozdiel vo veľkosti, hoci aj ten určite zaváži. Minimálne v tabuľke s technickou špecifikáciou.

TIP REDAKCIE
Ďalší veľký úspech NASA: Vedcom sa podarilo vypestovať rastliny z mesačného prachu!
sony
Ilustr. foto: Samsung

V každom prípade je veľkosť obrazového snímača dôležitá. V jednoduchosti, čím je senzor väčší, tým lepšie. Vďaka väčšej ploche pohltí viac svetla, ktoré je pre výslednú kvalitu fotografií kľúčové. To okrem iného vedie aj k lepším výsledkom pri snímaní v zlých svetelných podmienkach a širšiemu dynamickému rozsahu.

Stále však ide len o jednu časť skladačky. Nemenej zásadná je optika, respektíve objektív a jeho svetelnosť, ako aj softvérové algoritmy, ktoré obrazové informácie dokážu spracovať a premeniť ich na výsledný, vizuálne atraktívny obraz.

Xiaomi 12 Ultra by mal okrem nadrozmerného hlavného fotoaparátu ponúknuť ďalšie dva, ak nie tri snímače. K slovu príde ultraširoký objektív a optické priblíženie s konštrukciou periskopu.

V ideálnom prípade bude zadnú stranu smartfónu zdobiť aj logo nemeckej spoločnosti Leica, ktoré poznáme najmä z minulých mobilných zariadení Huawei. Hoci dnes dokáže vykúzliť nádherné fotografie azda každý vlajkový smartfón, stále je čo zlepšovať. Preteky v turnaji o najlepšiu mobilnú fotografiu pokračujú.