Rusko je nekompromisné: Chce znárodniť približne 60 známych firiem, ktoré v krajine prerušili podnikanie

poločnostiam na čiernej listine hrozí odstavenie účtov a aktív, zavedenie externého manažmentu (náhrada súčasného manažmentu) a znárodnenie majetku.

Viacero renomovaných západných spoločností sa kvôli ruskej agresii rozhodlo v krajine na čas pozastaviť svoje podnikateľské činnosti. To sa, samozrejme, tamojšej vláde vôbec nepáči, a preto sa rozhodola pre radikálny krok – vyhráža sa, že tieto spoločnosti znárodní. Aktuálne ich má byť 59, no v budúcnosti sa toto číslo môže navýšiť, píše The Jerusalem Post.

Na zozname krajín, ktorým Putin hrozí týmto krokom, sa nachádzajú aj známe mená ako McDonald’s, IKEA, Apple, Microsoft či Volkswagen.

“Vláde a generálej prokuratúre bol zaslaný zoznam zahraničných spoločností, ktoré môžu byť znárodnené z dôvodu ukončenia ich činnosti v Rusku,” povedal Oleg Pavlov, šéf organizácie známej ako Verejná spotrebiteľská iniciatíva. “Zatiaľ je na zozname 59 spoločností, ale bude sa rozširovať v závislosti od nových vyhlásení zahraničných podnikov. Medzi tými, ktoré sa už v dokumente ocitli: Volkswagen, Apple, IKEA, Microsoft, IBM, Shell, McDonald’s, Porsche, Toyota, H&M a ďalší.”

Okrem uvedeného poznamenal, že na zozname a jeho možných úpravách spolupracujú viaceré dôležité orgány, a to ministerstvo priemyslu a obchodu, orgány činné v trestnom konaní a taktiež Rospotrebnadzor, ruský federálny úrad pre práva spotrebiteľov.

Odstavenie účtov, náhrada manažmentu a znárodnenie majetku

Proces prípadného znárodňovania spoločností uvedených zozname bude podľa Pavlova prebiehať riadne, teda formou správnych, trestných a súdnych postupov. “Celková výška záväzkov týchto spoločností voči občanom, štátu a protistranám je viac ako 6 biliónov rubľov. Presne taká je výška ich príjmov v Rusku za posledné tri roky.” V prepočte ide o čiastku vo výške približne 41,8 miliardy eur.

TIP REDAKCIE
Metaverzum v ohrození? Spoločnosti Meta už údajne dochádzajú peniaze 

Spoločnostiam na čiernej listine hrozí odstavenie účtov a aktív, zavedenie externého manažmentu (náhrada súčasného manažmentu) a znárodnenie majetku. A čo ďalej, ich vedenie vraj bude trestne zodpovedné za úmyselný bankrot a podvody v obzvlášť veľkom rozsahu.

Total
73
Zdieľaní
Total
73
Zdieľať